Amsterdam: Město tulipánů a dřeváků

autor: | Říj 19, 2021 | 0 komentářů

Nizozemské hlavní město Amsterdam je známé především díky benevolentním zákonům týkající se marihuany, tulipánů, a typickým dřevákům. Amsterdam je současně holandským přístavem, ležícím na IJsselmeer a napojené na Severní moře. Je také finančním a obchodním centrem.  Ačkoli je Amsterdam hlavním městem Nizozemska, vláda sídlí v jiném městě – Haagu.

Z malé rybářské vesnice se stalo zajímavé město

Amsterdam vznikl ve 13. století jako malá rybářská vesnička. Aby se chránili před povodněmi, museli raní obyvatelé stavět hráze na obou stranách řeky a kolem roku 1270 postavili mezi těmito hrázemi přehradu.

Už tehdy se plavily obchodní lodě z Amsterdamu až k Baltskému moři a položily základ budoucího obchodního centra, které fungovalo jako spojovací článek mezi severní Evropou a Flandry (nyní severní Belgie a severní Francie). 

Město se rychle rozšiřovalo jeho podnikání a v roce 1489 jako projev vděku za podporu, kterou město dostalo burgundsko-rakouským panovníkům, císař Maxmilián I. dovolil Amsterdamu ozdobit jeho pancéřová ložiska císařskou korunou. Od té doby se největší holandské obchodní město a přístav Amsterdam, stejně jako sýpka severního Nizozemska, stal centrem bohatství a vlivu v Evropě.

Moderní Amsterdam

Šedesátá léta 20. století nepřinesla sociální a kulturní změny v celém západním světě, ovšem Amsterdam, který přijal liberální radikalismus, je svým přístupem proslulý. Změny přinesly ekonomický rozmach a tradiční nizozemskou toleranci odlišnosti. Tento radikalismus otevřel cestu relativně otevřené toleranci města k rekreačnímu užívání drog a prostituce.

V Amsterdamu to žije

Cestovní ruch všeho druhu je hlavní a rostoucí ekonomickou aktivitou. Mnoho návštěvníků města přichází za obchodními účely nebo se účastní konferencí, zejména ve velkém výstavním a kongresovém centru RAI. Protože je možné vidět mnoho míst pěšky za jediný den, jsou také velmi oblíbené jednodenní výlety do Amsterdamu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Amsterdam 

 

 Author foto: https://pixabay.com/users/illusion-x-18246109/ 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This