Piazza

Náměstí svatého Marka

autor: | Říj 27, 2023 | 0 komentářů

Náměstí Svatého Marka představuje hlavní náměstí a dominantu známých italských Benátek. Nese jméno po patronovi Benátek – evangelistovi Markovi. Je to oblíbený cíl návštěvníků tohoto kouzelného města. K náměstí se můžete vypravit pěšky nebo lodí po kanálu Grande. Náměstí je též nejníže položeným místem města a několikrát do roka bývá pod vodou.

Počátky náměstí se datují do 9. století. Současnou velikost pak získalo na počátku 12. století.

Pokud se na náměstí vydáte, čeká zde na vás celá řada pamětihodností. Patří mezi ně Dóžecí palác, Zvonice svatého Marka, Bazilika svatého Marka, Torre del’Orloggio – Hodinová věž, nejstarší italská kavárna Caffè Florian, která si zachovala svůj původní vzhled a připomíná tak staré časy, nebo Knihovna svatého Marka. K posezení i návštěvě zvou kavárny, restaurace i obchody.

Piazza

Dóžecí palác

Jedná se o bývalé sídlo benátských vládců – dóžat. Jeho původní budova byla postavená počátkem 9. století a sloužila jako pevnost. Svou nynější podobu získal ve 14. století a nyní patří mezi velmi významné památky architektury gotiky a to jak v samotných Benátkách, tak i v celé Itálii.

Palác není velkolepou stavbou pouze zvenku. Uvnitř na vás čekají zlatem bohatě zdobené interiéry a ohromí vás i obrovské fresky.

Piazza

Zvonice svatého Marka

Je součástí světově proslavené Baziliky svatého Marka a jedna z dominant náměstí svatého Marka. Nachází se v jednom z jeho rohů. Zároveň představuje symbol města. Věž má výšku necelých 100 metrů. Na vrcholu cihlového hranolu je umístěná lodžie s vyhlídkou

Bazilika svatého Marka

Jeden ze symbolů Benátek. Je postavena v byzantském slohu. Současnou podobu však získala až v 15. století. Na první pohled zaujme bohaté mozaikové zdobení a zlatá výzdoba. Charakteristiku představuje pět střech kulovitého tvaru, které disponují celou řadou ozdobných věžiček a soch.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

Share This