Legenda praví, že původní osadu založil kolem roku 850 sv. Guegerich (St. Géry). Název osady byl zřejmě odvozen od názvu Brucsella či Broekzelle, což znamená ves v bažinách. Dnešní Brusel rozhodně nepřipomíná město v bažinách, naopak, je označováno jako hlavní město Evropy.
Brusel je hlavní město Belgie. Je sídlem NATO a některých institucí Evropské unie.
Brusel je současně hlavním městem Vlámského společenství a Valonsko-bruselské federace (Francouzského společenství).
Historické události v Bruselu
Brusel je srdcem Belgického království. Díky své poloze a velké frekvenci procházejících obchodníků se město začalo v 11. století rozrůstat. Postupně přibylo opevnění a ve 14. století již bylo město považováno za obchodní centrum celé Evropy.
V 17. století se začal Brusel potýkat s útoky sousedních Francouzů. Jejich bombardování zanechalo na městě rozsáhlé škody. Byla zničena čtvrtina staveb, včetně těch na známém náměstí Grande Place. Bruselské občany to však neodradilo od obnovy města a v 19. století již znovu patřilo mezi vyhledávané mezinárodní město. Byla postavena železnice a Brusel se stal centrem kulturního dění.
Ačkoli Brusel úspěšně odolal útokům při obou světových válkách, tzv. bruselizace dala historickým budovám novou modernější tvář, což je spíše na škodu.
Brusel sice ráz historických budov změnil, stále má však hodně míst k poznávání. Dvě z nich jsou známou ikonou Bruselu.
Náměstí Grande-Place
Říká se, že Brusel má jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Nachází se v historickém středu města. Vévodí mu radnice v gotickém stylu z 15. století. Součástí radnice je 96 m vysoká věž, ze které na město dohlíží svatý Michael, patron Bruselu.
Manneken-Pis
Sochu močícího chlapečka zná téměř každý, i když v Bruselu nikdy nebyl. Socha budí rozporuplné názory, každopádně zaujme každého. Sochu vytvořil v 17. století sochař Jérôme Duquesnoy. V brusselském muzeu je umístěno 800 oblečků patřící soše chlapečka.
Foto author: https://pixabay.com/users/joaquinaranoa-292186/