palma de mallorca

Katedrála La Seu – Palma de Mallorca 

autor: | Říj 23, 2023 | 0 komentářů

Katedrála La Seu (katedrála Světla) je známá také pod názvem katedrála Panny Marie. Představuje dominantu hlavního města ostrova Mallorca – Palma de Mallorca. Kromě toho se jedná o jednu z největších evropských gotických katedrál. Stojí na místě, kde byla v minulosti postavená maurská mešita. Stavbu započal na počátku 13. století Jakub I. Dobyvatel, když vyhrál bitvu proti muslimům. V současné době patří mezi španělské kulturní památky.

Nejkrásnější pohled se naskýtá od přístavu. Odtud vynikne mohutnost i krása katedrály.

Zajímavosti o stavbě

Stavba je mohutná, zabírá plochu 6 655 m². Její délka je 121 metrů a šířka 55 metrů. Pro její výstavbu byl použitý pískovec v barvě zlatohnědé. Postupně se z ní stávala nedobytná pevnost a to díky neustálé hrozbě od cizích dobyvatelů, pirátů a loupeživých korzárů. Postupně se na ní prováděly různé stavební úpravy.

Součástí katedrály jsou tři brány. Na jihu je to Portal del Mirador, na západě Portal Major a na severu Portal de l’Almoina. Poslední jmenovaná slouží jako hlavní vchod pro návštěvníky. Nedaleko zvonice je umístěné muzeum, ve kterém jsou, kromě jiného, uložené rukopisy, přenosné oltáře nebo ostatky svatých.

V sousedství katedrály se nachází palác Almudaina, který představuje jednu z mála dochovaných maurských staveb. Toto původní sídlo maurských vezírů se v pozdějších dobách stalo rezidenčním palácem panovníků Mallorky.

akvarium palma

Palma de Mallorca 

Palma de Mallorca je přístavní město Středozemního moře. Zároveň představuje hlavní město autonomního společenství Baleáry náležející Španělsku. Rozkládá se v jižní části ostrova, v Zátoce Palem. Je to letní sídlo španělské královské rodiny. Nedaleko města se nachází místní letiště.

Kromě výše jmenovaných staveb se oblibě těší Parc de la Mar – park poskytující svěží zeleň zdobí sochy zdejších umělců. Slouží pro relaxaci a odpočinek, často se zde pořádají různé pikniky nebo cvičení. Centrum starého města představuje Plaza Mayor – typické náměstí, kde naleznete stánky, bary a často se zde konají různé společenské akce.

  S láskou napsali a zveřejnili tým

  Tipy

  Inspirace 

  Gdanská historická radnice

  Gdanská historická radnice

  Gdanská historická radnice je jednou z nejvýznamnějších památek polského města Gdaňsk. Tato goticko-renesanční stavba byla postavena v letech 1379–1492 jako sídlo městské samosprávy. Radnice sloužila také jako místo konání slavnostních obřadů, hostin a kulturních...

  Park Langelinie – zelená oáza v srdci Kodaně

  Park Langelinie – zelená oáza v srdci Kodaně

  Park Langelinie je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších parků v dánské metropoli. Nachází se na nábřeží Øresundu, nedaleko od slavné sochy Malé mořské víly. Park byl založen v roce 1885 jako součást promenády kolem pevnosti Kastellet. Nabízí nádherné výhledy...

  7 Tipů na dovolenou u moře v Polsku

  7 Tipů na dovolenou u moře v Polsku

  Při plánování dovolené u moře vás možná první napadnou destinace jako Chorvatsko, Itálie nebo Řecko. Proč ale nezkusit něco jiného a vyrazit do Polska? Polské pobřeží Baltského moře nabízí krásné pláže, historická města, přírodní parky a spoustu zábavy. V tomto článku...

  Share This