malá mořská víla kodaň

Malá mořská víla Kodaň

autor: | Dub 8, 2023 | 0 komentářů

Kodaň je hlavním a zároveň i největším městem Dánska. Rozkládá se na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně zasahuje také na ostrov Amager. První zmínka o městě se zachovala z 11. století. Hlavní městem se stalo v 15. století. Nachází se zde i velký přístav. Nejvíce navštěvovanou turistickou atrakci představuje Malá mořská víla.

Malá mořská víla

Malá mořská víla Kodaň

Jedná se o bronzovou sochu, která je umístěná na kameni na pobřežní promenádě Langelinie. Ta se nachází nedaleko severního vjezdu do staré části přístavu, nedaleko kodaňské historické přístavní pevnosti Kastelle pocházející ze 17. století. Socha představuje symbol Kodaně. Pokud je hezké počasí, můžete se k soše vydat nádhernou procházkou přes staré město a park, podél mořského břehu. K soše míří i některé z linek hromadné dopravy. Vydat se do těchto míst můžete metrem nebo autobusem městské hromadné dopravy.

První nápad na sochu se objevil počátkem 20. století. Vzešel od dánského pivovarnického magnáta Carla Jacobsena, což byl syn zakladatele pivovaru Carlsberg. Popudem bylo baletní představení, které magnát shlédl a po něm následně sochu objednal u Edvarda Eriksena. Modelem pro vytvoření sochy byla balerína Ellen Priceová, která patřila do kodaňského Královského divadla. Je však podle ní vymodelována pouze hlava neboť se odmítla svléknout. Tělo vytvořil sochař podle předlohy své manželky.

Rok 2010 byl pro sochu významným mylníkem. Byla totiž poslána na výstavu Expo 2010 do Šangahje.

Důležité odkazy pro cestování po Kodani:

Ubytování v Kodani >> ZDE

Oficiální stránky města >> https://www.kk.dk/

Letiště v Kodani >> https://www.cph.dk/

Letenky: ZDE

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

Kodaň, hlavní město Dánska, je turisty čím dál více vyhledávaným a navštěvovaným místem. Pokud se sem vydáte i vy, rozhodně nebudete litovat. Nejen, že se Kodaň řadí mezi nejbezpečnější města světa, ale navíc vás zde čeká nespočet nádherných míst, památek, výborných...

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

Krakov se právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v Polsku. Má totiž příchozím turistům skutečně co nabídnout. Jedná se o krásné město na řece Visle, které je plné historických budov, krásných domů, náměstí s kostely, parků, romantických uliček, výborných restaurací...

Share This