letiště Berlín

Letiště Berlín

autor: | Kvě 23, 2022 | 0 komentářů

Berlínské letiště má název podle bývalého starosty Západního Berlína a západoněmeckého kancléře Willyho Brandta.

Až do roku 1995 byla součástí Berlína čtyři letiště (letiště Berlín-Tempelhof, letiště Berlín-Tegel, letiště Berlín-Schönefeld, letiště Berlín-Gatow). Tři z nich se nacházela v západní části Berlína, a jedno ve východní části. Dnešní rozšířené letiště Berlín-Braniborsko, známé jako letiště BER, je rozšířeným letištěm Schönefeld. V dnešní podobě funguje letiště od října roku 2020 a stalo se patnáctým nejrušnějším letištěm na světě. Letiště sídlí 18 kilometrů od centra Berlína, v oblasti se 6 miliony obyvatel, což mělo za následek mnoho žalob a následných odškodnění kvůli hluku a otřesům. Letiště má kapacitu 46 milionu cestujících za rok.

Letiště má dva terminály, třetí slouží výjimečně

Letiště BER disponuje dvěma terminály, k oběma je možné přijet autobusem nebo vlastním vozidlem. Terminály poskytují bezbariérový přístup a možnost parkování.

 

Dvě paralelní dráhy

Letiště Berlin Brandenburg má dvě paralelní dráhy. S rozestupem 1 900 metrů to umožňuje nezávislé letové operace bez rušení turbulencí v brázdě.

Severní dráha BER je původně jižní dráhou starého letiště Schönefeld a je v provozu již od 60. let 20. století. Dráha byla přizpůsobena nynějším standardům.

 

Vyhlídková plošina

Dříve mělo letiště k dispozici vyhlídkovou věž, ta byla zbořena a nahradila ji vyhlídková plošina. Po letišti se pořádají prohlídky s průvodcem, ovšem u vyhlídkové plošiny se zastaví většina návštěvníků letiště. Vyhlídková plošina nabízí úchvatný pohled na přistávající a vzlétávající letadla. Je otevřena denně 9 do 17 hodin a je zpoplatněna.

Kromě plošiny jsou součástí letiště kavárny, restaurace, obchody, služba mobility., která je bezplatná. Pro cestující je také připraven VIP salonek a VIP servis.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Sóller

Sóller

Na severozápadě Mallorky, v údolí pomerančů, se nachází autentické město Sóller. Modernistické město město má bohatou historii, nejen to vede spoustu turistů k jeho návštěvě.  Město Sóller zbohatlo díky bohatým citrusovým hájům v údolí. V 19. století, kdy byla oblast...

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

Gdaňsk se řadí mezi jedno z nejstarších, a zároveň největších polských měst. Oblíbené je především mezi turisty, kteří se chtějí vydat k moři, ale nechtějí cestovat příliš daleko. Co stojí za to v Gdaňsku určitě vidět? 7 míst, které navštívit v Gdaňsku Jelikož město...

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je přístav na známém španělském ostrově Mallorca. Nachází se na jižním pobřeží ostrova v Zátoce Palem. Přístavní město je celkem velké, při sčítání lidu v roce 2008 měla celá metropolitní oblast 490 000 obyvatel. Polovinu obyvatel na Mallorce tvoří...

Share This