stockholm

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

autor: | Bře 18, 2024 | 0 komentářů

Ne nadarmo se mu přezdívá Benátky severu. Nejenže totiž Stockholm nabízí vše od krásných památek až po muzeum slavné pop kapely, ale všudypřítomná zeleň a vodní plochy zajistí, že se budete cítit jako v ráji. Co navštívit ve Stockohlmu, pokud se sem vydáte? 

Navštivte Stockholm

Stockholm vás jako hlavní město Švédska zcela okouzlí svou pohodovou atmosférou, dechberoucími parky, nepřeberným množstvím muzeí i galerií, a především také nekonečnou vodní plochou. Turisty stále více vyhledávaný Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech a je obklopen Baltským mořem a jezerem Mälaren. 

Jaké místa musíte vidět, pokud Stockholm navštívíte? Tohle je výběr těch nejlepších z nich!

Gamla Stan

Centrem celého Stockholmu je jednoznačně jeho Staré Město (Gamla Stan). Středověké romantické uličky se severskými suvenýry na každém rohu a klasickými švédskými restauracemi vás přesvědčí, že výlet sem byl vskutku dobrý nápad. 

Vůbec největším klenotem Starého Města je malebné náměstí Stortorget s barevnými domy. Stejně tak Královský palác (Kungliga Slottet), tedy ikonické sídlo švédského krále. Kromě toho, že lze palác běžně navštívit každý den od 10:00 do 16:00 / 17:00, nenechte si rozhodně ujít ani výměnu stráží každý den ve 12:15. 

Dále v této městské části nesmíte minout Storkyrkan, nejstarší kostel ve Stockholmu. Právě zde probíhají veškeré korunovace, svatby a pohřby královské rodiny. Za návštěvu stojí i nejužší ulička Stockholmu zvaná Mårten Trotzig Gränd disponující 36 schody, kde místy nemá na šířku ani metr.

Image by Arek Socha from Pixabay

Nobelovo muzeum 

Přímo na náměstí Stortorget se nachází Nobelovo muzeum, kde vás interaktivní formou seznámí s Nobelovou cenou, laureáty i se samotným zakladatelem ocenění Alfredem Nobelem. 

Stockholmská radnice

Během svých toulek dále zavítejte ke Stockholmské radnici. Tato dominanta města z červených cihel vás zaujme již na první pohled. Mimo jiné je ale zajímavá také tím, že se v jejím Modrém sále každý rok 10. prosince vyhlašují noví laureáti Nobelovy ceny. Rozhodně si ji proto nesmíte nechat ujít. 

Stockholmská muzea

Jeden z největších stockholmských ostrovů Djurgården je plným právem často označován jako tzv. muzejní. Nachází se na něm totiž hned několik významných muzeí. Jaká to jsou?

  • Muzeum lodi Vasa – vydejte se obdivovat jedinou a téměř plně dochovanou loď ze 17. století.
  • Severské muzeum – největší muzeum v zemi mapující švédskou kulturu a historii od 16. století po současnost.
  • ABBA muzeum – interaktivní a okouzlující expozice věnovaná legendární švédské kapele ABBA. 
  • Skansen – muzeum pod širým nebem, které pojednává o tom, jak se v minulosti žilo v různých částech Švédska.

Ostrov Djurgården toho nabízí mnohem více. Rozhodně proto neuděláte chybu, když si na něj vyhradíte celý den. Jde o vyhledávanou lokalitu nejen turistů, ale i místních. A to hlavně pro zeleň, příjemné stezky, zábavní park či krásný zámek Rosendal. Ostrov Djurgården je mnohdy označován za centrum zábavy a odpočinku. 

Ke všem hlavním muzeím se z centra dostanete tramvají číslo 7.

Ericsson Globe 

Multifunkční aréna a domácí stadion švédské hokejové reprezentace ve čtvrti Globen City. Ericsson Globe by měli navštívit nejen sportovní fanoušci, ale také příznivci architektury, jelikož se jedná o největší stavbu půlkulatého tvaru na světě. Můžete se nechat vyvézt venkovním „výtahem“ až na samotný vrchol oslnivé stavby, odkud se vám naskytne krásný výhledem na všechny strany města Stockholm. 

Hagaparken

Ve spojení se Stockholmem se většině vybaví rozlehlé a všudypřítomné parky. Tím vůbec nejznámějším a nejoblíbenějším je Hagaparken. Jedná se o obrovské zelené plochy s lesy a jezery, kde za slunného počasí lze strávili celé odpoledne. 

Metro Stockholm: Podzemní galerie umění

Stockholmské metro, proslulo svou funkčností. Rozprostírá se zde fascinující svět barev a mozaik, který uchvátí každého cestujícího.

Každá ze stanic metra je originálním uměleckým dílem, s pečlivě navrženým designem, který odráží historii, kulturu a atmosféru dané oblasti. Od abstraktních geometrických vzorů až po realistické fresky a sochy, metro Stockholm nabízí jedinečný pohled do duše švédského umění a designu.

Projeďte se po stanicích a obdivujte mozaiky, ponořte se do hlubin modré a zelené v barevných dlaždicích stanice T-Centralen, nebo se zamiřte do stanice Kungsträdgården a užijte si klidnou atmosféru pod zelenou oblohou s bílými mraky.

Cesta metrem ve Stockholmu se tak stává nejen praktickým způsobem dopravy, ale i fascinujícím uměleckým zážitkem, který si nenechte ujít.

Stockholmské metro, pyšnící se třemi barevnými liniemi – zelenou, modrou a červenou – propojuje švédskou metropoli s elegancí a funkčností. Celkem sedm linek křižuje podzemním městem a umožňuje pohodlnou dopravu do všech koutů Stockholmu.

Zelená trasa, nejstarší z trojice, se poprvé otevřela v roce 1950 a od té doby se stala páteří celého systému. Následovala červená trasa v roce 1964 a nakonec modrá trasa, která doplnila síť v roce 1976. I když se metro rozrůstalo, ambice Stockholmu sahají ještě dál – výstavba nových stanic pokračuje a slibuje další rozšíření této fascinující podzemní dopravní sítě.

Přehled tras:

  • Zelená trasa: 18 stanic, otevřena v roce 1950
  • Červená trasa: 11 stanic, otevřena v roce 1964
  • Modrá trasa: 40 stanic, otevřena v roce 1976

Image by 12019 from Pixabay

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

Kodaň, hlavní město Dánska, je turisty čím dál více vyhledávaným a navštěvovaným místem. Pokud se sem vydáte i vy, rozhodně nebudete litovat. Nejen, že se Kodaň řadí mezi nejbezpečnější města světa, ale navíc vás zde čeká nespočet nádherných míst, památek, výborných...

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

Krakov se právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v Polsku. Má totiž příchozím turistům skutečně co nabídnout. Jedná se o krásné město na řece Visle, které je plné historických budov, krásných domů, náměstí s kostely, parků, romantických uliček, výborných restaurací...

Share This