freecamping

Freecamping II. – které země freecampery vítají s otevřenou náručí?

autor: | Dub 30, 2022 | 0 komentářů

I dnes je v několika zemích Evropy freecamping povolen. Ptáte se ve kterých? Na to vám odpoví právě tento článek. V první části článku jste si mohli přečíst o nejdůležitějších pravidlech, užitečných aplikacích a výhodách freecampingu. V druhé části se dozvíte, kde se můžete probouzet s výhledem na jezero a kde s výhledem na policisty.

Čím se vydat na cesty

I mezi freecampery je velký rozdíl. Někteří jedou v autě, někteří v dodávce, někdo jede v obytném voze, někteří přijedou vozem a spí ve stanu vedle vozu nebo na něm. Tady většinou platí, že čím méně jste vidět, tedy čím jste menší a „uklizenější“, tím méně jste nápadní a tím spíše nikoho nepobouříte. Pokud nocujete v autě, často vás lidé přehlédnou. Jste méně viditelné, než někdo, kdo na místo přijede s obytným vozem, kde je jasné, co v něm děláte. Navíc, pokud jedete s vysokou dodávkou nebo obytňákem, je možné, že na některá místa s výškovým omezením ani nedojedete.

Naopak, velkou výhodou dodávek a obytných vozů je větší pohodlí při spaní a vaření.

Čtěte více v prvním článku o freecampingu ZDE

freecamping

Kde je tedy freecamping opravdu free?

Ve Švédsku, Norsku, Finsku, ve státech Pobaltí, v Bělorusku, na Ukrajině, v Moldávii, Rumunsku, Bulharsku, Albánii, Bosně a Hercegovině, v Irsku a Skotsku. V Dánsku je kempování umožněno na několika desítkách speciálně označených parkovišť, u kterých se často nachází i WC a stůl s lavičkami.

Ve spoustě zemí je nocování omezeno například počtem nocí nebo je omezeno na vyznačená parkoviště. Mezi takové země patří například Německo. V zemích s více územními celky, jako je právě Německo je vhodné nastudovat pravidla v daném územním celku, který hodláte navštívit, jelikož pravidla se mohou lišit.

A kde to rozhodně free není?

Ve Švýcarsku! Vzhledem k finanční náročnosti Švýcarska můžete odhadnout finanční náročnost pokuty za ilegální nocování.

Freecamping je zakázán také na Islandu, v jižní části Portugalska, v Srbsku, Černé Hoře, Slovinsku, Chorvatsku, Rakousku, na Korsice, v Lucembursku, Nizozemí, Monaku a na Gibraltaru. V České republice je nutné zaměřit se na slovíčkaření v zákonech a v rozdílech mezi nocováním a kempováním.

freecamping

Základní pravidla úspěšného freecampingu je možné shrnout do čtyř bodů:

 

Pravidlo neviditelnosti – nemějte kolem vozu přes noc vyndané věci, sušící se ručníky na stromech a podobně. Na některých místech je zakázáno vyndávat kempingové židle a stolky i přes den. Snažte se na přespávat na místech, kde není mnoho dalších freecamperů.

Pravidlo jedné noci – pokud na místě setrváte pouze jednu noc, tím spíše zůstanete neodhaleni.

Pravidlo přírody – nespěte v NP, v ochranných pásmech, na plážích, v centrech měst; nejezděte nocovat mimo značené silnice a cesty tam, kde to není dovoleno; dodržujte čistotu a vše si po sobě ukliďte!

Pravidlo období – v létě bude policie čilejší a pozornější, takže je dobré mít se ještě více na pozoru.

Vždy si před cestou ověřujte informace a snažte se najít co nejnovější pravidla, protože ve většině případů vám omluvy nebo výmluvy u policie nepomohou.

Doufám, že vám informace z článku pomohly a třeba se někdy na nějakém freecampingovém místě potkáme!

Foto>>https://pixabay.com/

 

 

Markéta

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Sóller

Sóller

Na severozápadě Mallorky, v údolí pomerančů, se nachází autentické město Sóller. Modernistické město město má bohatou historii, nejen to vede spoustu turistů k jeho návštěvě.  Město Sóller zbohatlo díky bohatým citrusovým hájům v údolí. V 19. století, kdy byla oblast...

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

Gdaňsk se řadí mezi jedno z nejstarších, a zároveň největších polských měst. Oblíbené je především mezi turisty, kteří se chtějí vydat k moři, ale nechtějí cestovat příliš daleko. Co stojí za to v Gdaňsku určitě vidět? 7 míst, které navštívit v Gdaňsku Jelikož město...

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je přístav na známém španělském ostrově Mallorca. Nachází se na jižním pobřeží ostrova v Zátoce Palem. Přístavní město je celkem velké, při sčítání lidu v roce 2008 měla celá metropolitní oblast 490 000 obyvatel. Polovinu obyvatel na Mallorce tvoří...

Share This