Oresundský most

Öresundský most

autor: | Srp 21, 2023 | 0 komentářů

Jedná se o soustavu umělého ostrova, tunelu a mostu, která spojuje Dánsko a Švédsko. Most propojuje dánské hlavní město Kodaň se švédským městem Malmö. Cesta mezi těmito dvěma městy tak trvá asi 35 minut.

Slavnostní otevření proběhlo v roce 2000 a zúčastnili se jej také švédský král i dánská královna, kteří společně přestřihli pásku během zahajovacího ceremoniálu. Poprvé tak byl propojen Skandinávský poloostrov a pevninská Evropa.

Základní informace o mostu

Most je druhým největším evropským mostem. Jeho délka je 16 kilometrů. Součástí jeho hlavní části je i mezera určená pro zámořské lodě. Je zavěšený na 204 metrů vysokých pilonech. Most tvoří dvě patra. Horní patro slouží pro automobilovou dopravu, spodní pak pro vlaky, které zde projíždějí rychlostí až 130 km/h. Nejvyšším místo mostu je 57 metrů nad vodní hladinou.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

Kodaň, hlavní město Dánska, je turisty čím dál více vyhledávaným a navštěvovaným místem. Pokud se sem vydáte i vy, rozhodně nebudete litovat. Nejen, že se Kodaň řadí mezi nejbezpečnější města světa, ale navíc vás zde čeká nespočet nádherných míst, památek, výborných...

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

Krakov se právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v Polsku. Má totiž příchozím turistům skutečně co nabídnout. Jedná se o krásné město na řece Visle, které je plné historických budov, krásných domů, náměstí s kostely, parků, romantických uliček, výborných restaurací...

Share This