Murano

Murano – sídlo benátských sklářů

autor: | Kvě 19, 2022 | 0 komentářů

Souostroví Murano se rozkládá v Benátské laguně, opodál centra Benátek. Souostroví tvoří několik menších ostrůvků, které propojují mosty.

Návštěvníky města vítají malebné uličky a velký kanál, který celý ostrov protíná napříč. Ostrov proslavilo benátské sklo a místní skláři. Na ostrov se dostanete z Benátek na vaporettu (místní lodní doprava).

Ostrovní sklářská tradice

První zmínky o sklářské výrobě pocházejí z 10. století. Skláři se na ostrov přemísťovali koncem 13. století, z nařízená benátského dóžete. Důvodem bylo nižší riziko požáru, než v samotných Benátkách. Případné nehody také na ostrově způsobovaly nižší škody, než v samotném městě. Skláři zde měli nejen své dílny, ale i svá obydlí. Dokonce měli přísný zákaz ostrov opustit. Důvodem byly metody výroby skla, které se nesměly dostat k nikomu jinému. Dóže tak chránil výrobu skla před zraky celého světa. V té době totiž sklářské výrobky představovaly významnou součást mezinárodního obchodu tehdejší Benátské republiky. Časem tak skláři začali bohatnou a také získali řadu privilegií. Murano se začalo poměrně rychle rozvíjet.

Muranské sklo se objevilo i na našem území. Místní skláře si vyžádal panovník Karel IV., když nechal zhotovit mozaiku v katedrále sv. Víta. Ta se objevuje na Zlaté bráně.

  • Sklářská tradice v současnosti

Přetrvala do dob současných. Projevuje se formou rodinných miniskláren, ve kterých se vyrábějí především skleněné předměty určené pro okrasu. Výroba je zaměřená na skleněnou bižuterii, sošky, figurky, křišťálové lustry, skleněné nádobí, slavná benátská zrcadla, ale i skleněný nábytek. Sklo se vyrábí ručně, čemuž odpovídají i ceny jednotlivých výrobků. Ty si můžete zakoupit v některém z místních obchůdků.

 

Kam zavítat na Muranu?

Zajímavým místem je místní Muzeum skla, které na ostrově rozhodně nesmí chybět. Pokud požádáte majitele některé rodinné sklárny, určitě vás nechá nahlédnout pod pokličku jejich výroby. Na ostrově se také nachází dosud funkční maják, který byl vystavěn počátkem 20. století. Pro jeho návštěvu se musíte vydat do jižní části ostrova.

Foto>> https://pixabay.com/cs/ 

 

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This