Metro v Kodani

Kodaňské Metro: rychlý a pohodlný způsob, jak prozkoumat dánské hlavní město

autor: | Pro 20, 2023 | 0 komentářů

Pokud plánujete cestu do Kodaně, možná se zajímáte o to, jak se tam pohybovat. Københavns Metro je moderní a efektivní systém metra, který vás zaveze do všech hlavních částí města i na letiště. V tomto článku se dozvíte něco o historii, provozu a cenách metra.

Historie a vývoj Københavns Metro

 Metro bylo otevřeno v roce 2002 jako součást velkého projektu rozvoje městské dopravy. První dvě linky M1 a M2 spojovaly centrum města s novou čtvrtí Ørestad na ostrově Amager. V roce 2007 byla dokončena rozšíření linky M2 na letiště Kastrup. V roce 2019 byla otevřena nová okružní linka M3, která propojuje různé části města a zkracuje cestovní časy. V roce 2020 byla přidána další linka M4, která rozdvojuje trasu linky M3 na ostrovech Refshaleøen a Nordhavn. Celkem má metro 37 stanic a délku 43 km.  

Provoz a ceny Københavns Metro 

Metro v Kodani je plně automatizovaný systém bez řidičů. Metro jezdí každý den od 5 do 24 hodin, v noci jezdí noční autobusy. Frekvence metra je vysoká, v špičce jezdí vlaky každé 2-4 minuty, mimo špičku každých 5-10 minut.
Ceny jízdenek závisí na počtu zón, které projedete. Zóny jsou rozděleny podle geografických oblastí. Pro cestu do centra města potřebujete jízdenku na dvě zóny, která stojí 24 DKK (asi 80 Kč). Pro cestu na letiště potřebujete jízdenku na tři zóny, která stojí 36 DKK (asi 120 Kč). Jízdenky si můžete koupit na automatech nebo pomocí mobilní aplikace DOT Tickets. Pokud plánujete používat metro často, můžete si pořídit také průkazku Rejsekort nebo City Pass.

Důležité odkazy:

Metro v Kodani officiální web: https://intl.m.dk/ 

Tickety v Kodani pro cestování: https://dinoffentligetransport.dk/en/ 

Info o cestování metrem: https://intl.m.dk/travel-information/the-timetable/ 

 

Mapa metra v Kodani

Kodaň metro

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

Kodaň, hlavní město Dánska, je turisty čím dál více vyhledávaným a navštěvovaným místem. Pokud se sem vydáte i vy, rozhodně nebudete litovat. Nejen, že se Kodaň řadí mezi nejbezpečnější města světa, ale navíc vás zde čeká nespočet nádherných míst, památek, výborných...

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

Krakov se právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v Polsku. Má totiž příchozím turistům skutečně co nabídnout. Jedná se o krásné město na řece Visle, které je plné historických budov, krásných domů, náměstí s kostely, parků, romantických uliček, výborných restaurací...

Share This