krakow

Rynek Główny – hlavní náměstí Krakowa

autor: | Lis 1, 2023 | 0 komentářů

I když se v Krakowě nachází hned několik náměstí, to nejhlavnější je právě Rynek Główny. Turisté jej milují především v adventním čase, kdy se zde konají velké adventní trhy. Na náměstí je umístěno hned několik městských skvostů, které můžete navštívit. Turisty k návštěvě láká i řada obchodů, restaurací a kaváren nabízejících místní speciality.

Hlavní náměstí se nachází v samotném centru města a představuje místo s důležitým kulturním, společenským i historickým významem. Jeho historie sahá až do 13. století. V současné době představuje největší náměstí ve městě a zároveň největší evropskou tržnici. Má čtvercový tvar a rozkládá se na křižovatce jedenácti ulic.

Královská cesta

Ta prochází Tržním náměstím. Jedná se o hlavní komunikační trasu středověkého města. Směřuje od Floriánské brány, vede přes Staré Město až ke královskému hradu Wawel.

Pamětihodnosti náměstí

Ve východní části se nachází bazilika pocházející ze 14. století. Ta je zasvěcená Panně Marii.. Rozlohou menší je další kostel, ale jeho vznik se datuje již do 11. století. Zasvěcen je sv. Vojtěchovi. Mezi světské památky patří radniční věž, tržnice Sukiennice nebo pomník polského básníka  Adama Mickiewicze

krakow

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Představuje jeden ze symbolů města. Tato trojlodní cihlová gotická stavba pochází z přelomu 14. – 15. století. Z interiérů má největší hodnotu bohatě vyřezávaný oltář, který má výšku 13 metrů. Pochází z konce 15. století.

Image by gridou43 from Pixabay

Mapa náměstí

Krakov

Radniční věž

Jedná se o bývalý pozůstatek radnice stojící samostatně. Věž má výšku 70 metrů. První zmínka pochází ze 14. století. Tato cihlová stavba je vyvedená v klasickém gotickém stylu. Pod věží se dochovaly velké sklepní prostory. V minulosti zde byla mučírna.

Tržnice Sukiennica

Budova pochází ze 16. století a taktéž představuje jednu z městských dominant. Tržnice zde byla již od samého počátku stavby. V 19. století pak byla rozšířená. Chcete-li projít celou tržnici vypravte se do ní jedním z hlavních vchodů. Naleznete zde velké množství malých obdchůdků po obou stranách. Pořídit si zde můžete pouze polské suvenýry a speciality.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Pláž Xigia Zakynthos

Pláž Xigia Zakynthos

Pláže Xigia jsou cítit již na metry daleko. A to hlavně díky sirným pramenům, které tu vyvěrají. Kromě typického zápachu sirné prameny ovlivňují také barvu vody, což však nemá na koupání žádný negativní vliv. Naopak. Díky vysokému obsahu síry je zde koupání vhodné i z...

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

Ne nadarmo se mu přezdívá Benátky severu. Nejenže totiž Stockholm nabízí vše od krásných památek až po muzeum slavné pop kapely, ale všudypřítomná zeleň a vodní plochy zajistí, že se budete cítit jako v ráji. Co navštívit ve Stockohlmu, pokud se sem vydáte? ...

Město Granada

Město Granada

Granada je právem nejnavštěvovanějším místem v Andalusii. A to hlavně díky své bohaté historii a krásným památkám. Jestli se do Granady plánujete vydat, máme pro vás několik tipů. Aneb kdy vyrazit do Granady, co zde navštívit a kde se ubytovat? Granadu navštivte na...

Share This