christianborg

Komplex Christiansborg: historie a zajímavosti

autor: | Lis 9, 2023 | 0 komentářů

Komplex Christiansborg je palác a vládní budova na ostrově Slotsholmen v centru Kodaně. Je sídlem dánského parlamentu (Folketinget), úřadu dánského premiéra a Nejvyššího soudu Dánska. Některé části paláce také využívá dánský panovník, včetně Královských recepčních sálů, Palácové kaple a Královských stájí. Palác je tedy domovem tří nejvyšších mocí: výkonné, zákonodárné a soudní. Je to jediná budova na světě, která je sídlem všech tří větví vlády země. Název Christiansborg je také často používán jako metafora pro dánský politický systém a hovorově se mu říká Rigsborgen (hrad říše) nebo prostě Borgen (hrad).

Historie

Christiansborg byl postaven v letech 1733-1745 na místě bývalého hradu Absalon z 12. století. Byl to velkolepý barokní palác, který sloužil jako rezidence králů Christiana VI. a Frederika V. V roce 1794 byl palác zničen požárem a na jeho místě byl postaven druhý Christiansborg v letech 1803-1828 podle návrhu architekta C.F. Hansena. Tento palác byl také sídlem králů až do roku 1848, kdy byla zavedena konstituční monarchie a král Frederik VII. se přestěhoval do Amalienborgu. V roce 1859 byl druhý Christiansborg opět zničen požárem a na jeho místě byl postaven třetí a současný Christiansborg v letech 1907-1928 podle návrhu architekta Thorvalda Jørgensena.

christianborg

 

Současnost komplexu Christiansborg

Dnes můžete navštívit různé části komplexu Christiansborg a obdivovat jeho historii a architekturu. Mezi nejzajímavější patří:

Královské recepční sály s Velkým sálem a Tapiseriemi, kde se konají oficiální události jako bankety, ceremonie nebo audiencie.

Parlamentní křídlo, kde sídlí dánští poslanci, premiér a ministerské kanceláře.

Zřícenina pod palácem, kde můžete vidět zbytky hradu Absalon a prvního Christiansborgu.

Palácová kaple, která je jedinou zachovanou částí druhého Christiansborgu a slouží jako místo bohoslužeb i koncertů.

Jezdecký areál s Královskými stájemi, kde žijí koně královské rodiny od 18. století.

Věž, která je nejvyšší stavbou Kodaně a nabízí nádherný výhled na město. 

Pokud chcete dozvědet více o komplexu Christiansborg, můžete si rezervovat prohlídku s průvodcem nebo si půjčit audioprůvodce. 

Vstup a otvírací doba:

můžete koupit kombinovanou vstupenku:

  • 175 DKK pro dospělé
  • 155 DKK pro studenty
  • zdarma pro děti do 18 let 

Věž Christianborgského paláce nabízí úžasný výhled na okolí. Navíc je vstup zdarma! Z výšky 106 metrů uvidíte střechy Kodaně. 

Otevírací doba: od 11:00 do 21:00, v pondělí je zavřeno. V neděli 11:00 – 17:30.

Officiální webové stránky https://kongeligeslotte.dk/en/palaces-and-gardens/christiansborg-palace.html

Image by Bogdan from Pixabay

Mapa – Kde najdete Christiansborg?

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This