saarema

Evropské ostrovy 1. díl – cesta na sever

autor: | Čvc 9, 2022 | 0 komentářů

Máte už naplánovanou dovolenou? Pokud stále váháte, můžete strávit letošní dovolenou na některém ze severně položených evropských ostrovů. Ostrovy severní Evropy nabízejí spojení slunění a koupání v moři s krásnou přírodou a zajímavou historií. Severní ostrovy jsou oproti jižním méně známé a méně navštěvované.

 

Saaremaa

Ostrov Saaremaa je největším estonským ostrovem a čtvrtým největším ostrovem v Baltském moři. Doprava na něj je velice jednoduchá a to trajektem, jehož cesta z estonské pevniny trvá pouhých 30 minut. Vypravit se na něj tedy můžete pohodlně autem.

Saaremaa je velice rozmanitá a můžete tu navštívit spoustu přírodních i historických památek. Z historických jde například o město Kuresaarre, jehož dominantou je hrad nebo pro ostrov charakteristické větrné mlýny, které jsou symbolem tohoto ostrova. Velice významnou přírodní památkou je 9 kráterů u Kaali, které na ostrově vznikly pro dopadu meteoritu přibližně před 4000 lety. Jeden z kráterů je široký 110 metrů a patří tak k největším v Evropě.

Zajímavostí v okolí ostrova Saaremaa je pak ostrůvek Vilsandi, na který nemusíte jezdit lodí, ale můžete na něj dojít, ne však po souši, ale vodou po značené pěší cestě.

Foto: https://pixabay.com/cs/users/makalu-680451/

saarema

Gotland

Gotland je největším švédským ostrovem a zároveň největším ostrovem Baltského moře. Návštěvu Gotlandu je vhodné spojit s návštěvou dalších míst ve Švédsku, jelikož cesta autem z České republiky je poměrně dlouhá. Přímo na ostrov se pak ze švédské pevniny dostanete trajektem přibližně za 3 hodiny.

Podobně jako na dalších ostrovech severní Evropy, i zde v létě vládne příjemné podnebí a teploty vzduchu se pohybují okolo 20 °C. Tyto letní teploty umožňují i příjemné koupání v moři na některé z krásných pláží, jako jsou například pláže Norsta Auren, Tofta, Grynge nebo v jezeře Modrá laguna, které se nachází ve středozemí ostrova.

Navíc se nemusíte držet pouze přímo na Gotlandu a můžete podnikat výlety trajektem i na další ostrovy v blízkosti. Nádhernými ostrovy jsou Fårö nebo Stora Karlsö. Území ostrova Stora je součástí přírodní rezervace, která je druhou nejstarší na světě.

Významnou přírodní památkou Gotlandu je například rezervace Södra hällarna. K nejvýznamnějším historickým památkám patří hlavní město ostrova Gotland, město Visby, které je zařazeno mezi památky UNESCO.

Foto: https://pixabay.com/cs/users/catarina132-3307395/ 

Gotland

Bornholm

Bornholm je dánským ostrovem, který se od severu k jihu významně mění. Sever je tvořen skalnatým pobřežím, střed hustými lesy a jih písečnými plážemi. Jelikož je ostrov místem s nejvyšším počtem slunečných dní v Dánsku, je velmi vyhledáváno i Dány.

Podobně jako u dalších ostrovů, v této oblasti, je i zde pobřeží lemováno křídovými útesy, které jsou přerušovány písečnými plážemi. Kromě přírodních krás se můžete vydat i za krásami měst Rønne, Svaneke, Gudhjem a dalších.

Na ostrov se můžete dopravit z dánské pevniny letecky z Kodaně nebo trajektem. Z České republiky je ale výhodnější přesun trajektem z polského Ystadu nebo německého Sassnitzu.

Foto: https://pixabay.com/cs/users/indiesoph-15434287/ 

Bornholm

Helgoland

Nejmenším ostrovem zmíněným v tomto článku, je Helgoland, který má rozlohu přibližně 1 km2. Helgoland tvoří spolu s ostrůvkem Düne souostroví. Oba ostrovy mají velmi zajímavé historické pozadí týkající se hlavně 2. světové války. Neméně zajímavou je však stránka přírodní, jelikož se Helgoland pyšní úchvatnými skalními útvary z červeného pískovce, na kterých hnízdí početné kolonie terejů. Pod útesy je pak možné vidět tuleně kuželozubé či obecné. Dominantou útesů je Lange Anna, přibližně 40 metrů vysoký pískovcový útvar, který ční z moře.

Na ostrově je zakázána automobilová doprava, díky čemuž  byla zachována divokosti a krás přírody.

Foto: https://pixabay.com/cs/users/sl-fotografie-4598152/

 

Helgoland

Rügen

Rügen, neboli Rujána je největším německým ostrovem. Velkou výhodou Rujány je její poloha. Leží totiž velice blízko německé pevniny a dostanete se na ní po mostě, čímž odpadnou starosti s trajekty, navíc sem dojedete z České republiky přibližně za 6 hodin.

Kromě mnoha pláží a letovisek, jako je Sellin a Binz, které jsou velice zajímavé svou architekturou a můžete zde navštívit krásná mola, jako Seebrücke Sellin a Binz, můžete navštívit i spoustu přírodních zajímavostí. K nejkrásnějším přírodním oblastem patří Národní park Jasmund, který je typický bělavými útesy a Národní park Vorpommersche Boddenlandschaft.

Foto: https://pixabay.com/cs/users/1459604-1459604/

 

Rujána

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

Užijte si den s dětmi na maximum i v zimě. Máme pro vás 7 tipů na místa, která jsou jako dělaná pro jednodenní rodinný výlety. Najdete mezi nimi nenáročné procházky v přírodě, návštěvu samotného Ježíška, výlety do skal i řešení na dny, kdy počasí venkovním aktivitám...

Share This