dresden vánoční trhy

Vánoční trhy v Drážďanech 2023

autor: | Říj 29, 2023 | 0 komentářů

Adventní trhy v německých Drážďanech se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších v celé Evropě. Každoročně se sem vydávají tisíce Čechů, aby si užili jedinečnou předvánoční atmosféru provoněnou typickou vůní svařáku a grilovaných klobás, která je příjemně okořeněna ruchem davu. Navštivte letos vánoční trhy v Drážďanech i vy. 

Kdy a kde se konají nejlepší vánoční trhy v Drážďanech?

V Drážďanech lze navštívit vánoční trhy na více místech. Ty nejznámější, které jsou proslulé po celé Evropě, si představíme níže. 
Každé drážďanské trhy mohou mít dobu začátku i konce provozu lehce odlišnou. Obvykle však začínají poslední listopadový víkend nebo první prosincový víkend a končí na Štědrý den. Některé mnohdy pokračují až do ledna.

dresden vánoční trhy

Striezelmarkt

V adventní čas se Drážďany zahalí do vánoční nálady a většinu menších i větších náměstí zaplní stánky s tradičním vánočním zbožím. Jaké drážďanské vánoční trhy jsou však ty vůbec nejkrásnější? Striezelmarkt 

Drážďanský Striezelmarkt se koná již od roku 1434, a je tak jedním z nejstarších vánočních trhů v Německu. Spolu s norimberským Christkindlesmarktem je označován za nejnavštěvovanější vánoční trh v Evropě. Každý rok se sem vydá více než 3 miliony turistů. Počítat zde tedy musíte s velkým množstvím lidí, hlavně o sobotách a nedělích. Kromě mnoha stánků s pochutinami, rukodělnými výrobky a dárky tu na vás čeká pestrý doprovodný program. 

 • Kde? Na hlavním drážďanském náměstí Altmarkt.
 • Termín konání? Od 29.11. do 24.12.2023.
 • Otevírací doba stánků? Každý den od 10:00 do 21:00 (první den od 16:00, na Štědrý den do 14:00).
 • Doprava od vlakového (autobusového) nádraží? Tram 8 a 11 do zastávky Prager Str. nebo tram 3 a 7 do zastávky Pirnaischer Pl. Případně pěšky cca 1 100 metrů.
 • Vstupné? Zdarma!

TIP: Většina stánků nepřijímá platební karty. Je proto třeba se vybavit hotovostí. 

Další adventní trhy v Drážďanech

Jaké další trhy stojí za zmínku?

 • Advent auf dem Neumarkt – jedná se o komornější trhy než na blízkém Altmarktu. Najdete zde zejména občerstvení a řemeslné výrobky. 
 • Středověký trh Stallhof – je stylizován do podoby středověkých Drážďan v 16. století. Procházet zde budete mezi stánky vytvořenými z historických kulis a vychutnávat si u toho můžete tradiční vánoční punč, trdelník nebo jinou pochutinu. 

Trh na zámku Residenzschloss – zde vás kromě několika stánků s občerstvením a řemeslnými výrobky naláká Romantischer Weihnachtsmarkt na veřejné kluziště. Možnost zabruslit si zde je zcela zdarma.

Image by Tonda Tran from Pixabay

Doprava a parkování ve vánočních Drážďanech

Adventní trhy v Drážďanech jsou mimo jiné populární také proto, že se konají jen zhruba 40 km od českých hranic. Snadno se sem tedy dostanete autem, vlakem i autobusem. Jelikož zde ovšem bývá každý rok skutečně rušno, je lepší dát přednost autobusům a vlakům. Případně je třeba se obrnit značnou dávkou trpělivosti během parkování. I tak ale vánoční Drážďany rozhodně stojí za návštěvu. 

  S láskou napsali a zveřejnili tým

  Tipy

  Inspirace 

  Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

  Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

  Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

  Share This