Ostrov Burano patří do Benátské laguny, nachází se v její severní části, na samém konci. Vznikl seskupením několika menších ostrůvků, které propojují mosty. Kdysi to býval ostrov rybářů. V současné době zde žije jen malý počet stálých obyvatel. Zato během turistické sezóny na ostrov zavítá velké množství turistů. K návštěvě je lákají pestrobarevné domky, ale především zdejší krajkářská výroba.
Historie výroby krajky
Tradiční výroba krajky se na ostrově objevila již v dobách středověku a udržela se zde až do současnosti. Za její výrobou stojí ženy rybářů. Pokud se na ostrov vypravíte, narazíte zde na velké množství obchodů a obchůdků, kde si můžete pořídit nejen klasickou krajku, ale také celou řadu výrobků s krajkou – slunečníky, šátky, kapesníčky a další doplňky. Dokonce můžete na vlastní oči spatřit, jak taková krajka vzniká. Některé z místních žen je totiž tvoří přímo před zraky návštěvníků. Koncem 19. století zde byla dokonce založená i slavná krajkářská škola. V současné době se však tradiční ruční výrobě krajek věnuje jen několik málo starších žen, neboť ruční výroba je dosti náročná. Ručně vyráběné krajky jsou také dosti finančně ceněné.
Pestrobarevné domky
Při návštěvě ostrova vás nenadchne pouze výroba kraje, ale také pestrobarevnost, kterou nabízejí domky místních obyvatel. V minulosti sloužily jako obydlí pro rybáře a pestré barvy jim měly ukázat cestu domů. Každý domek má jinou barvu, která bývá nezřídka velmi sytá. Pokud si někdo chce domek nabarvit, musí pro příslušnou barvu požádat o povolení místní komise. Ta rozhodne, zda je barva přijatelná, či nikoli.