Benátky

Co vidět v Benátkách? 10 míst které stojí za to navštívit

autor: | Říj 31, 2022 | 0 komentářů

Benátky se právem řadí mezi nejromantičtější evropská města. Nabízejí toho však mnohem víc než jen romantické uličky a restaurace. Pokud se tedy do Benátek plánujete vydat i vy, připravili jsme si pro vás 10 míst, které byste zde rozhodně měli navštívit. 

Co vidět v Benátkách? 

I když jsou Benátky jako stvořené pro svatební cesty či výroční dovolené, na své si zde rozhodně přijdou i milovníci historie, dobrého jídla a nočního života. Co tedy určitě vidět v Benátkách?

Piazza San Marco

Benátky náměstíHned na začátek se podíváme do samotného srdce Benátek. Tedy tam, kde proudí největší davy turistů a kde se nachází samotné centrum benátského života. Piazza San Marco je hlavním a oficiálně také jediným náměstím Benátek. Je 180 metrů dlouhé a 70 metrů široké a představuje nejnižší bod v Benátkách. To je také důvod, proč bývá během Acqua Alta (Velké vody) jako první zaplavené.

Bazilika svatého Marka

Pokud se na náměstí Piazza San Marco vydáte, budete mít možnost zde obdivovat jednu z nejkrásnějších bazilik v celé Itálii. Bazilika svatého Marka je postavená z více než 500 mramorových sloupů ze 3. století a jistě vás okouzlí svými třpytivými zlatými a muranskými barevnými skleněnými mozaikami, 5 byzantskými kopulemi, nebo dokonce dechberoucím zlatým oltářem posetým drahokamy.

Hledáte ubytování v Benátkách? Nejlepší nabídky naleznete ZDE

Zvonice svatého Marka

V těsné blízkosti Baziliky svatého Makra na vás čeká ještě jeden skvost. Konkrétně se tedy jedná o Zvonici svatého Marka, která se se svými 98,6 metry řadí mezi nejvyšší stavbu Benátek. Zvonice má hned 5 zvonů, kdy za Benátské republiky měl každý svůj význam:

  • Marangona (největší zvon) zvonil na začátku a na konci dne
  • Malefico (nejmenší zvon) zazníval při popravě
  • zvon Nona oznamoval poledne
  • zvon Trottnera svolával členy Maggior Consiglio
  • zvon Mezzaterza oznamoval zasedání Senátu

Dóžecí palác

Ani za další památkou se nebudeme muset vydávat příliš daleko. Pokud totiž popojdeme jen kousek od zvonice, objeví se před námi pompézní stavba, jež v sobě kloubí gotický, byzantský a maurský styl. Dóžecí palác je právem považován za mistrovské dílo celé benátské architektury.

Canal Grande

Ať už se budete v Benátkách toulat kdekoliv, celou cestu budeteBenátky neustále narážet na nejznámější a největší kanál v Benátkách – Canal Grande. Ten je dlouhý 4 kilometry a odděluje jednu polovinu Benátek od té druhé.

Most Rialto

Co by to bylo za návštěvu Benátek, aniž byste nenavštívili nejfotografovanější místo v Benátkách. Tedy nejstarší most Rialto, kde se většinu na fotku stojí dlouhé fronty. Aktuálně je tento 400 let starý most jedním ze 4 mostů v Benátkách, který křižují slavný kanál Canal Grande. Most se skládá ze 3 paralelních schodišť. 2 jsou po krajích a vnitřní centrální schodiště lemují luxusní obchody se suvenýry, muránským sklem a šperky.

Mosty v Benátkách

Mosty k Benátkám zkrátka patří. Jelikož jsou Benátky známé hlavně tím, že se skládají z více než stovky ostrůvků, mezi nimiž jsou místo ulic kanálů, je jasné, že pro snadnější pohyb zde musela být postavena celá řada mostů a mostíků spojující jednotlivé budovy či ostrovy. A právě díky těmto mostům mají Benátky zcela nezaměnitelný ráz, který byste jinde hledali jen marně.
Kromě tedy výše uvedené mostu Rialto nezapomeňte v Benátkách navštívit ani velmi oblíbený Ponte dei Sospiri, tedy Most nářků a Ponte dell’Accademia, který stejně jako Ponte Rialto přemosťuje Canal Grande.

Židovské ghetto

Budete-li se toulat po severozápadní straně Benátek, určitě zavítejte do židovského ghetta. To bylo založené již v 16. století, a patří tak zřejmě mezí nejstarší ghetta na světě. I přes smutnou minulost se v současnosti jedná o velmi živou část Benátek, kde se nachází mnoho restaurací, barů, obchodů, muzeí a synagog.

Knihkupectví Acqua AltaKnihkupectví Acqua Alta

Všichni milovníci literatury by zaručeně měli vyrazit do knihkupectví Acqua Alta, kde jsou knihy uložené ve vanách, kánoích nebo dokonce v gondole, aby je případně neponičila Acqua Alta (Velká voda).

Murano

Pokud se do Benátek vydáte na víc dní, můžete prozkoumat i jejich nejbližší okolí. Za návštěvu určitě stojí ostrov Murano, jenž leží jen 1,5 km od Benátek. Jedná se o druhý největší ostrov v benátské laguně a rozhodně stojí za to ho vidět. Známý je pro svou sklářskou výrobu a zajímavostí je, že při výrobě skla se tu staleté techniky používají dodnes.

Burano

Kromě ostrova Murano stojí za zmínku i ostrov Burano. Ten seBurano nachází zhruba 45 minut jízdy vodním autobusem od Benátek, a je naopak známý pro výrobu krajek, šikmou zvonicí a jedinečnými barevnými domy. Barvu fasád domu si však neurčují jeho obyvatelé. Ta jim bývá zpravidla přidělena dle bydliště. Dle legendy se takto výraznými barvami údajně natíraly domy proto, aby námořníci, kteří se vrací domů za mlhavého počasí, ostrov lépe našli. 

Použité fotografie : Wikipedia.org, Pixabay.com

Galerie Benátky 2022

Mapa Benátky

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This