Nyvhaven Kodaň

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

autor: | Říj 10, 2022

Jak se z Prahy dostat do Kodaně?

Letadlem: Přímé lety z Prahy do Kodaně nabízí letecké společnosti Ryanair, Eurowings Doba letu je přibližně 1 hodina a 30 minut. Ceny letenek se liší v závislosti na termínu a letecké společnosti. Můžete využít srovnávače letenek, jako je Skyscanner nebo Kayak, abyste našli nejlevnější letenky.

Vlakem: Přímé vlakové spojení z Prahy do Kodaně neexistuje. Můžete jet vlakem s přestupem v Hamburku nebo Berlíně. Celková doba jízdy je přibližně 12 hodin. Jízdenky na vlak si můžete koupit online na stránkách Deutsche Bahn nebo Českých drah.

Autobusem: Existuje několik autobusových společností, které provozují přímé spoje z Prahy do Kodaně. Doba jízdy je přibližně 14 hodin. Ceny jízdenek se liší v závislosti na termínu a autobusové společnosti. Jízdenky si můžete koupit online na stránkách FlixBus nebo RegioJet.

Ubytování v Kodani

V Kodani najdete širokou škálu ubytovacích možností, od luxusních hotelů až po cenově dostupné hostely. Ceny ubytování se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a termínu. Můžete využít rezervační portály, jako je Booking.com nebo Airbnb, abyste našli ubytování, které vám bude vyhovovat.

Tipy: Pokud chcete ušetřit peníze, zvažte ubytování mimo centrum města.

Co vidět v Kodani?

Kodaň je právem považována za jedno z nejhezčích evropských měst. Co byste při její návštěvě neměli určitě vynechat? Na své si zde přijdou milovníci historie i nevšedních zážitků, děti i dospělí.

Památky v Kodani

Kodaň je právem považována za jedno z nejhezčích evropských měst. Co byste při její návštěvě neměli určitě vynechat? Na své si zde přijdou milovníci historie i nevšedních zážitků, děti i dospělí.
Obzvlášť si pak v Kodani přijdou na své milovníci památek. Těch tam na vás čeká skutečně nespočet. Těšit se můžete například na komplex Christiansborg a Amalienborg, náměstí City Hall Square, zámek Rosenborg, muzeum National Museum of Denmark, sochu Malé mořské víly, park Langelinie nebo třeba přístav Nyhavn. Jaká místa byste tedy neměli při toulkách Kodaní určitě minout, jak se po Kodaní pohybovat nebo kde se najíst?

Ekologicky šetrná doprava

Kodaň je městem, které si zakládá na ekologické dopravě. Zkuste se pohybovat po městě na kole, což je oblíbený způsob, jak prozkoumávat město a zároveň přispět k zachování čistého ovzduší. V Kodani existuje mnoho míst, kde si můžete kolo půjčit. Místní služby pronájmu kol jsou snadno dostupné a vybere si každý.

Metro v Kodani: rychlý a moderní způsob dopravy

Københavns Metro“ je moderní a efektivní systém hromadné dopravy, který výrazně usnadňuje pohyb obyvatel i návštěvníků po tomto krásném dánském městě. S rozsáhlou sítí linek a stanicí, metro nabízí rychlý a pohodlný způsob, jak se dostat do různých částí Kodaně.

Malá mořská víla

Pokud se řekne Kodaň, většině se vybaví bronzová socha u nábřeží, která je považována za symbol Dánska. Malá mořská víla by však mohla být pro mnohé velkým zklamáním, neboť měří jen pouhý metr a čtvrt. I tak ale stojí za to tohle místo, které se nachází stranou od hlavního centra, v Kodani navštívit.

co vidět v kodani? Malá mořská víla!

Starý přístav Nyhavn

Starý přístav Nyhavn je označován za nejoblíbenější turistické místo. Naleznete zde malebné pestrobarevné domečky, které jsou věrnou kopií původních historických budov, kde se nachází desítky restaurací, kaváren a nejrůznějších barů. Pokud do Kodaně zavítáte, určitě se sem jděte podívat. Přístav je dechberoucí za dne i v noci.

nyvhaven

Zámek Rosenborg

Okouzlující zámek Rosenborg leží v centru Kodaně a patří ke zdejším nejvyhledávanějším historickým památkám. Jedná se o renesanční zámek, který ve svých sklepeních ukrývá Dánské korunovační klenoty a královské šperky. K zámku z roku 1606 se snadno dostanete z kterékoliv části města pěšky nebo od stanice vlaků a metra Nørreport.

Online vstupenky do Zámku Rosenborg můžete koupit ZDE

kodaň

Čtvrť Nørrebro

Dalším velkým lákadlem Kodaně je designový park Superkilen, který se nachází ve čtvrti Nørrebro. Celá čtvrť se nese v multikulturním rytmu a je plná obchodů, restaurací, kaváren, bister a barů. Jestliže do čtvrti Nørrebro vydáte, na jeden večer máte o program postaráno.

Zábavní park Tivoli

Milujete adrenalin a vzrušení? Pak byste rozhodně neměli vynechat zábavní park Tivoli v samotném centru Kodaně. Ten byl vystaven již v roce 1843, a stal se tak druhým nejstarším zábavním parkem na světě. Ten vůbec nejstarší se nachází taktéž v Dánsku jen pouhých 15 kilometrů od Kodaně. V zábavním parku Tivoli se můžete těšit na tradiční formu zábavy a běžné atrakce, ale i na raritu v podobě nejstarší dřevěné horské dráhy Rutschebanen z roku 1914.

TIP: Do více než 80ti památek + doprava zdarma to vše můžete využít Kartu Copenhagen Card-Discovery zakoupit ji můžete ZDE.

Královský komplex Amalienborg

Dánská královský komplex Amalienborg je tvořen 4 paláci v rokoko stylu a zaručeně si vás získá svým půvabem. Je využíván především jako zimní rezidence královské rodiny a každý den v poledne zde můžete pozorovat střídání stráží u Královské gardy.

Pivovar Carlsberg 

Pokud spíše než historii a památky upřednostňujete jedinečné zážitky, vsaďte na ochutnávku piva Carlsberg z největšího dánského pivovaru. Původní pivovar byl přestavěn na muzeum a návštěvnické centrum, kde si svou dovolenou můžete zpříjemnit ochutnávkou piva Carlsberg či Tuborg, a navíc se zde dozvíte informace a zajímavosti nejen z historie vaření místního piva.

Použité fotografie : Wikipedia.org, Pixabay.com

christiania

Svobodný stát Christiania v Kodani

Věděli jste, že přímo v Kodani se nachází Svobodný stát Christiania – alternativní čtvrť a jedno z nejstarších squatterských a hippie sídlišť v Evropě? Ano, je tomu tak. Christiania je svobodné alternativní území v Kodani, které je lukrativní adresou, na níž můžete přičichnout ke zdejší značně svérázné architektuře nebo například marihuaně.
Svobodný stát Christiania se nachází ve čtvrti Christianshavn, tedy na východní straně Kodaně na umělém ostrově. Oblast se rozprostírá v místě bývalého vojenského opuštěného pozemku. Ten na začátku 70. let minulého století zabrali squatteři a jednoduše ho prohlásili za „svobodný stát“. I když se policie opakovaně snažila toto území vyklidit, oblast si stále žije vlastním životem, značně alternativním životem. Dokonce ani z oficiálního zrušení tolerance obchodu s marihuanou si místní nic nedělají a drogy zde můžete sehnat i na hlavní nákupní ulici s názvem Pusher Street.

Cesta od radničního náměstí vám do této části zabere přibližně půl hodiny klidné chůze. A rozhodně se vyplatí. Během okamžiku se totiž ocitnete téměř v jiném světě. Budete se nacházet na území s vlastními zákony. Budete mít možnost objevovat alternativní obchody nebo zajímavé graffiti. Budete obklopeni značně smíšenou populací a zažijete zcela nepopsatelnou atmosféru.

Oresundský most

Městská část Kastrup 

Za zmínku ve spojení s Kodaní rozhodně stojí městská část Kastrup ležící na ostrově Amager. Na území Kastrup najdete moderní letiště a zároveň odtud vede známý Öresundský most do švédského Malmö, o kterém se více dočtete níže. Mimo jiné je oblast Kastrup známá zdejšími plážemi, za kterými se sem ročně vydává řada turistů. Nejkouzelnější, nejznámější a nejoblíbenější rekreační destinací pro místní i turisty je jednoznačně Kastrup Sea bath – architektonický skvost, který je koncipován jako venkovní koupaliště. V těsné blízkosti části Kastrup se dále nachází Amager Beach Park, tedy největší pláž v Kodani ležící necelých 5 kilometrů od centra města. Jedná se o místo, kde se celoročně konají kulturní i společenské akce. V létě se pak tato destinace poskytující celkem 4,6 kilometrů pláží stává oblíbenou lokalitou pro vodní sporty a odpočinek.

Z Kodaně do Švédska přes druhý největší most Evropy

Věděli jste, že jestliže se vydáte z Dánska do Švédska, nemusíte tam již plout na trajektu? Z Česka se nejprve přes mosty, které spojují jednotlivé dánské ostrovy, dostanete do Dánska a následně lze využít tzv. Öresundský most do Švédska. Konkrétně most spojuje Kodaň v Dánsku a Malmö ve Švédsku.
16 kilometrů dlouhé spojení přes Öresund, úžinu mezi Švédskem a Dánskem, vám značně zkrátí cestu mezi dánským hlavním městem Kodaň a švédskými městy Malmö a Lund. Jedná se o jednu z nejdražších staveb a druhý největší most Evropy. Jeho výstavba vyšla na zhruba 30 miliard dánských korun, tedy cca 99 miliard českých korun. V Evropě je se svými 8 kilometry nad hladinou oceánu druhým nejdelším mostem. První je most Vasco da Gama v Portugalsku. Öresundský most byl postaven za pouhých pět let a jeho slavnostní otevření v roce 2000 znamenalo unikátní spojení Skandinávského poloostrova k pevninské Evropě.

Most je koncipován jako dvoupatrový – v horní části vede silnice a pod ní se nachází vysokorychlostní železnice. Denně tento přechod využije asi 20 000 dojíždějících. Řidiče automobilů vyjde jedna cesta od 24 eur až po 55 eur pro ty, již plánují jednorázový přejezd.

Dánské jídlo

I když se dánská kuchyně neřadí mezi ty světově vyhlášené, má co nabídnout a je chuťově delikátní. Hojně užívaným masem je rybí maso, ale neobvyklé u Dánů není ani hovězí, vepřové nebo kuřecí. Ryby a mořské plody se v Dánsku většinou podávají s ústřicovou omáčkou nebo hořčicí či jen polité máslem. Nejčastější přílohou jsou brambory a zelenina. Tradičním dánským pokrmem je tzv. smorrebrod – bohatě obložený sendvič s masem / dary moře, bohatě zdobený vejci, zeleninou a dalšími ingrediencemi. Národním nápojem je pivo, kdy mezi ty nejznámější značky patří Carlsberg a Tuborg.

Dánské speciality, které si nenechte ujít:

Smørrebrød: Otevřené chlebíčky s bohatou oblohou, typické dánské jídlo. Existuje nespočet variací, od klasických s rybou a vejcem až po moderní s grilovaným masem a avokádem.

Frikadeller: Smažené masové kuličky z vepřového a telecího masa, obvykle podávané s vařenými bramborami a hnědou omáčkou.

Stegt flæsk: Tradiční dánské vepřové pečené s křupavou kůží, podávané s vařenými bramborami a červeným zelím.

Flæskesteg: Pečené vepřové břicho s křupavou kůží, obvykle servírované o Vánocích.

Rød pølse: Červené párky z vepřového a hovězího masa, obvykle podávané v housce s kečupem a hořčicí.

Hering: Nakládaný sleď, populární předkrm nebo svačina.

Rødgrød med fløde: Chladný dezert z červených bobulí a smetany.

Æbleskiver: Smažené kulaté koblihy plněné džemem a posypané cukrem.

Kringle: Tradiční dánské pečivo z listového těsta, plněné marcipánem a ovocem.

Dánské pivo: Carlsberg a Tuborg jsou nejznámější značky, ale existuje mnoho dalších menších pivovarů.

Dánské sýry: Havarti a Danbo jsou dva nejoblíbenější sýry, ale existuje mnoho dalších druhů, které stojí za ochutnání.

Dánské sladkosti: Existuje mnoho druhů sladkostí, od čokolády a bonbónů až po sušenky a dorty.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

Užijte si den s dětmi na maximum i v zimě. Máme pro vás 7 tipů na místa, která jsou jako dělaná pro jednodenní rodinný výlety. Najdete mezi nimi nenáročné procházky v přírodě, návštěvu samotného Ježíška, výlety do skal i řešení na dny, kdy počasí venkovním aktivitám...

Share This