Vyberte stránku

Letiště v Amsterdamu patří mezi nejrušnější v Evropě

autor: | Říj 22, 2021 | 0 komentářů

Amsterdam Aiport Shiphol – jak se správně letiště jmenuje – je pro Evropu velmi významné. Letiště se nechází 20 minut od Amsterdamu v obci Haarlemmermeer. Letiště je mezinárodní, využívá ho mnoho mezikontinentálních leteckých společností.

Tajemná historie amsterdamského letiště

Před rokem 1852 se v místě, kde bylo vybudováno letiště, nacházelo jezero. Název letiště, Schiphol, bylo odvozeno z názvu opevnění Fort Schiphol nacházející se u jezera. Ačkoli bylo jezero mělké, potopilo se v něm mnoho lodí. Schiphol znamená v angličtině „lodní hrob“. Důvodem nehod byly prudké bouře, to bylo také zřejmě důvodem, proč bylo jezero rekultivováno.

Začátky letiště

Když bylo letiště v roce 1916 otevřeno, jednalo se jen o  leteckou základnu pro armádu. Pro nástupiště a přistávací dráhu bylo určeno pole sousedící s kasárnami.

Až v roce 1920 bylo letiště umožněno využívat i civilistům. V dnešní době skýtá letiště jeden velký terminál, která je rozdělený na tři velké odletové haly. Již delší dobu se uvažuje o rozšíření terminálu a výstavbě dalších terminálů mezi přistávacími dráhami Zwanenburgbaan a Polderbaan.

Vytíženost letiště v Amsterdamu je obrovská

Amsterdamské letiště patří mezi pět nejlepších a nejvytíženějších letišť v Evropě. Letištěm projde ročně neuvěřitelných 50 milionů cestujících.

Z tohoto letiště operuje mnoho mezikontinentálních leteckých společností. Letiště se také řadí na 6. největší z hlediska mezinárodního provozu.

Vybavení letiště

Amsterdamské letiště má šest přistávacích drah a jednu využívají hlavně letadla všeobecného letectví. Existují plány na výstavbu sedmé přistávací dráhy. 

Letiště je oblíbené mezi cestujícími díky možnosti rezervace letu na poslední chvíli.

https://www.schiphol.nl/nl/ 
https://en.wikipedia.org/wiki/Amsterdam_Airport_Schiphol 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Letiště Vídeň webkamera

Letiště Vídeň webkamera

Chcete se podvat na letiště ve Vídni jste tu správně. Níže naleznete pohled, panorama 360° který se pravidelně aktualizuje. Provozovatel Panomax

Mallorca

Mallorca

Mallorca je ostrov, který tvoří součást Baleárských ostrovů přináležejících ke Španělsku. Je jeho největším ostrovem. Rozkládá se v západní části Středozemního moře a tvoří velmi významný bod lodní trasy spojující východní a západní Středomoří. Tento nádherný ostrov...

Barcelona zajímavá místa: historie, sport i noční život

Barcelona zajímavá místa: historie, sport i noční život

Barcelona zajímavá místa historie, umění, pláže, příroda, noční život a sportovní zážitky v jednom. To vše (a ještě mnohem více) vám může nabídnout pouze španělská Barcelona, kterou byste v porovnání s ostatními evropskými metropolemi stihli prozkoumat za jediný den...

Share This