Letiště Gdaňsk

autor: | Led 17, 2022 | 0 komentářů

Na severu Polska, u Baltského moře, se nachází město Gdaňsk mající 460 000 obyvatel. Letiště Gdaňsk se skládá ze dvou terminálů. Letiště bylo slavnostně otevřeno v roce 1974. Rozkládá se na ploše 240 ha a byl pojmenováno po bývalém prezidentovi Polska – Lechu Wałesovi. Novější terminál 2 funguje 24 hodin denně. Kromě města Gdaňsk se poblíž letiště nachází města Sopoty a Gdyně.

 

Výstavba nového terminálu pro UEFA Euro 2012

Letiště Lecha Walesy Gdaňsk se nachází 12 km od města Gdaňsk v Polsku a do roku 2012 disponovalo pouze jedním terminálem. Druhý terminál (T2) se začal stavět v únoru 2010. Primárním důvodem k jeho výstavbě bylo vyhovět cestujícím přijíždějícím na 2012 UEFA European Football Championship.

Stavba druhho terminálu byla dokončena v únoru 2012, veřejnosti se otevřel v dubnu 2012.

Terminál stál 247 milionů PLN (1 329 354 000 CZK), z čehož jedna třetina investice pochází z Fondu soudržnosti (fond Evropské unie určený na podporu chudších států). V současnosti pojme T2 až pět milionů cestujících za rok.

 

Dva terminály a jedna přistávací dráha

Díky UEFA European Football Championship má v současnosti gdaňské letiště dva terminály. T1 a T2, které jsou propojeny konektorem. Má tři nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží. Celková podlahová plocha terminálu je 40 000 metrů čtverečních, což zahrnuje 37 000 metrů čtverečních užitné plochy. Celková kubatura přesahuje 350 000 metrů krychlových.

Letiště v Gdaňsku má pouze jednu přistávací dráhu. Je dlouhá 2800 metrů a je z asfaltu a betonu.

Hala je rozdělena na dvě části – letištní část s třídírnou zavazadel a čekárnu. Má také místo s odletovou halou, kancelářemi leteckých společností, koncesemi a servisními prostory.

Vybavení pro cestující na terminálech je velmi rozmanité – 19 stání letadel, informační systém o odletech CONRAC, protipožární systém Honeywell, systém pro manipulaci se zavazadly Gallet, výtahy Otis a klimatizační systém Dan-Poltherm. Má také další zařízení, jako jsou bankovní služby, expresní směnárna, obchody, restaurace a Executive Lounge.

Foto >> https://pixabay.com/users/pawel_pacholec-4424603/ 

Officiální stránky >> https://www.airport.gdansk.pl/ 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Sóller

Sóller

Na severozápadě Mallorky, v údolí pomerančů, se nachází autentické město Sóller. Modernistické město město má bohatou historii, nejen to vede spoustu turistů k jeho návštěvě.  Město Sóller zbohatlo díky bohatým citrusovým hájům v údolí. V 19. století, kdy byla oblast...

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

Gdaňsk se řadí mezi jedno z nejstarších, a zároveň největších polských měst. Oblíbené je především mezi turisty, kteří se chtějí vydat k moři, ale nechtějí cestovat příliš daleko. Co stojí za to v Gdaňsku určitě vidět? 7 míst, které navštívit v Gdaňsku Jelikož město...

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je přístav na známém španělském ostrově Mallorca. Nachází se na jižním pobřeží ostrova v Zátoce Palem. Přístavní město je celkem velké, při sčítání lidu v roce 2008 měla celá metropolitní oblast 490 000 obyvatel. Polovinu obyvatel na Mallorce tvoří...

Share This