lipno

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

autor: | Kvě 29, 2024 | 0 komentářů

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský areál nebo bruslařskou dráhu. Novinkou je dále stezka v korunách stromů. To ale rozhodně není vše! Co můžete navštívit na Lipně? Inspirujte se našimi tipy v článku níže. 

Tipy, co vidět na Lipně nejen v roce 2024

Lipno je ideální destinaci pro celou rodinu, proto je tím pravým místem pro rodinnou dovolenou. Ze široké škály aktivit si vyberou děti i dospělí, vnoučata i jejich prarodiče. Navíc sezona na Lipně nikdy nekončí, a tak se sem můžete vydat skutečně kdykoliv. Jaká místa v okolí Lipna navštívit a co opravdu stojí za to vidět? 

Čertova stěna

Čertova stěna je jednou z vůbec nejznámějších, nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy rozprostírá divoký skalní sráz, který je posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany. Místy zde rostou borovice, často však velmi neobvyklých tvarů.

Rožmberk nad Vltavou

Město Rožmberk nad Vltavou spojené s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří svými aktivitami přinesli prosperitu širokému okolí, leží v podhůří Šumavy mezi Českým Krumlovem a Lipnem. Dobře ho znají vodáci splouvající Vltavu a kvůli impozantnímu hradu i milovníci historických památek. 

Naučná stezka Olšina

Naučná stezka Olšina se nachází v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno. Území, kterým stezka vede, bylo desítky let veřejnosti nepřístupné a otevřelo se jí plně až v roce 2016. Právě tehdy bylo vyčleněno z vojenského újezdu Boletice. 

Rybník Olšina je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách a je zasazen do ryzí šumavské přírody, která se dlouhá léta vyvíjela bez zásahů člověka. Je proto obklopen mokřady, rašeliništi a smíšenými lesy, které si při návštěvě stezky můžete prohlédnout ve své autentické podobě. Břehy Olšiny jsou navíc stálým domovem celé druhové palety rostlin, ptáků i dalších živočichů. 

Plešné jezero

Plešné jezero, kterému se často přezdívá Balvanité, se rozkládá na svahu hory Plechý, tj. nejvyšší hory české části Šumavy. Jeho rozloha činí 7,5 ha a největší hloubka jezera je až 18,3 m. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do Vltavy. Přístup k němu je možný po trase zelené značky z Nové Pece (asi 10 km) nebo z osady Jelení (asi 7 km). Cesta z Nové Pece vás provede nádhernou šumavskou krajinou, část trasy vede podél Schwarzenberského plavebního kanálu, který je též dominantou okolí Lipna. 

Boubínský prales

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy, kdy některé stromy jsou tu staré až 400 let. Samotný prales je ale starší než lidský rod. Dříve byl prales prakticky všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů už jen jakési malé ostrůvky. Prales Boubín je největší nedotčenou plochou původního lesa ve střední Evropě a pyšní se porosty smrku, jedle a buku. Naleznete ho na západním svahu hory Boubín. 

Aquaworld Lipno v těsné blízkosti parku Landal Marina Lipno

Aquaworld Lipno představuje zábavné centrum nikdy nekončících vodních radovánek pro děti i dospělé, a to v těsné blízkosti areálu Landal Marina Lipno. Můžete tu nejen relaxovat, ale také aktivně odpočívat za každého počasí na Lipně. Aquaworld Lipno nabízí vířivky, plavání v bazénu či masáže vodními tryskami, zatímco děti si tu mohou zaskotačit na vodní skluzavce nebo v bazénu s protiproudem. A to vše s tím nejkrásnějším výhledem na Lipenské jezero.

Bike Park Lipno

Bike Park Lipno, to je adrenalin pro celou rodinu! Naleznete tu hned 3 trasy v celkové délce 8 km, které nabízí dobrodružnou a zábavnou jízdu v lesním terénu ze Slupečného vrchu ke spodní stanici lanové dráhy Promenádní, která vás opět vyveze zpět na vrchol.

K dispozici je konkrétně 1,8 km dlouhá modrá trať a obtížnější 1,2 km dlouhá červená trať s množstvím klopenek a dalších prvků s převýšením 180 m. A samozřejmě také rodinný Floutrejl Lipno.

Vítkův kámen

Zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, Vítkův kámen, se nachází na Svatotomášském pohoří v nadmořské výšce 1053 metrů. Turisté se mohou potěšit výhledem z rozhledny, odkud jsou k vidění Novohradské hory, Šumava a za dobrého počasí dokonce i Alpy.

Království lesa Lipno

V Království lesa Lipno najdete řadu originálních prolézaček, stromových městeček, lanovek i provazové sestavy či bludiště. Rozsáhlá lanová centra připomínají stezky pro veverky, kuny nebo třeba jezevce. Děti tu tak mohou jednoduše odhalit tajemství skryté v útrobách lesa, a navíc se naučit rozeznávat stromy nebo zjistit, jaké vlastnosti má dřevo. Budou poznávat zvířecí stopy a také hravě pochopí zákonitosti života lesního společenství.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál představuje unikátní technickou památku na jihu Čech. Tato vodní cesta o délce přibližně 52 km spojovala v minulosti Český Krumlov s rakouskými HornímiRakousami a sloužila k přepravě dřeva a dalšího zboží. Kanál nechal vybudovat v letech 1789-1825 kníže Jan Nepomuk Schwarzenberg, aby zjednodušil dopravu dřeva z rozsáhlých schwarzenberských lesů.

Jako jeden z nejstarších umělých vodních kanálů ve střední Evropě je dodnes obdivuhodným dílem stavitelského řemesla. Na jeho trase se nachází 25 kamenných zdymadel, 16 přepadů, 2 tunely a řada dalších unikátních konstrukcí, které umožňovaly plavidlům překonávat výškové rozdíly terénu. I přes znatelné stopy času si Schwarzenberský kanál dodnes uchoval svůj genius loci a stal se vyhledávanou destinací pro vodácké i pěší turisty.

Dále si nenechte ujít

Co dalšího v okolí Lipna navštívit? Možnosti jsou vskutku pestré – městys Frymburk, Bobová dráha Slideland Lipno nad Vltavou, rozsáhlé cyklostezky na Lipně, vyhlídkové plavby po Lipnu, vodopády sv. Wolfganga, rozhledna Alpenblick nebo Stezka korunami stromů Lipno.

Image by Nicky ❤️🌿🐞🌿❤️ from Pixabay

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Share This