Krakov

Radniční věž v Krakově: gotická perla na hlavním náměstí

autor: | Pro 27, 2023 | 0 komentářů

Krakov je město plné historie, kultury a architektury. Na jeho hlavním náměstí, které je jedním z největších v Evropě, se nachází mnoho památek a atrakcí. Jednou z nich je i Radniční věž, která je jediným pozůstatkem původní gotické radnice z 14. století. Proč stojí za to ji navštívit?

Historie a architektura

Radniční věž byla postavena na přelomu 13. a 14. století jako součást rozsáhlého radničního komplexu, který sousedil s tržnicí Sukiennice. Věž byla vybudována na čtvercovém půdorysu z kamenných bloků a cihel a dosahovala výšky 70 metrů. Byla bohatě zdobena kamenickou výzdobou, jako byly poupata, kraby, sošky nebo baldachýny. Zajímavostí je, že severní stěna věže je bez ozdob, protože z této strany stávala radnice.

V průběhu staletí byla věž několikrát poškozena požáry nebo válkami a podstoupila různé přestavby. Původní gotická helma byla nahrazena barokní helmicí v 17. století, která byla později nahrazena současnou helmicí z 18. století. V roce 1820 byla celá radnice zbořena kvůli špatnému technickému stavu a jako památka zůstala pouze věž.

Vyhlídka, hodiny a mučírna

Dnes je Radniční věž přístupná veřejnosti jako součást Muzea města Krakova. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér věže, kde se nachází zákulisí velkých radničních hodin z 16. století, které každou hodinu odbíjejí melodií krakovského hejnalisty. Z nejvyššího patra věže se nabízí nádherný výhled na celé náměstí a okolní památky, jako je Mariánský kostel nebo Královský hrad na Wawelu.

V podzemí věže se skrývají temné sklepní prostory, kde bývala mučírna a vězení pro zločince nebo politické odpůrce. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé nástroje mučení nebo rekonstrukce významných scén z historie města 

Praktické informace

Radniční věž je otevřena denně od 11 do 18 hodin, pouze v pondělí zavírá již v 15 hodin. Vstupné činí 18 PLN pro dospělé, 14 PLN pro děti, studenty a seniory. Každé pondělí je vstup zdarma, ale je nutné si rezervovat lístky online přes web muzea. Vstup do věže je omezen počtem osob a časem pobytu.

Radniční věž v Krakově je gotická perla, která stojí za návštěvu. Nabízí nejen zajímavou historii a architekturu, ale také úžasnou vyhlídku na hlavní náměstí a jeho život.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

7 tipů na výlety s dětmi v zimě

Užijte si den s dětmi na maximum i v zimě. Máme pro vás 7 tipů na místa, která jsou jako dělaná pro jednodenní rodinný výlety. Najdete mezi nimi nenáročné procházky v přírodě, návštěvu samotného Ježíška, výlety do skal i řešení na dny, kdy počasí venkovním aktivitám...

Share This