Wawel Krakow

Krakow Wavel nabídne mnohem více, než jen historii

autor: | Čvc 31, 2021 | 0 komentářů

Wawel – posazený na vrcholu stejnojmenného kopce bezprostředně na jih od Starého Města, patří mezi nejvýznamnější budovy Polska. Jedná se o symbol národní hrdosti, naděje, samosprávy a v neposlední řadě také veškerého divokého vlastenectví.

Je vnímán jako jedinečná polská verze britského Buckinghamského paláce a Westminsterského opatství v jednom. Je to prakticky korunní klenot krakovských architektonických pokladů lákající k návštěvě všechny turisty.

Královský hrad Wawel v sobě snoubí románský i gotický styl. Postaven byl již ve 14. století a po staletí se jednalo o sídlo králů Polska a znak polského státnosti. V 16. století ho přestavěli na nádherný renesanční palác.

 

Jak se k němu dostat?

 

Wawel se skládá ze dvou hlavních architektonických komplexů: Královského hradu a baziliky sv. Stanislava a sv. Václava. Chcete-li se dostat na hradní vrch Wawelu z Tržního náměstí, musíte se pohybovat po ulici Grodzka a vstoupit do hradu přes Herbowskou bránu.

Můžete také použít Bernardyńskou bránu na druhé straně hradu. Vystoupáte tak po schodech a vedle vás spatříte sochu Kosciuszka. Poté projdete branou Wazów, která byla postavena v roce 1591 – v té době se jednalo o jedinou bránu vstupu.

 

Hledáte ubytování ve městě Krakov? Nejlepší nabídky najdete ZDE

Krakow wawel

Co dělat uvnitř?

Hrad nabízí tolik možností. Přirozenou věcí je fakt, že se tu můžete jen tak procházet venku nebo vstoupit do katedrály. Za každou atrakci sice zaplatíte poplatek, ale stojí to jistě za to.

Areál hradu je úžasný a měl by být navštíven každým, kdo je v Krakově. Při pohledu na řeku Vislu z výhodné pozice je také nezapomenutelným zážitkem. Mohyla na obzoru a dívat se dolů, kde každých 5 minut chrlí oheň Wawelský drak, to je fantastické! Lze si také koupit lístek, abyste mohli jít přímo do „Dračího doupěte“, projít se jeskyní a podívat se na draka z bezprostřední blízkosti.

Wawelský drak


A kdo že to ten Wawelský drak vlastně je?
Ke hradu Wawel se váže legenda o drakovi, který se měl před mnoha lety zabydlet za jeho hradbami a pustošit město. To samozřejmě nutilo žít zdejší obyvatele v neustálém strachu, až se jednoho dne princ Krak rozhodl rázně zakročit. Podhodil drakovi vlčí kůži, která byla nacpaná sírou. Tu drak sežral a šel se napít vody do blízké řeky. Jakmile se však napil, síra začala reagovat s vodou a drak vybuchl. A právě kvůli tomu, aby se na tuto výjimečnou událost nikdy nezapomnělo, stojí pod hradbami socha draka, která v pravidelných intervalech chrlí oheň.

 

Důležité odkazy pro cestování do Krakova:

Ubytování Krakov: ZDE

LetenkyZDE

Restaurace ve městě Krakov: ZDE

Co vidět v Krakově? 7 Tipů najdete ZDE

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This