Murano

Murano – sídlo benátských sklářů

autor: | Kvě 19, 2022 | 0 komentářů

Souostroví Murano se rozkládá v Benátské laguně, opodál centra Benátek. Souostroví tvoří několik menších ostrůvků, které propojují mosty.

Návštěvníky města vítají malebné uličky a velký kanál, který celý ostrov protíná napříč. Ostrov proslavilo benátské sklo a místní skláři. Na ostrov se dostanete z Benátek na vaporettu (místní lodní doprava).

Ostrovní sklářská tradice

První zmínky o sklářské výrobě pocházejí z 10. století. Skláři se na ostrov přemísťovali koncem 13. století, z nařízená benátského dóžete. Důvodem bylo nižší riziko požáru, než v samotných Benátkách. Případné nehody také na ostrově způsobovaly nižší škody, než v samotném městě. Skláři zde měli nejen své dílny, ale i svá obydlí. Dokonce měli přísný zákaz ostrov opustit. Důvodem byly metody výroby skla, které se nesměly dostat k nikomu jinému. Dóže tak chránil výrobu skla před zraky celého světa. V té době totiž sklářské výrobky představovaly významnou součást mezinárodního obchodu tehdejší Benátské republiky. Časem tak skláři začali bohatnou a také získali řadu privilegií. Murano se začalo poměrně rychle rozvíjet.

Muranské sklo se objevilo i na našem území. Místní skláře si vyžádal panovník Karel IV., když nechal zhotovit mozaiku v katedrále sv. Víta. Ta se objevuje na Zlaté bráně.

  • Sklářská tradice v současnosti

Přetrvala do dob současných. Projevuje se formou rodinných miniskláren, ve kterých se vyrábějí především skleněné předměty určené pro okrasu. Výroba je zaměřená na skleněnou bižuterii, sošky, figurky, křišťálové lustry, skleněné nádobí, slavná benátská zrcadla, ale i skleněný nábytek. Sklo se vyrábí ručně, čemuž odpovídají i ceny jednotlivých výrobků. Ty si můžete zakoupit v některém z místních obchůdků.

 

Kam zavítat na Muranu?

Zajímavým místem je místní Muzeum skla, které na ostrově rozhodně nesmí chybět. Pokud požádáte majitele některé rodinné sklárny, určitě vás nechá nahlédnout pod pokličku jejich výroby. Na ostrově se také nachází dosud funkční maják, který byl vystavěn počátkem 20. století. Pro jeho návštěvu se musíte vydat do jižní části ostrova.

Foto>> https://pixabay.com/cs/ 

 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Casa Mila Barcelona

Casa Mila Barcelona

Také je známá pod názvem La Pedrera. Jedná se o budovu známého architekta Antonia Gaudího, kterou naleznete ve španělské Barceloně, na Paseig de Gracia. Výstavba budovy Její výstavba probíhala v letech 1906 – 1910. Charakteristické jsou pro ní secese s prvky španělské...

ZOO Berlín – nejstarší zahrada v Německu

ZOO Berlín – nejstarší zahrada v Německu

ZOO Berlín je nejen nejstarší a nejnavštěvovanější ZOO v Německu, ale také druhově nejbohatší na světě. Byla otevřena v srpnu 1844 a je to nejstarší zoologická zahrada v Německu. Ještě jedním prvenstvím se může chlubit – patří k největším na světě co se týká počtu...

Tipy na výlety na Zakynthosu

Tipy na výlety na Zakynthosu

Tyrkysově zbarvené moře, bělostné pláže, mořské želvy, majáky, tajemné jeskyně i vraky lodí. To vše a mnohem víc vám nabízí Zakynthos, třetí největší ostrov v Jónském moři. Pokud se sem plánujete také vydat, připravili jsme si pro vás 7 míst, která rozhodně stojí za...

Share This