Nejkrásnější místa Korutan: 10 tipů co musíte vidět

autor: | Čvc 9, 2023

Korutany jsou nejjižnější rakouskou spolkovou zemí, která vás okouzlí v každém ročním období. Těšit se zde můžete na vše, co od příjemné odpočinkové i zážitkové dovolené lze očekávat. Na své si tu přijdou zamilované dvojice na romantickém pobytu, rodiny s jakkoliv velkými dětmi i skupiny přátel toužících po dobrodružných zážitcích. Korutany jsou zkrátka skvělým řešením pro všechny!

10 nejkrásnějších míst Korutan

Korutany nabízí malebnou přírodu, vysoké hory, blyštivá jezera a ničím nerušený klid všude okolo. Ať už jste milovníky pěší turistiky, cyklistiky, vodních sportů, koupání či slastného odpočinku, v Korutanech si každý najde to své. I když se tedy tato spolková země nachází pro nás v té vůbec vzdálenější části Rakouska, rozhodně stojí za to se sem vypravit. Kterých 10 míst Korutan se řadí mezi ty vůbec nejhezčí?

korutany

Wörthersee

Korutansko čítá dohromady více než tisíc jezer. Jedním z nich je jezero Wörthersee nacházející se západně od města Klagenfurt. Jde o skutečně působivé místo obklopené nejen kouzelnou přírodou, ale například i nádhernými kostely, hrady nebo zámky. Wörthersee se pyšní křišťálově čistou vodou, kdy její teplota dokáže během léta vystoupat až na velice příjemných 26 °C. Zatímco v minulosti bylo jezero cílem především vznešených šlechtických rodů nebo umělců pátrajících po inspiraci, dnes se sem ročně sjíždí davy milovníků impozantní přírody a ničím nerušeného odpočinku.

Věž Pyramidenkogel 

Jeden z nejhezčích výhledů na jezero Wörtherthersee a jeho okolí si můžete užít ze 70 metrů vysoké věže Pyramidenkogel, jež stojí na kopci na jižní straně jezera. Pyramidenkogel představuje vůbec nejvyšší dřevěnou vyhlídkovou věž na světě. Do prvních 60 metrů lze vystoupat výtahem. Zbylá patra však budete muset zdolat pěšky. Cestu zpět dolů si můžete zpestřit značně adrenalinovým zážitkem v podobě 120 metrů dlouhého točeného tobogánu. Z běžné návštěvy vyhlídkové věže se tak může rázem stát nevšední prožitek.

Vodopád Raggaschlucht 

Necelou hodinu a půl jízdy autem od jezera Wörthersee naleznete další jedinečný přírodní úkaz. Řeč je o 800 metrů dlouhé soutěsce Raggaschlucht s vodopádem. Celou cestu soutěskou je možné zdolat po dřevěných schodech, lávkách a můstcích, které jsou již sami o sobě vskutku zajímavým okamžikem, neboť v některých částech máte pod sebou až 200 metrů hluboký volný prostor. V samotném cíli na vás bude čekat dechberoucí vodopád a malebné prostředí typické pro tuto oblast. 

Nejlepší nabídky ubytování v této obasti >>

Hora Grossglockner 

Od okouzlujících vodopádů a jezer se nyní přesuneme na nejvyšší bod celého Rakouska – horu Grossglockner tyčící se do výšky neuvěřitelných 3798 metrů. Dostanete se k ní díky jedné z nejslavnějších alpských silnic, a tak se nemusíte bát, že byste tento masiv museli zdolávat pěšky. Právě díky silnici se hora stala oblíbeným a snadno dosažitelným výletním cílem, odkud se vám naskytne jedinečný výhled na husté rakouské lesy, zasněžené vrcholky hor a všemi barvami hrající alpské louky pokryté voňavými kvetoucími rostlinami. I když tedy nejste žádným extra zkušeným horským turistou, krásu hory Grossglockner si může užít každý, včetně těch vůbec nejmenších. 

Alpsko-jadranská stezka 

Jestliže naopak horské turistice holdujete, přímo na úpatí samotné hory Grossglockner začíná dálková turistická trasa, jež je známá pod názvem Alpsko-jadranská stezka (Alpe-Adria Trail). Ta vás provede kolem horských jezer, fascinujících vodopádů a jiných přírodních zajímavostí až k Jaderskému moři. Délka celé trasy je neskutečných 750 kilometrů a mimo Rakouska vede přes Slovinsko a Itálii, kde končí v menší rybářské vesničce Muggia. Stezka je rozdělena do 43 etap měřících přibližně 17 kilometrů, a je tedy jen na vás, kolik kilometrů se rozhodnete absolvovat.

Lázně v Karlbadu 

Co by to bylo za dovolenou bez trochy odpočinku. Rakouské Korutany jsou k tomu navíc jako stvořené. Těšit se tady můžete na celou řadu lázeňských měst poskytující ten nejlepší relax. Zregenerovat své tělo i mysl můžete mimo jiné v originálních selských lázních v obci Karlbad fungující zde již více než 300 let. Lázně se nachází v temnější místnosti v těsné blízkosti zvířecích chlévů, což perfektně dotváří celkovou atmosféru blahodárného alpského venkova. V modřínových žlabech starých stovky let se můžete ponořit do křišťálově čisté vody z horské říčky obohacené o léčivé přírodní látky. Ty jsou získány z velkých balvanů, jež sem zanesla řeka Karlsbach. Následně jsou rozbity na menší kusy, zahřívány v peci a vhozeny do chladné vody, kterou okamžitě ohřívají. Obdobných lázní se tu v minulosti nacházelo mnohem více, dnes se však jedná o jedny z posledních. Právě kvůli své unikátnosti by si toto místo neměl nechat ujít nikdo, kdo do tohoto kouzelného kouta Alp zavítá.

Hrad Hochosterwitz

Za nejúchvatnějšího zástupce jedinečných rakouských historických památek lze jednoznačně považovat hrad Hochosterwitz nedaleko hranic se Slovinskem tyčící se na vysoké vápencové skále. Díky své poloze i výstavbě čtrnácti ochranných bran se tato pevnost z 16. století stala téměř nedobytnou. Pokud se rozhodnete vystoupat až nahoru k hradu, dodnes zde můžete tyto brány obdivovat. Každá z nich se pyšní zcela originálním vzhledem a výzdobou. Kromě nich a samotného hradu si je možné prohlédnout i hezké nádvoří, hradní kapli, muzeum nebo prostory bývalé kovárny. Milovníkům historie by tento skvost neměl rozhodně uniknout!

Park Minimundus

Plánujete se vydat do oblasti Korutan s dětmi? Vynechat nesmíte Minimundus. Tedy park miniatur, který vám umožňuje během jediného odpoledne procestovat celý svět.  Minimundus se nachází na okraji rakouského Klagenfurtu u břehu již zmiňovaného jezera Wörthersee. Na rozloze 26 000 m² na vás čeká více než 159 staveb reprezentujících 45 zemí celého světa. Nejvíce staveb pak samozřejmě pochází z Rakouska a Německa. Následně je zde prezentovaná většina evropských zemí a přibližně ¼ staveb pochází ze zbytku světa. Veškeré konstrukce jsou sestaveny v měřítku 1:25 a nechybí tady nejlegendárnější stavby, jako je např. Eiffelova věž, Tower Bridge, Socha svobody, Braniborská brána, Tádž Mahal či Opera House v Sydney.

Villach

Z měst nedoporučujeme minout Villach, které je druhým největším městem spolkové země Korutany. Jedná se o lázeňské město ležící na řece Drávě s přibližně 60 000 obyvateli. Představuje cíl mnoha milovníků zimních sportů i letní turistiky, takže se sem můžete vydat v průběhu celého roku. Navíc má skvělou pozici, neboť ho naleznete cca 30 km od hranic s Itálií a 20 km od slovinských hranic.

Ossiacher See

Na samotný závěr vám přinášíme tip na ještě jedno jezero, protože těch se vám v Korutanech nabízí opravdu nespočet. Konkrétně je to jezero Ossiacher See, jež je považováno za nejrozmanitější jezero v Korutanech. Táhne se v délce 11 kilometrů a svojí rozlohou je třetím největším jezerem v oblasti Korutansko, hned po jezerech Wörthersee a Millstätter See, které má též co nabídnout. V nejhlubších částech jeho hloubka dosahuje 52 metrů a je ideální pro vodní sporty a koupání, neboť zdejší křišťálově čistá voda v létě dosahuje teploty až 27 °C.

Důležité odkazy pro cestování 

Nejlepší nabídky ubytování : ZDE

Autor/ka fotografie: Boris K.: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zapad-slunce-lide-slunce-sezeni-6952008/

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This