Vyberte stránku
freecamping

Freecamping III. – vyladěný freecamping

autor: | Kvě 5, 2022 | 0 komentářů

Při freecampingu opouštíme svou komfortní zónu hlavně ve třech oblastech – spaní, vaření a hygiena. Existuje ale spousta vychytávek, které vám mohou požitek z freecampingu ještě vylepšit. Pokud letos plánujete vyjet poprvé nebo jste naopak absolvovali tolik cest, že potřebujete ozvláštnění, tak je pravý čas nakoupit nové vybavení!

Spaní v autě

 

Při spaní v autě nebo vanu vám možná bude nejednu noc chladno, pokud nebudete mít tento problém dobře podchycený. A to nejen na podzim nebo v zimě, ale například u alpských jezer dokáže být přes noc pořádná zima i v létě. Velkým pomocníkem jsou nezávislá topení, jako je Webasto. To některé vozy mají, jiné ne a majitelé zvolí jeho instalaci. Jde ovšem o dražší řešení a někdo si vystačí s kvalitním spacákem. Proti zimě částečně pomohou i izolace oken termoizolačními foliemi. Folie navíc můžete využít i jako clony do oken, které se ráno a večer velmi hodí.

S kvalitou spánku, hlavně v osobních autech a dodávkách, souvisí i matrace, jelikož spát deset dní na tvrdém, není pro každého. Existují univerzální skládací matrace pro jednu či dvě osoby nebo matrace, které jsou vyrobeny přesně na míru vašemu vozu. Mají výšku okolo 10 cm, takže velice dobře omezí otlačenost boků a ramen.

Další vychytávka se vám bude hodit třeba při dešti, kdy jste celý den zavření v autě nebo v dodávce. Díky stanu na zadní dveře můžete mít otevřený alespoň kufr nebo boční dveře a nenaprší vám dovnitř. Zároveň si, alespoň částečně, rozšíříte obytný prostor. Často je součástí stanu i síťka, takže můžete mít kufr otevřený večer, užívat si západu slunce bez komárů. Respektujte ale pravidla (najdete zde freecampingu II) kempování v dané oblasti a pokud je zakázáno vyndávat cokoli z auta, dodržujte to.

freecamping

Vaření při freecampingu

 

Při vaření a stolování využijete klasické věci jako židle a stolek, plynový hořák, sady ešusů a plecháčky, ale vaření na cestách můžete některými vychytávkami povýšit a vytvořit si tak lepší kulinářský požitek.

Káva, základ rodiny

Také je káva vaším skoronejlepším kamarádem? I na cestách si můžete připravit výbornou kávu. Nadstandartní vychytávkou je například nanopress. Pokud ale neplánujete utrácet stovky korun, existuje spousta dalších skvělých možností. Například skladný frenchpress nebo moka konvička, filtry a držák na filtry nebo si můžete koupit speciálně připravené sáčky s namletou kávou, jako vyrábí například Káva do kapsy. Nemusíte tak vozit zrna nebo namletou kávu a navíc si můžete každý den dopřát jiný druh kávy.


O level lepší svačiny a obědy

Kreativnější a chutnější jídla připravíte s oboustrannými uzavíratelnými pánvemi nebo oboustrannými toastovači. Takovéto pánve jsou speciálně vytvořené právě pro kempování a můžete je položit na kartuši a grilovat či opékat.

Kdo vaří, nemyje

I na tripu po oběde přijde mytí nádobí. Pro šetření vody vám dobře poslouží složitelný dřez. Pokud jste na místě, kde máte možnost vylít vodu s běžným mycím prostředkem, můžete použít ten. Pokud jste však v přírodě, vždy použijte na umytí nádobí, buď pouze horkou vodu nebo přípravek, u kterého jste si na 100 % jisti, že není toxický. Malou vychytávkou při mytí nádobí je i to, že máte houbičky na nádobí nastříhané na menší kusy. Nemusíte tak jednu houbičku používat celý výlet a zároveň tolik neplýtváte.

Hygiena

Pokud poblíž nocoviště nemáte ledovcovou řeku, jezírko nebo rybník, určitě oceníte přenosnou sprchu, do které si vodu během dne „načepujete“ například v řece. Voda vám pak v průběhu dne zteplá v autě nebo venku na slunci.

Dalším důležitým společníkem je netoxické ekologické mýdlo, kterým se budete moct umýt i v ledovcové řece a žádný živočich nepřijde k úhoně.

Ve finále, když už se úspěšně umyjete, máte přibližně dvě možnosti. Buď cestujete po jižních oblastech, například po Řecku nebo Španělsku a jste v tak horkém podnebí, že se sušit nemusíte nebo je chladno a osušit se potřebujete. V takovou chvíli se vám budou hodit kvalitní rychleschnoucí ručníky, které nebudou schnout až do konce výletu. Dnes je možné tyto ručníky sehnat i v miniaturních rozměrech, které se vám v batohu téměř ztratí. Díky nim tak nebudete muset vynechat žádnou lákavou koupačku, na kterou narazíte při túře.

Vychytávek jsou na trhu nyní už desítky a možná i stovky, ale těchto několik věcí využijete při každém výletu. Největší radost však člověku udělá, když na nějaké vylepšení přijde sám, takže cestujte a objevujte!

Fotografie >> https://pixabay.com/ 

 

Markéta

Tipy

Ubytování

Zájezdy

Tipy a rady

Inspirace 

 5 tipů na zoologické zahrady v Evropě

 5 tipů na zoologické zahrady v Evropě

Hledáte inspiraci na letní výlet, který bude bavit vás i vaše děti? Vydejte se do zoologické zahrady.Tohle je přehled 5 nejhezčích zoo v Evropě, které rozhodně stojí za to navštívit.  Vídeň: Zoologická zahrada Schönbrunn Zoo v Drážďanech Zoo Berlín Švýcarsko: Zoo...

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena je místem zimních sportů a zároveň jedna z největších lyžařských oblastí Rakouska. Naleznete ji v údolí Zillertal. Milovníkům zimních aktivit je k dispozici velké množství sjezdovek a vleků. Oblast je rozdělená na dvě části – jedna zahrnuje Zell,...

Share This