Žádné jiné místo na světě, nemá tolik předválečné židovské kultury – Kazimierz

autor: | Čvc 31, 2021 | 0 komentářů

Kazimierz se nachází jižně od Starého Města a je centrem židovského života v Krakově více, než 500 let. V době komunismu se stal jedním z krakovských čtvrtí, ale postupně chátral.

Znovuobjevení v 90. letech, díky pádu režimu a zásluze Stevena Spielberga – je dnes nejzajímavější krakovskou čtvrtí. Ač rušnou, tak bohémskou a plnou historických památek včetně atmosférických kaváren a uměleckých galerií.

Přeživší tradice a magnet pro turismus

 

Kazimierzovy židovské tradice nejen přežily, ale doslova vynikají četnými synagogami a židovskými hřbitovy. Kazimierz se stal hlavním turistickým lákadlem a poutním místem pro Židy, což vedlo k návratu současné židovské kultury v této oblasti.

 

Tradiční festival se konal od roku 1988

 

Každé léto masově populární festival židovské kultury zaplnil ulice a kavárny Kazimierzu hudbou. Současně také vzdělával obyvatele a hosty Krakowa o předválečné židovské historii města a oslavoval moderní židovskou kulturu.

 

Skutečnost, že se jedná o jednu z největších oslav roku – dokazuje, že Kazimierz vlastní více, než jen staré synagogy. Mimo jiné tu také najdete srdce krakovského uměleckého a bohémského charakteru. Za dřevěnými okenicemi je desítek obchodů se starožitnostmi a několik uměleckých galerií.

 

Odlupující se fasády mluví za vše

 

Temná nádvoří skrývají desítky barů a kaváren, z nichž mnohé ovlivňují atmosféru předválečné nadčasovosti. Někomu tato doba vhání slzy do očí, jiný to vnímá jako jeho nedílnou součást.

 

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This