christianborg

Komplex Christiansborg: historie a zajímavosti

autor: | Lis 9, 2023 | 0 komentářů

Komplex Christiansborg je palác a vládní budova na ostrově Slotsholmen v centru Kodaně. Je sídlem dánského parlamentu (Folketinget), úřadu dánského premiéra a Nejvyššího soudu Dánska. Některé části paláce také využívá dánský panovník, včetně Královských recepčních sálů, Palácové kaple a Královských stájí. Palác je tedy domovem tří nejvyšších mocí: výkonné, zákonodárné a soudní. Je to jediná budova na světě, která je sídlem všech tří větví vlády země. Název Christiansborg je také často používán jako metafora pro dánský politický systém a hovorově se mu říká Rigsborgen (hrad říše) nebo prostě Borgen (hrad).

Historie

Christiansborg byl postaven v letech 1733-1745 na místě bývalého hradu Absalon z 12. století. Byl to velkolepý barokní palác, který sloužil jako rezidence králů Christiana VI. a Frederika V. V roce 1794 byl palác zničen požárem a na jeho místě byl postaven druhý Christiansborg v letech 1803-1828 podle návrhu architekta C.F. Hansena. Tento palác byl také sídlem králů až do roku 1848, kdy byla zavedena konstituční monarchie a král Frederik VII. se přestěhoval do Amalienborgu. V roce 1859 byl druhý Christiansborg opět zničen požárem a na jeho místě byl postaven třetí a současný Christiansborg v letech 1907-1928 podle návrhu architekta Thorvalda Jørgensena.

christianborg

 

Současnost komplexu Christiansborg

Dnes můžete navštívit různé části komplexu Christiansborg a obdivovat jeho historii a architekturu. Mezi nejzajímavější patří:

Královské recepční sály s Velkým sálem a Tapiseriemi, kde se konají oficiální události jako bankety, ceremonie nebo audiencie.

Parlamentní křídlo, kde sídlí dánští poslanci, premiér a ministerské kanceláře.

Zřícenina pod palácem, kde můžete vidět zbytky hradu Absalon a prvního Christiansborgu.

Palácová kaple, která je jedinou zachovanou částí druhého Christiansborgu a slouží jako místo bohoslužeb i koncertů.

Jezdecký areál s Královskými stájemi, kde žijí koně královské rodiny od 18. století.

Věž, která je nejvyšší stavbou Kodaně a nabízí nádherný výhled na město. 

Pokud chcete dozvědet více o komplexu Christiansborg, můžete si rezervovat prohlídku s průvodcem nebo si půjčit audioprůvodce. 

Vstup a otvírací doba:

můžete koupit kombinovanou vstupenku:

  • 175 DKK pro dospělé
  • 155 DKK pro studenty
  • zdarma pro děti do 18 let 

Věž Christianborgského paláce nabízí úžasný výhled na okolí. Navíc je vstup zdarma! Z výšky 106 metrů uvidíte střechy Kodaně. 

Otevírací doba: od 11:00 do 21:00, v pondělí je zavřeno. V neděli 11:00 – 17:30.

Officiální webové stránky https://kongeligeslotte.dk/en/palaces-and-gardens/christiansborg-palace.html

Image by Bogdan from Pixabay

Mapa – Kde najdete Christiansborg?

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

Užijte si den s dětmi na maximum i v zimě. Máme pro vás 7 tipů na místa, která jsou jako dělaná pro jednodenní rodinný výlety. Najdete mezi nimi nenáročné procházky v přírodě, návštěvu samotného Ježíška, výlety do skal i řešení na dny, kdy počasí venkovním aktivitám...

Share This