Vyberte stránku

Žádné jiné místo na světě, nemá tolik předválečné židovské kultury – Kazimierz

autor: | Čvc 31, 2021 | 0 komentářů

Kazimierz se nachází jižně od Starého Města a je centrem židovského života v Krakově více, než 500 let. V době komunismu se stal jedním z krakovských čtvrtí, ale postupně chátral.

Znovuobjevení v 90. letech, díky pádu režimu a zásluze Stevena Spielberga – je dnes nejzajímavější krakovskou čtvrtí. Ač rušnou, tak bohémskou a plnou historických památek včetně atmosférických kaváren a uměleckých galerií.

Přeživší tradice a magnet pro turismus

 

Kazimierzovy židovské tradice nejen přežily, ale doslova vynikají četnými synagogami a židovskými hřbitovy. Kazimierz se stal hlavním turistickým lákadlem a poutním místem pro Židy, což vedlo k návratu současné židovské kultury v této oblasti.

 

Tradiční festival se konal od roku 1988

 

Každé léto masově populární festival židovské kultury zaplnil ulice a kavárny Kazimierzu hudbou. Současně také vzdělával obyvatele a hosty Krakowa o předválečné židovské historii města a oslavoval moderní židovskou kulturu.

 

Skutečnost, že se jedná o jednu z největších oslav roku – dokazuje, že Kazimierz vlastní více, než jen staré synagogy. Mimo jiné tu také najdete srdce krakovského uměleckého a bohémského charakteru. Za dřevěnými okenicemi je desítek obchodů se starožitnostmi a několik uměleckých galerií.

 

Odlupující se fasády mluví za vše

 

Temná nádvoří skrývají desítky barů a kaváren, z nichž mnohé ovlivňují atmosféru předválečné nadčasovosti. Někomu tato doba vhání slzy do očí, jiný to vnímá jako jeho nedílnou součást.

 

 

Share This