Murano

Benátky ostrovy

autor: | Dub 18, 2022 | 0 komentářů

Benátky jsou proslulé italské město rozkládající se na velkém množství ostrovů v benátské laguně, na severu země. Jejich spojnicí jsou kamenné mosty a vodní kanály, které nahrazují silnice. Pro pohyb po vodní hladině jsou určené gondoly nebo vaporetta (veřejná lodní doprava). Mezi známé benátské ostrovy patří Murano, Burano a Torcello.

 

Ostrov Murano – ostrov sklářů

Po samotných Benátkách se jedná o největší ostrov laguny. Rozprostírá se nedaleko centra. V minulosti se zde pěstovala vinná réva a bylo zde velké množství ovocných sadů. Nyní je proslavený sklářskou výrobou a to již od dob středověku. Některé sklářské dílny jsou přístupné veřejnosti. Podrobnostem o výrobě skla se věnuje i místní Muzeum sklářství. K vidění i dostání jsou zde nejen klasické sklo foukané, ale také millefiori – ornamenty skládané z velkého množství skleněných barevných květin. Benátské sklo je i v současné době vyhledávaným artiklem. 

Více informací  o ostrově Murano najdete ZDE

 

Ostrov Burano – neodolatelně barevné domky, ostrov krajek

Tento ostrov je proslulý svými krajkami a místní cukrářskou výrobou. Muranoaždého návštěvníka zaujmou i nádherné barevné fasády místních domků. V minulosti zde byla pouze malá rybářská osada. V současné době je to jedno z hojně navštěvovaných míst. Ostrov se proslavil výrobou ručně vypichované krajky. Ta byla velmi žádaným zbožím v dobách panování Ludvíka XIV. Počátkem 20. století zde byla zřízena krajkářská škola.

 Ostrov Burano více informací najdete ZDE

 

Ostrov Torcello – první osídlení Benátské laguny

Bývá považován za nejkrásnější ze všech benátských ostrovů. K vidění je zde velké množství kostelů (nejstarší pochází z 9. století), katedrála a paláce. V minulosti byl ostrov střediskem zpracování vlny.

Ostrov byl jedním z prvně osídlených míst. V 7. století zde bylo sídlo biskupa. Dochovaný z této doby zůstal biskupský trůn v pozůstatcích kostela a také místa pro přísedící kněží.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Gdanská historická radnice

Gdanská historická radnice

Gdanská historická radnice je jednou z nejvýznamnějších památek polského města Gdaňsk. Tato goticko-renesanční stavba byla postavena v letech 1379–1492 jako sídlo městské samosprávy. Radnice sloužila také jako místo konání slavnostních obřadů, hostin a kulturních...

Park Langelinie – zelená oáza v srdci Kodaně

Park Langelinie – zelená oáza v srdci Kodaně

Park Langelinie je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších parků v dánské metropoli. Nachází se na nábřeží Øresundu, nedaleko od slavné sochy Malé mořské víly. Park byl založen v roce 1885 jako součást promenády kolem pevnosti Kastellet. Nabízí nádherné výhledy...

7 Tipů na dovolenou u moře v Polsku

7 Tipů na dovolenou u moře v Polsku

Při plánování dovolené u moře vás možná první napadnou destinace jako Chorvatsko, Itálie nebo Řecko. Proč ale nezkusit něco jiného a vyrazit do Polska? Polské pobřeží Baltského moře nabízí krásné pláže, historická města, přírodní parky a spoustu zábavy. V tomto článku...

Share This