Letiště v Amsterdamu patří mezi nejrušnější v Evropě

autor: | Říj 22, 2021 | 0 komentářů

Amsterdam Aiport Shiphol – jak se správně letiště jmenuje – je pro Evropu velmi významné. Letiště se nechází 20 minut od Amsterdamu v obci Haarlemmermeer. Letiště je mezinárodní, využívá ho mnoho mezikontinentálních leteckých společností.

Tajemná historie amsterdamského letiště

Před rokem 1852 se v místě, kde bylo vybudováno letiště, nacházelo jezero. Název letiště, Schiphol, bylo odvozeno z názvu opevnění Fort Schiphol nacházející se u jezera. Ačkoli bylo jezero mělké, potopilo se v něm mnoho lodí. Schiphol znamená v angličtině „lodní hrob“. Důvodem nehod byly prudké bouře, to bylo také zřejmě důvodem, proč bylo jezero rekultivováno.

Začátky letiště

Když bylo letiště v roce 1916 otevřeno, jednalo se jen o  leteckou základnu pro armádu. Pro nástupiště a přistávací dráhu bylo určeno pole sousedící s kasárnami.

Až v roce 1920 bylo letiště umožněno využívat i civilistům. V dnešní době skýtá letiště jeden velký terminál, která je rozdělený na tři velké odletové haly. Již delší dobu se uvažuje o rozšíření terminálu a výstavbě dalších terminálů mezi přistávacími dráhami Zwanenburgbaan a Polderbaan.

Vytíženost letiště v Amsterdamu je obrovská

Amsterdamské letiště patří mezi pět nejlepších a nejvytíženějších letišť v Evropě. Letištěm projde ročně neuvěřitelných 50 milionů cestujících.

Z tohoto letiště operuje mnoho mezikontinentálních leteckých společností. Letiště se také řadí na 6. největší z hlediska mezinárodního provozu.

Vybavení letiště

Amsterdamské letiště má šest přistávacích drah a jednu využívají hlavně letadla všeobecného letectví. Existují plány na výstavbu sedmé přistávací dráhy. 

Letiště je oblíbené mezi cestujícími díky možnosti rezervace letu na poslední chvíli.

https://www.schiphol.nl/nl/ 
https://en.wikipedia.org/wiki/Amsterdam_Airport_Schiphol 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This