Vyberte stránku

Salzburg: Město Mozarta, baroka a hor

autor: | Říj 31, 2021 | 0 komentářů

Salzburg je statutární město, hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko a centrum okresu Salzburg-venkov. Nachází se na řece Salzach, v blízkosti hranic s Německem.

Malebné městečko je obklopené Alpami, jeho centrum je známé svými barokními a středověkými budovami, které se v roce 1996 staly součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Město je také známé díky slavnému rodákovi, skladateli Wolfgangovi Amadeu Mozartovi, jednoho z nejslavnějších hudebníků na světě.

 

Město s bohatou minulostí 

Již v mladší době kamenné bylo místo dnešního Salzburgu osídlené. 15 let př. n. se zde nacházela vytvořená sídliště.

Název Salzburg se poprvé objevil v roce 755, podle biskupa Ruperta Salcburského, který zde vykonával misi. V roce 739 vzniká salcburské biskupství, později arcibiskupství. Město patřilo ke svaté říši římské až do roku 1328, kdy bylo vydáno Zemské zřízení.

Roku 1481 vydal císař Bedřich III. městu Salzburg privilegium svobodné volby městské rady a starostů.

Během 2. světové války bylo zničena téměř polovina městské zástavby, včetně Mozartova rodného domu.

Dnes je Salzburg severozápadní branou do Rakouska a je důležitou silniční a železniční křižovatkou s mezinárodním letištěm v Maxglanu. Je to jedno z hlavních rakouských turistických středisek a mezinárodní konferenční centrum. 

 

Zajímavosti o Salzburgu

Salzburg je místem s nejstarší evropskou restaurací v Evropě. Restaurace St. Peter Stiftskeller byla založena v roce 803 n. L. Je stále v provozu a nachází se v opatství svatého Petra. Podávají rakouskou kuchyni více než 1 200 let. Oblíbeným jídlem návštěvníků je Tafelspitz, vařené hovězí maso s mletým jablkem a křenem. 

Nejslavnější vánoční píseň – Tichá noc, Svatá noc – napsal v roce 1816 Joseph Mohr ze Salcburku. Je přeložena do 320 jazyků a dialektů.  

Město je známé těžbou soli. Nachází se v něm jeden z nejstarších solných dolů na světě. Především díky těžbě soli město vzkvétalo, dala práci mnoha lidem. Důl je zpřístupněný veřejnosti, ovšem v okolí Salzburgu se sůl stále těží.

Foto >> https://pixabay.com/users/keywi-13672056/ 

 

 

Share This