Historické památky i písečné pláže. Co vidět ve Splitu?

autor: | Úno 4, 2023

Split je největším městem na chorvatském pobřeží, hlavním hospodářským, kulturním a dopravním střediskem střední Dalmácie. Příchozím turistům má rozhodně co nabídnout a každý si zde najde to své. Co se tedy zaručeně vyplatí vidět ve Splitu?

Co vidět ve Splitu?

Dalmatské přístavní město plné slunečních paprsků vás zaručeně okouzlí přímořskou gastronomií, ruchem přístavu, pobřežní promenádou, romantickými uličkami i půvabem zdejším starobylých památek. Jaká místa tedy určitě nesmíte vynechat, pokud se do Splitu vydáte?

Split

Diokleciánův palác

Tou vůbec největší památkou, která Split nejlépe charakterizuje, je starověký římský komplexDiokleciánův palác. I když název by tomu napovídal, nejedná se o palác ani muzeum, ale spíše o labyrint ulic s množstvím obchodů, restaurací a barů. Rozkládá se na ploše necelých 39 000 m² a uvnitř se nachází 220 budov, ve kterých žije přibližně 3 000 obyvatel. Od roku 1979 je pak Diokleciánův palác zapsán na seznamu UNESCO. Celý tento komplex je natolik unikátní, rozsáhlý, a i přes dávnou historii zachovalý, že ho nelze srovnat s žádnou jinou antickou stavbou na světě. Součástí komplexu je i nejstarší funkční katedrála na světě, tedy Katedrála svatého Domnia.

Hledáte ubytování ve městě Split? Nejlepší nabídky najdete ZDE

Katedrála sv. Domnia

Diokleciánův palác nesmíte ve Splitu určitě vynechat. Pokud zde budete, navštivte i již zmiňovanou Katedrálu svatého Domnia. Jde o tu vůbec největší splitskou katedrálu a také hlavní chrám splitsko-makarské arcidiecéze. Nachází se téměř uprostřed Diokleciánova paláce na místě bývalého diokleciánova mauzolea, a je tak tou nejnavštěvovanější památkou ve Splitu. Pochází ze 4. století a je druhou nejstarší stavbou na světě, která byla později použita k účelu křesťanského svatostánku.

Krakow wawel

Hledáte zájezdy do Chorvatska? 

Jupiterův chrám

U historických památek ještě chvíli zůstaneme. Další takovou, kterou stojí za to ve Splitu vidět, jeJupiterův chrám, dříve římský chrám zasvěcený králi bohů Jupiterovi, který nyní slouží jako křtitelnice Katedrály sv. Domnia. Je součástí komplexu Diokleciánova paláce, neboť právě sám Dioklecián se považoval za Jupiterova.

Riva

Na své si ve Splitu samozřejmě nepřijdou pouze milovníci historických budov, ale i milovníci sluncem zalitých dovolených a odpočinku. Pro ty se ve Splitu nachází Riva přes 200 metrů dlouhá výstavní promenáda, která je z jedné strany ohraničena hradbami paláce a z druhé strany úchvatnou marínou. Nachází se zde spousty restaurací, barů a obchodů, ale i nespočet laviček lákajících k odpočinku ve stínu kouzelných palem. Splitská promenáda Riva je tím vůbec nejkrásnějším veřejným místem ve Splitu a naprosto ideálním prostorem na krátký odpočinek během poznávání tohoto úchvatného města.

Pláže ve Splitu

Co by to bylo za dovolenou u moře bez bezstarostného povalování na pláži. Těch se vám ve Splitu nabízí hned několik. Jednou z nich je Žnjan – největší pláží ve Splitu. Jde o velmi oblíbené místo mezi místními i turisty, na kterém se nachází desítky plážových barů, restaurací a stánků s nabídkami vodních aktivit a sportů.
Další jepláž Kašjuni. Ta se nachází v lesoparku Marjan. Je označována za tu vůbec nejkrásnější pláž ve Splitu, a to hlavně díky svému zelenému prostředí a stylovému plážovému baru. Jedná se o spíše oblázkovou pláž ve vzdálenosti cca 2,5 km od centra Splitu.
A i když jsou pro Chorvatsko typické spíše oblázkové pláže, v zátoce ve tvaru podkovy na východě města se nachází i jedna písečná pláž – Firule

Diokleciánův palác<br />
Split

Foto https://pixabay.com/

Důležité odkazy pro cestování do Splitu:

Ubytování ve Splitu: ZDE

Letenky: ZDE

Restaurace ve městě Split: ZDE

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Casa Mila Barcelona

Casa Mila Barcelona

Také je známá pod názvem La Pedrera. Jedná se o budovu známého architekta Antonia Gaudího, kterou naleznete ve španělské Barceloně, na Paseig de Gracia. Výstavba budovy Její výstavba probíhala v letech 1906 – 1910. Charakteristické jsou pro ní secese s prvky španělské...

ZOO Berlín – nejstarší zahrada v Německu

ZOO Berlín – nejstarší zahrada v Německu

ZOO Berlín je nejen nejstarší a nejnavštěvovanější ZOO v Německu, ale také druhově nejbohatší na světě. Byla otevřena v srpnu 1844 a je to nejstarší zoologická zahrada v Německu. Ještě jedním prvenstvím se může chlubit – patří k největším na světě co se týká počtu...

Tipy na výlety na Zakynthosu

Tipy na výlety na Zakynthosu

Tyrkysově zbarvené moře, bělostné pláže, mořské želvy, majáky, tajemné jeskyně i vraky lodí. To vše a mnohem víc vám nabízí Zakynthos, třetí největší ostrov v Jónském moři. Pokud se sem plánujete také vydat, připravili jsme si pro vás 7 míst, která rozhodně stojí za...

Share This