10 nejzajímavějších tipů, co vidět v Oslu

autor: | Čvn 25, 2023

Oslo, které láká potenciální návštěvníky svou rozmanitostí, by měl alespoň jednou v životě navštívit každý. Spojení moderní doby s historií vytváří jedinečnou atmosféru, kterou si bezpochyby zamilujete. Kromě pěších toulek po krásách města si zde můžete užít silný kulturní a architektonický prožitek. Nouze tu není ani o lákavé restaurace a bary. Kterých 10 míst nesmíte vynechat, pokud hlavní město Norska navštívíte?

10 míst, která nesmíte při návštěvě Osla minout 

Jestliže v Oslu vyrazíte po stopách těch nejvýznamnějších památek, potom by se vaším cílem měl stát např. Královský palác, kde oficiálně sídlí královská rodina. Dále pak také pevnost Akershus, jejíž zmínky pocházejí již z roku 1300. Stejně tak stojí za návštěvu Vigelandův park čítající 212 soch, Nobelovo muzeum, socha tygra před budovou nádraží a mnoho dalších dechberoucích míst. 

oslo mapa

Opera

Jako první zamiřte v Oslu k budově Opery nacházející se pouhých pět minut chůze od hlavního nádraží. Jedná se o architektonicky unikátní, nevídanou stavbu, a to zevnitř i zvenku. Rozhodně stojí za to si zakoupit lístek na některé z nabízených představení a užít si toto dechberoucí místo se vším všudy. Jelikož v roce 2009 získala Opera cenu za architekturu Mies van der Rohe, opravdu se máte na co těšit! Navíc si nestandardně lze na samotnou budovu vylézt a vychutnat si kouzelný výhled na město a fjord.

Vigelandův park 

Vigelandův park s rozlohou 32 hektarů je považován za jakési poznávací znamení Osla. Jedná se o největší sochařský park na světě, který byl vybudován pouze jediným sochařem, a to Gustavem Vigelandem, kterému se podařilo z bronzu, litiny a žuly vytvořit nápaditou mozaiku lidských osudů. Celkem v parku naleznete 212 sousoší, a jelikož je otevřen ve dne i v noci, můžete se sem vydat kdykoliv. 

Vaši pozornost tu jistě upoutá přes 17 metrů vysoký sloup, který tvoří 121 navzájem propletených lidských postav různého věku. Za pozornost stojí i most s 58 sochami z bronzu a vynechat nesmíte ani nejfotografovanější dítko v Oslu – vztekajícího se chlapečka.

Budova norského parlamentu Stortinget 

Ačkoliv se Oslo nepyšní monumentálními architektonickými památkami, i tak zde najdete pár velmi neobvyklých skvostů. Jedním takovým je nejen modernistická městská radnice s dvěma věžemi z červených cihel, o které si povíme níže, ale např. i budova norského parlamentu Stortinget ze žlutých cihel. V působivé budově parlamentu je možné se zúčastnit prohlídky, a vychutnat si tak zdejší atmosféru skutečně naplno. 

Nejlepší nabídky ubytování

Booking.com

Královský palác

Během svých toulek po hlavním městě Norska si udělejte procházku ke Královskému paláci, jenž je obklopen příjemným parkem. Palác, v němž bydlí král Harald V. s královnou Sonjou, naleznete na samém konci rušné třídy Karl Johans Gate. V průběhu celého roku se zde scházejí turisté, aby si prohlédli střídání stráží a v zimě se vám v přilehlém parku naskytne možnost jedinečného ledního bruslení. Královský palác v Oslu má tedy rozhodně co nabídnout!

Národní divadlo

Mezi královským palácem a budovou parlamentu na hlavní třídě Karl Johans Gate naleznete historickou budovu Národního divadla navrženou architektem Henrikem Bullem. Budova byla slavnostně otevřeno v roce 1899 a aktuálně před ní najdete sochy dvou nejvýznamnějších norských literátů – Henrika Ibsena a Bjømstjerna Bjømsona, autora norské hymny a nositele Nobelovy ceny.

Naproti Národnímu divadlu se nachází fotogenická budova právnické fakulty Univerzity v Oslu pyšnící se krásnými antickými sloupy.

Pevnost Akershus

Pevnost Akershus, která nesmí na seznamu nejzajímavějších místa Osla chybět, se začala stavět přibližně okolo roku 1300 a i dnes na vás dýchne poněkud historickou atmosférou. V současnosti je významná část pevnosti využívaná armádou. I přesto je Akershus zčásti přístupný turistům. Shora pevnosti se vám nabídne nádherný výhled na Aker Brygge.

Aker Brygge

osloPrávě Aker Brygge je dalším místem stojícím za prozkoumání. Jedná se o městskou část s dlouhou pobřežní promenádou a přístavem, kde naleznete nespočet kaváren a restaurací. Za hezkého počasí se zde shromažďuje velké množství lidí, kteří tady tráví čas posedáváním v nejrůznějších podnicích, odpočinkem na trávníku nebo na uměle vytvořené písčité pláži a v létě vám nic nebrání ani v tom, abyste se tady vykoupali.

Nobelovo muzeum

Během pětiminutové procházky se ze zmiňované pevnosti Akershus můžete dostat k Nobelovu muzeu představující další úchvatné místo Osla. Aktuálně je muzeum od 1. ledna 2023 do 25. srpna 2023 uzavřeno z důvodu rekonstrukce. Brzy by se tedy mělo znovu otevřít a potěšit návštěvníky novými expozicemi v závislosti na tom, kdo zrovna získal Nobelovu cenu míru. Mezitím si můžete prohlédnou alespoň digitální výstavu

Radnice v Oslu

Ať už do Osla přijíždíte z jakékoliv strany, již z dálky se vám naskytne výhled na ohromující siluetu zdejší radnice. Budova z červených cihel, která byla stavěna téměř 20 let, je vždy 10. prosince, tedy na výročí dne smrti Alfreda Nobela, hostitelem výjimečného ceremoniálu udělování Nobelovy ceny míru.

Radnice má dvě věže (jednu vysokou 66 metrů a druhou 63 metrů), kdy v jedné z nich je umístěno úctyhodných 49 zvonů. 

Hlavní nádraží a socha tygra

Cestujete do Osla vlakem či autobusem? Před budovou hlavního nádraží si nezapomeňte všimnout sochy tygra jakožto symbolu celého města. S tygrem by se měl každý správný turista vyfotit, a pokud mu navíc sáhnete na už tak dost osahaný ocas, bude vás v životě údajně provázet jen a jen štěstí!

Důležité odkazy pro cestování – Oslo

Nejlepší nabídky ubytování : ZDE

Letenky: ZDE

Restaurace v Benátkách : https://www.tripadvisor.com/Restaurants-g190479-Oslo_Eastern_Norway.html 

 

Autor/ka fotografie: Boris K.: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zapad-slunce-lide-slunce-sezeni-6952008/

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

Share This