Vyberte stránku
Vatikán

Vatikán – město církve a památek

autor: | Kvě 12, 2022 | 0 komentářů

Když se řekne „Vatikán“, většině z nás se vybaví Řím nebo církev. Je to tak. Vatikán je vnitrozemský suverénní městský stát a enkláva v Římě. Je to stát církevní. V jeho čele stojí doživotně zvolený římský biskup – papež. A ještě jedno prvenství má – je to nejmenší stát světa.

 

Území Vatikánu

Z větší části je obehnáno hradbou historického charakteru. Největší část zaujímají zahrady, kostely a další církevní budovy.

  • Vatikánské zahrady

Tvoří velmi významnou část tohoto městského státu, jedná se o téměř polovinu. Jejich vzhled byl vytvářen v renesanční a barokní době. Součást zahrad tvoří velké množství kašen a soch. Mezi historické, architektonické a umělecké poklady patří i chrámy a svatyně, kamenné lavičky, letohrádky nebo fragmenty antických sloupů. Do zahrad, na jejich prohlídku, je povolen vstup pouze s průvodcem a podmíněn je i vhodným oblečením (dlouhé kalhoty, zahalená ramena, sukně po kolena), neboť vcházíte do církevních pamětihodností.

 

Důležité stavby města

Kromě Vatikánských zahrad je součástí Vatikánu bazilika sv. Petra a Svatopeterské náměstí s Apoštolským palácem, k nimž přiléhají další budovy Nacházejí se zde významné kulturní památky a samozřejmě i instituce. Mezi známé patří Sixtinská kaple, Vatikánská apoštolská knihovna nebo Vatikánská muzea.

Zvláštní právní postavení mají exteritoriální území. K nim patří papežské baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami, bazilika svatého Vavřince, která se nachází také za hradbami, bazilika Panny Marie Sněžné a papežské letní sídlo nacházející se v Castel Gandolfo.

Nejdůležitější památku Vatikánu představuje Bazilika sv. Petra, která stojí, dle tradice, na místě, kde byl Petr ukřižován a pohřben. Před bazilikou je proslulé oválné náměstí sv. Petra.

Turisty láká také návštěva známé Sixtinské kaple ozdobené Michelangelovými freskami. Na stropě kaple je umístěna nádherná malba Posledního soudu.

 Foto >> https://pixabay.com/cs/photos/%c5%99%c3%adm-vatik%c3%a1n-italie-1945033/ 

 

 

Tipy

Ubytování

Zájezdy

Tipy a rady

Inspirace 

 5 tipů na zoologické zahrady v Evropě

 5 tipů na zoologické zahrady v Evropě

Hledáte inspiraci na letní výlet, který bude bavit vás i vaše děti? Vydejte se do zoologické zahrady.Tohle je přehled 5 nejhezčích zoo v Evropě, které rozhodně stojí za to navštívit.  Vídeň: Zoologická zahrada Schönbrunn Zoo v Drážďanech Zoo Berlín Švýcarsko: Zoo...

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena je místem zimních sportů a zároveň jedna z největších lyžařských oblastí Rakouska. Naleznete ji v údolí Zillertal. Milovníkům zimních aktivit je k dispozici velké množství sjezdovek a vleků. Oblast je rozdělená na dvě části – jedna zahrnuje Zell,...

Share This