Krakov

Radniční věž v Krakově: gotická perla na hlavním náměstí

autor: | Pro 27, 2023 | 0 komentářů

Krakov je město plné historie, kultury a architektury. Na jeho hlavním náměstí, které je jedním z největších v Evropě, se nachází mnoho památek a atrakcí. Jednou z nich je i Radniční věž, která je jediným pozůstatkem původní gotické radnice z 14. století. Proč stojí za to ji navštívit?

Historie a architektura

Radniční věž byla postavena na přelomu 13. a 14. století jako součást rozsáhlého radničního komplexu, který sousedil s tržnicí Sukiennice. Věž byla vybudována na čtvercovém půdorysu z kamenných bloků a cihel a dosahovala výšky 70 metrů. Byla bohatě zdobena kamenickou výzdobou, jako byly poupata, kraby, sošky nebo baldachýny. Zajímavostí je, že severní stěna věže je bez ozdob, protože z této strany stávala radnice.

V průběhu staletí byla věž několikrát poškozena požáry nebo válkami a podstoupila různé přestavby. Původní gotická helma byla nahrazena barokní helmicí v 17. století, která byla později nahrazena současnou helmicí z 18. století. V roce 1820 byla celá radnice zbořena kvůli špatnému technickému stavu a jako památka zůstala pouze věž.

Vyhlídka, hodiny a mučírna

Dnes je Radniční věž přístupná veřejnosti jako součást Muzea města Krakova. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér věže, kde se nachází zákulisí velkých radničních hodin z 16. století, které každou hodinu odbíjejí melodií krakovského hejnalisty. Z nejvyššího patra věže se nabízí nádherný výhled na celé náměstí a okolní památky, jako je Mariánský kostel nebo Královský hrad na Wawelu.

V podzemí věže se skrývají temné sklepní prostory, kde bývala mučírna a vězení pro zločince nebo politické odpůrce. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé nástroje mučení nebo rekonstrukce významných scén z historie města 

Praktické informace

Radniční věž je otevřena denně od 11 do 18 hodin, pouze v pondělí zavírá již v 15 hodin. Vstupné činí 18 PLN pro dospělé, 14 PLN pro děti, studenty a seniory. Každé pondělí je vstup zdarma, ale je nutné si rezervovat lístky online přes web muzea. Vstup do věže je omezen počtem osob a časem pobytu.

Radniční věž v Krakově je gotická perla, která stojí za návštěvu. Nabízí nejen zajímavou historii a architekturu, ale také úžasnou vyhlídku na hlavní náměstí a jeho život.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This