Letiště v Amsterdamu patří mezi nejrušnější v Evropě

autor: | Říj 22, 2021 | 0 komentářů

Amsterdam Aiport Shiphol – jak se správně letiště jmenuje – je pro Evropu velmi významné. Letiště se nechází 20 minut od Amsterdamu v obci Haarlemmermeer. Letiště je mezinárodní, využívá ho mnoho mezikontinentálních leteckých společností.

Tajemná historie amsterdamského letiště

Před rokem 1852 se v místě, kde bylo vybudováno letiště, nacházelo jezero. Název letiště, Schiphol, bylo odvozeno z názvu opevnění Fort Schiphol nacházející se u jezera. Ačkoli bylo jezero mělké, potopilo se v něm mnoho lodí. Schiphol znamená v angličtině „lodní hrob“. Důvodem nehod byly prudké bouře, to bylo také zřejmě důvodem, proč bylo jezero rekultivováno.

Začátky letiště

Když bylo letiště v roce 1916 otevřeno, jednalo se jen o  leteckou základnu pro armádu. Pro nástupiště a přistávací dráhu bylo určeno pole sousedící s kasárnami.

Až v roce 1920 bylo letiště umožněno využívat i civilistům. V dnešní době skýtá letiště jeden velký terminál, která je rozdělený na tři velké odletové haly. Již delší dobu se uvažuje o rozšíření terminálu a výstavbě dalších terminálů mezi přistávacími dráhami Zwanenburgbaan a Polderbaan.

Vytíženost letiště v Amsterdamu je obrovská

Amsterdamské letiště patří mezi pět nejlepších a nejvytíženějších letišť v Evropě. Letištěm projde ročně neuvěřitelných 50 milionů cestujících.

Z tohoto letiště operuje mnoho mezikontinentálních leteckých společností. Letiště se také řadí na 6. největší z hlediska mezinárodního provozu.

Vybavení letiště

Amsterdamské letiště má šest přistávacích drah a jednu využívají hlavně letadla všeobecného letectví. Existují plány na výstavbu sedmé přistávací dráhy. 

Letiště je oblíbené mezi cestujícími díky možnosti rezervace letu na poslední chvíli.

https://www.schiphol.nl/nl/ 
https://en.wikipedia.org/wiki/Amsterdam_Airport_Schiphol 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli se nachází v samém centru dánské metropole Kodaň, přímo proti hlavnímu vlakovému nádraží. Byl založený již v roce 1843 a i v současné době se těší velké oblibě. Můžete do něj zavítat v období od dubna do září a pak v čase Halloweenu nebo o...

Pivovar Carlsberg

Pivovar Carlsberg

První pivovar této značky založil počátkem 19. století Jacob Christian Jacobson. Ten se inspiroval v Německu. Odsud si přivezl neocenitelné zkušenosti a čistý kmen kvasnic. Ty pak byly použity k výrobě prvního dánského piva. Carlsberg patří v současné době mezi...

Královský komplex Amalienborg v Kodani

Královský komplex Amalienborg v Kodani

Jedná se o hlavní sídelní místo dánských králů a jejich rodiny. Komplex naleznete v Kodani, což je hlavní město Dánska. Vydat se k němu musíte do centra města. Rozkládá se nedaleko dánské metropolitní opery. Královská rodina jej využívá především jako zimní rezidenci....

Share This