Kodaň

Královský komplex Amalienborg v Kodani

autor: | Zář 26, 2023 | 0 komentářů

Jedná se o hlavní sídelní místo dánských králů a jejich rodiny. Komplex naleznete v Kodani, což je hlavní město Dánska. Vydat se k němu musíte do centra města. Rozkládá se nedaleko dánské metropolitní opery. Královská rodina jej využívá především jako zimní rezidenci. Skládá se ze čtyř paláců. Každá z nich má svoje jméno – Christian VII., Christian VIII., Frederik VIII. A Christian IX. Vzhledem k tomu že se jedná o historické královské sídlo, bývá palácový komplex hojně navštěvovaný turisty. K jejich návštěvě jsou otevřené pouze dvě budovy – paláce Kristián VII. a Kristián VIII.

Něco málo z historie

Tento palácový komplex bývá považován za největší stavbu dánského rokokového slohu. Jednotlivé budovy realizoval architekt Nikolai Eigtved v letech 1759 – 1768. Původně to byla sídla různých šlechtických rodin. Jako královská rezidence začal komplex fungovat poté, co původní královské sídlo zničil požár.

Jednotlivé paláce objektu

Palác Kristiána VII. – jedná se o budovu v jihozápadní části komplexu. Ta je využívána pro oficiální návštěvy. Má reprezentativní účely.

Palác Kristiána VIII. – ten je umístěný v severozápadní části komplexu. Koncem 19. století zde mělo své sídlo dánské ministerstvo zahraničí. V současné době se v přízemí nachází palácové muzeum.

Palác Frederika VIII. – k němu se musíte vypravit do severovýchodní části. V minulosti zde sídlily  Akademie kadetů pozemních vojsk a Akademie kadetů vojenského námořnictva.

Palác Kristiána IX. – jedná se o jihovýchodní budovu. Zde je sídlo současné dánské královny.

Palácové muzeum

Naleznete jej v paláci Kristiána VIII. Bylo otevřeno koncem 20. století a k vidění jsou zde dobové malby a fotografie. Prohlédnout si můžete také vkusným způsobem naaranžovaný stylový nábytek. V soukromých pokojích jsou umístěné staré historické předměty. Patří k nim tradiční oblečení opatřené různými doplňky.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Gdanská historická radnice

Gdanská historická radnice

Gdanská historická radnice je jednou z nejvýznamnějších památek polského města Gdaňsk. Tato goticko-renesanční stavba byla postavena v letech 1379–1492 jako sídlo městské samosprávy. Radnice sloužila také jako místo konání slavnostních obřadů, hostin a kulturních...

Park Langelinie – zelená oáza v srdci Kodaně

Park Langelinie – zelená oáza v srdci Kodaně

Park Langelinie je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších parků v dánské metropoli. Nachází se na nábřeží Øresundu, nedaleko od slavné sochy Malé mořské víly. Park byl založen v roce 1885 jako součást promenády kolem pevnosti Kastellet. Nabízí nádherné výhledy...

7 Tipů na dovolenou u moře v Polsku

7 Tipů na dovolenou u moře v Polsku

Při plánování dovolené u moře vás možná první napadnou destinace jako Chorvatsko, Itálie nebo Řecko. Proč ale nezkusit něco jiného a vyrazit do Polska? Polské pobřeží Baltského moře nabízí krásné pláže, historická města, přírodní parky a spoustu zábavy. V tomto článku...

Share This