Vatikán

Vatikán – město církve a památek

autor: | Kvě 12, 2022 | 0 komentářů

Když se řekne „Vatikán“, většině z nás se vybaví Řím nebo církev. Je to tak. Vatikán je vnitrozemský suverénní městský stát a enkláva v Římě. Je to stát církevní. V jeho čele stojí doživotně zvolený římský biskup – papež. A ještě jedno prvenství má – je to nejmenší stát světa.

 

Území Vatikánu

Z větší části je obehnáno hradbou historického charakteru. Největší část zaujímají zahrady, kostely a další církevní budovy.

  • Vatikánské zahrady

Tvoří velmi významnou část tohoto městského státu, jedná se o téměř polovinu. Jejich vzhled byl vytvářen v renesanční a barokní době. Součást zahrad tvoří velké množství kašen a soch. Mezi historické, architektonické a umělecké poklady patří i chrámy a svatyně, kamenné lavičky, letohrádky nebo fragmenty antických sloupů. Do zahrad, na jejich prohlídku, je povolen vstup pouze s průvodcem a podmíněn je i vhodným oblečením (dlouhé kalhoty, zahalená ramena, sukně po kolena), neboť vcházíte do církevních pamětihodností.

 

Důležité stavby města

Kromě Vatikánských zahrad je součástí Vatikánu bazilika sv. Petra a Svatopeterské náměstí s Apoštolským palácem, k nimž přiléhají další budovy Nacházejí se zde významné kulturní památky a samozřejmě i instituce. Mezi známé patří Sixtinská kaple, Vatikánská apoštolská knihovna nebo Vatikánská muzea.

Zvláštní právní postavení mají exteritoriální území. K nim patří papežské baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami, bazilika svatého Vavřince, která se nachází také za hradbami, bazilika Panny Marie Sněžné a papežské letní sídlo nacházející se v Castel Gandolfo.

Nejdůležitější památku Vatikánu představuje Bazilika sv. Petra, která stojí, dle tradice, na místě, kde byl Petr ukřižován a pohřben. Před bazilikou je proslulé oválné náměstí sv. Petra.

Turisty láká také návštěva známé Sixtinské kaple ozdobené Michelangelovými freskami. Na stropě kaple je umístěna nádherná malba Posledního soudu.

 Foto >> https://pixabay.com/cs/photos/%c5%99%c3%adm-vatik%c3%a1n-italie-1945033/ 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This