Libeňský ostrov v Praze je ve skutečnosti poloostrov, který je připojený ke břehům Libně. V minulosti se opravdu jednalo o ostrov, a to dokonce o ten vůbec největší ze skupiny asi deseti ostrůvků mezi Libní a Holešovicemi. Jaká je jeho historie a jaké zajímavosti jste o něm zřejmě nevěděli?
Jaká je historie Libeňského ostrova v Praze?
Současná podoba celé této oblasti je výsledkem regulace z let 1927 až 1928. Právě tehdy byl totiž vybudován Libeňský most a zároveň i upraven Libeňský přístav.
Koryto Vltavy bylo v části holešovického meandru přeloženo blíže k Holešovicím, a navíc bylo o přibližně 1100 metrů zkráceno. Libeňský ostrov byl spojen s libeňským břehem, čímž se z něj stal poloostrov a původní koryto Vltavy se stalo slepým ramenem.
Od roku 1927 slouží Libeňský ostrov především k rekreaci.
Zajímavosti Libeňského ostrova
Při povodních v roce 2002 byl ostrov i většina staveb poničena. Následně zde vznikl protipovodňový systém, který kromě zdi zahrnuje také vrata uzavírající vjezd do Libeňského přístavu.
Aktuálně zde sídlí dvě organizace Českého zahrádkářského svazu, oddíly vodáků, vodního motorismu, Junák, tenisový a volejbalový oddíl, Dům dětí a mládeže a jiné podobné organizace. Přes ostrov dále vede páteřní cyklotrasa A2.
Libeňský ostrov můžete mimo jiné znát také z filmu. Na Libeňský ostrov z 90. let, zejména do místní hospůdky U Budyho, kterou provozuje Petr Placák, je totiž zasazen děj filmové komedie U mě dobrý, kterou dle scénáře Petra Jarchovského natočil v roce 2008 Jan Hřebejk.
Na spodním výběžku Libeňského ostrov je umístěn jediný funkční maják na Vltavě stojící v Praze. Před dvanácti lety ho tu na vlastní náklady vybudovali vodní motoristé z Libeňského ostrova. Je to opravdu vůbec první maják, který je funkční a plní svou funkci. V minulosti zde totiž hned několik lodí narazilo na dno a poškodily se. Což byl jeden z důvodů stavby. Na špici ostrova, kde maják je, ztroskotaly kdysi již tři lodě.
Image by ivabalk from Pixabay