Vyberte stránku
Wawel Krakow

Krakow Wavel nabídne mnohem více, než jen historii

autor: | Čvc 31, 2021 | 0 komentářů

Wawel – posazený na vrcholu stejnojmenného kopce bezprostředně na jih od Starého Města, patří mezi nejvýznamnější budovy Polska. Jedná se o symbol národní hrdosti, naděje, samosprávy a v neposlední řadě také veškerého divokého vlastenectví.

 

Je vnímán jako jedinečná polská verze britského Buckinghamského paláce a Westminsterského opatství v jednom. Je to prakticky korunní klenot krakovských architektonických pokladů lákající k návštěvě všechny turisty.

 

Královský hrad Wawel v sobě snoubí románský i gotický styl. Postaven byl již ve 14. století a po staletí se jednalo o sídlo králů Polska a znak polského státnosti. V 16. století ho přestavěli na nádherný renesanční palác.

 

Jak se k němu dostat?

 

Wawel se skládá ze dvou hlavních architektonických komplexů: Královského hradu a baziliky sv. Stanislava a sv. Václava. Chcete-li se dostat na hradní vrch Wawelu z Tržního náměstí, musíte se pohybovat po ulici Grodzka a vstoupit do hradu přes Herbowskou bránu.

 

Můžete také použít Bernardyńskou bránu na druhé straně hradu. Vystoupáte tak po schodech a vedle vás spatříte sochu Kosciuszka. Poté projdete branou Wazów, která byla postavena v roce 1591 – v té době se jednalo o jedinou bránu vstupu.

 

Co dělat uvnitř?

 

Hrad nabízí tolik možností. Přirozenou věcí je fakt, že se tu můžete jen tak procházet venku nebo vstoupit do katedrály. Za každou atrakci sice zaplatíte poplatek, ale stojí to jistě za to.

 

Areál hradu je úžasný a měl by být navštíven každým, kdo je v Krakově. Při pohledu na řeku Vislu z výhodné pozice je také nezapomenutelným zážitkem. Mohyla na obzoru a dívat se dolů, kde každých 5 minut chrlí oheň Wawelský drak, to je fantastické! Lze si také koupit lístek, abyste mohli jít přímo do „Dračího doupěte“, projít se jeskyní a podívat se na draka z bezprostřední blízkosti.

 

Share This