freecamping

Freecamping I. – seznámení s freecampingem

autor: | Dub 2, 2022 | 0 komentářů

Freecamping by se dal přeložit jako volné kempování, tedy nocování v místě mimo kemp. Tento způsob trávení noci volí v poslední době stále více cestovatelů zřejmě také proto, že díky němu člověk více splyne s přírodou. Můžete vidět východy a západy slunce vysoko v horském pasu nebo husté ranní mlhy ležící na alpských jezerech, které při pobytu v hotelu nebo kempu rozhodně neuvidíte. Dalším důvodem, proč freecamping spousta lidí praktikuje je finanční stránka. Pokud cestujete vlastním vozem, tak za každou noc strávenou mimo kemp či hotel můžete ušetřit stovky až tisíce korun na osobu, což je při týdenním či dvoutýdenním výletu značná ušetřená částka. Někteří z nás zřejmě freecamping volí i z důvodu lehkého vystoupení z komfortu, který máme po celý rok. Konečně chvíli nemáme teplou tekoucí vodu, splachovací WC, bezproblémové vaření, televizi na každém rohu, věčně nabitý mobil nebo notebook na klíně.

Bohužel kvůli zvyšování počtu cestovatelů, kteří si freecamping oblíbili je spousta nocovišť obklopena odpadky a kvůli čemuž dochází ke zpřísňování pravidel a rozšiřování zákazů. Stále ale v Evropě existují země, které jsou trendu freecampingu velice otevřené. Takovými zeměmi jsou například země severní Evropy. Naopak čím dál do střední a západní Evropy pojedete, tím si můžete být jistější ilegalitou freecampingu. V jižnějších oblastech se navíc zhoršuje kvalita nocovišť a místo výhledu na jezero, volně přístupného grilu a WC najdete spíše kupu odpadků nebo, a to v lepším případě, jen holou zem.

Hledáte vhodný automobil pro vaše cestování? Nejlepší nabídky automobilů z dovozu najdete ZDE

freecamping

Jak obecně vybrat místo na přenocování?

Každá země má své regule a je důležité se před cestou informovat o pravidlech. Je důležité pamatovat i na to, že většina půdy je něčí majetek. Často vám budou webové stránky radit, že je dobré se majitele zeptat, zda můžete na jeho pozemku přespat. Najít majitele však nemusí být úplně jednoduchý úkol.

Obecně je ve většině zemí zakázáno spát ve voze v národních parcích, ochranných pásmech, na plážích a v centrech měst. Naopak, nikdo by k vám neměl mít připomínky pokud nocujete na dálničních odpočívadlech. I takové noci jsem kdysi zažila a jedinou výhodou je jistota, že ráno najdete WC.

V rámci vlastního bezpečí je dobré parkovat v dostatečné vzdálenosti od silnice a nespat na místech, kde v případě špatného počasí hrozí například pád kamenů, nebezpečné zvýšení hladiny blízké vodní plochy nebo pád vašeho auta ze srázu.

S výběrem konkrétního místa na přespání Vám pak může pomoci některá z aplikací. Ovšem pozor, nocoviště jsou zaznačena i v zemích, kde je nocování v autě zakázáno. Takovými aplikací jsou například Park4night nebo Freecamping. Já používám Park4night, která vám ukáže, kde jsou denní a noční parkoviště, kde můžete zdarma zaparkovat s obytným vozem, kde můžete vylít odpadní vodu a natankovat novou nebo kde je piknikové místo. U většiny míst se nachází recenze a fotografie, které vám poskytnou přehled o množství hluku, počtu projíždějících aut nebo o blízkosti řeky či jezera. Doporučuji nekoukat se pouze na celkové hodnocení, ale přečíst si i poslední recenze. Situace se totiž může změnit každým dnem a místo, které má například nad 4 hvězdičky mohlo být nedávno obohaceno o ceduli zákaz nocování a vy večer přijedete znavení, hladoví a následně budete i nemile překvapení.

Rozhodně neparkujte tam, kde je zákaz jasně označen. Většinou za vámi opravdu někdo přijde. A je možné, že to bude policista s tučnou pokutou nebo místní zemědělec s vidlemi. Četla jsem i příhodu, kdy místní obyvatel na nocující parkující v zákazu házel rajčata. A i bez pokuty či rajčat je hledání nového místa ve dvě ráno nepříjemné.

O konkrétních zemích, ve kterých je freecamping povolen a ve kterých je zakázán se dozvíte v druhém dílu článku o freecampingu.

Úklid je povinností

Vždy pamatujte na to, že je nutné z místa odvézt vše, co si na něj přivezete. Nevylévejte do přírody oleje nebo vodu po mytí nádobí a nevyhazujte ani ubrousky. Snažte se také o co největší klid. Přeci jen většinou v případě freecampingu nocujeme v přírodě a ta nepotřebuje do třetí ranní poslouchat náš oblíbený playlist.

Dělejte to pro přírodu a sebe, ale i pro další cestovatele a pro udržení freecampingu!

Doufám, že vás článek na freecamping nalákal. V druhé části článku se dozvíte, které země vás při freecampingu uvítají s otevřenou náručí!

Markéta

Fotografie použité z Pixabay.com

Pavla Zimmermannová
Ráda cestuji a jsem autorkou webu tripradar.cz. Tento web jsem vytvořila, abych sdílela své zážitky z cest a tipy na skvělá místa k objevování. Své zkušenosti z cest kombinuji s podrobnými průvodci a praktickými radami, abych pomohla dalším nadšencům poznávat svět s lehkostí a radostí.

Tipy

Inspirace 

5 tipů na zoologické zahrady v Evropě

5 tipů na zoologické zahrady v Evropě

Hledáte inspiraci na letní výlet, který bude bavit vás i vaše děti? Vydejte se do zoologické zahrady! Evropa je doslova rájem pro milovníky zvířat a přírodních krás. V tomto článku vám představíme přehled 5 nejhezčích zoo v Evropě, které rozhodně stojí za to...

Vánoční trhy v Drážďanech 2024

Vánoční trhy v Drážďanech 2024

Adventní trhy v německých Drážďanech se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších v celé Evropě. Každoročně se sem vydávají tisíce Čechů, aby si užili jedinečnou předvánoční atmosféru provoněnou typickou vůní svařáku a grilovaných klobás, která je...

Vánoční trhy Krakov 2024

Vánoční trhy Krakov 2024

Advent se pomalu blíží a s ním i oblíbené období vánočních trhů. Mezi jedny z nejvyhlášenějších se řadí ty v polském Krakově konající se v krásných kulisách Starého města. Spojte adventní výlet s poznáním historické části města a užijte si skvělý víkend v předvánočním...

Share This