KYPR NA PRVNÍ POHLED

autor: | Pro 16, 2022

Na Kypr se jezdí za mořem a sluncem. O tom nelze pochybovat a řekne vám to asi každý.  A  někomu to bude stačit. Ale v momentě, kdy se odpoutáte od pobřeží a vyrazíte do nitra ostrova, poznáte ho ze zcela jiného úhlu. Budou se na vás přímo valit přírodní scenérie a památky, které dokládají dlouhou, zajímavou,  ale i tragickou historii ostrova.  O různých národech, které ostrovu vládli a většinou dosti tvrdě vykořisťovali a využívali kvůli jeho strategické poloze, která je pro ostrov v podstatě katastrofou. Což platí dodnes. Féničané, Arabové, Mamelukové, Byzantinci,  křižáci, Lusignané,  Benátčané, Osmané, nakonec Britové až do ostrovní nezávislosti – konečně – v roce 1960. Ale jen zdánlivé. Po mnoha politických třenicích a bojových konfliktech v létě 1974 ostrov napadlo Turecko a 1/3 ostrova je stále Tureckem okupovaná a oddělená tzv. Zelenou linií. Kvůli jakémusi status quo, z obchodních a politických důvodů, se této části Kypru říká Severní. Ale je to jen nálepka. Tzv. Severokyperská turecká republika je neexistující a mezinárodně neuznaný subjekt.  Oficiálně či legálně se tu vlastně nemůže nic dít. Ta oficiální, která je členem EU,  se jmenuje Kyperská republika. Přezdívá se jí jižní.

Ale i přes to tu návštěvníci můžou zažít a poznat plno věcí. Nad i pod Zelenou linií. I když Kypr není nikterak velký, nabídka  je velmi rozmanitá.

Letiště palma de mallorca

Začnu hlavním městem Nikósie a jeho okolím. Staré město v benátských hradbách je kulturním a administrativním centrem. V jeho jižním distriktu můžete  navštívit muzea, např. Byzantské muzeum, Kyperské – archeologické, mnoho galerií,  pravoslavné kostely,  architektonický mix je neskutečný. Najdete tu široký výběr kaváren, kavárenská kultura je přece trendy. O restauracích a tradičních tavernách se dá psát další článek. Je to foodie-city. Severní distrikt vás omámí gotickou  architekturou, např. katedrálou Sv. Sofie/jinak mešita Selimiye;   budovami z osmanských dob jako je Büyük Han – caravanserai; nebo budovami z dob britské koloniální doby, a starým městem vůbec, protože v něm se zastavil čas.

V Larnace nejspíše přistanete. Mnozí se vydají rovnou na východ kraje Famagusta, do centra plážových poživačů, do Agia Napy, Protarasu a Paralimni.  Do konglomerátu tří původních rybářských vesnic, ze kterých je čistě turistická oblast plná hotelů, barů, diskoték, restaurací.  Kdo setrvá v Larnace,  prochází  městem téměř provinčního charakteru, řekla bych až lázeňského. Palmová promenáda Finikudes, historické budovy ve městě, krásné pláže a hlavně blízkost Larnacké vysočiny s tradičními vesničkami, nejen Leukara, jsou zárukou příjemně stráveného času.

Letiště palma de mallorca

Limassol, město, které se apokalypticky snaží připodobnit Dubaji. Pominu-li všechny výškové budovy, za shlédnutí stojí   historická část města s přístavem. Zajímavější je pak jeho okolí. Leží těsně pod zvedajícím se Troodosem. Na jeho úpatí jsou staré vinařské vesnice, top kulinářská místa v podobě mini rodinných taveren.  Můžete je poznávat na  vinařských a turistických cestách nebo je projezdit na kole.  V blízkosti Limassolu je archeologický park Kourion s dechberoucím výhledem na moře. Nebo starověký Amathous s přístavem, ke kterému se dát potápět. A křižácký hrad Kolossi,  velitelství. Víno Commandaria a cukrová třtina jsou synonymem pro toto místo.  

Posouváme-li se dál na západ, dostaneme  se do distriktu a města Pafos. Je tu divoké skalnaté pobřeží, které se střídá s pískovými  plážemi. Město je moderní i tradiční. Jsou to vlastně dvě města, která se časem spojila. Navštěvuje se Archeologický Park Pafos se světoznámými římskými mozaikami (UNESCO); naleziště Kuklia a Petra tou Romiu, to abychom nezapomněli na Afroditu. Ale kdo miluje přírodu, tury, cyklistiku, tradiční architekturu, musí se vydat výše směrem na poloostrov a CHKO Akamas, přes oblast Laonas, které se přezdívá kyperské Toskánsko. Je to jeden z nejkrásnějších krajů Kypru, zatím nezničený díky absenci dálnice.

Troodos je čarovný, tajemný. Nejvyšší vrchol Olymp / Chionistra má 1951 m.n.m. V zimě se tu lyžuje.  Je rájem pro návštěvníky milující pěší turistiku, cyklisty, pozorovatele ptactva a zvěře, milovníky historie, kteří se mohou nechat unášet barevnými freskami v byzantských kostelech. 10 z nich najdete na seznamu UNESCO, naprostý unikát. Endemický cedrový les, vodopády, benátské mosty, kamenné domy, lázně. To vše tu najdete.

Druhý horský pás Kyrenia, zvaný také  Pentadaktylos, tvoří ostrou hradbu, která se zařezává do nebe podél celého severního pobřeží až k poloostrovu Karpas.  Hory jsou přímo prošpikovány kostely (občas je dobrodružství je nalézt a dostat se k nim), kláštery jako je např. Bella Pais, najdete tu tři původně byzantské strážní hrady Sv. Hilarion, Buffavento, Kantara, stezky po hřebenech. Na západě od města Kyrenia se rozkládá záliv Morfu, kde jsou starověká  města Soloi a Vuni; západní mys a maronitské město Kormakitis s vlastně „nehodícím se“  kostelem  je skoro mimo všechny trasy. Vřelost místních se vymyká  naprosto všemu. Starobylé město Kyrenia  vypadá starobyle už jen kolem přístavu a pevnosti. Zběsilá výstavba se mu také nevyhnula a masivní cestovní ruch udělal z okolí velké a špinavé staveniště.

Dál na východ se dostaneme na  „Rukojeť pánvičky“, jak se Karpasu přezdívá.  Pokud chcete na několik dní zmizet, nebýt v dosahu, mimo signál, toto je to správné místo. Není na ostrově opuštěnějšího a odlehlejšího místa než je Karpas. Pláže jen divoké, prázdné, nádhera. Stezky pro pěší a cyklisty, na kterých skoro nikoho nepotkáte. Příroda, která se vám odhalí v celé své kráse hlavně na jaře. Kostelíčky, vykopávky a památky, které jsou mizerně udržované,  byť za podpory EU, jak hlásají cedule. Snad pro svou opuštěnost jsou tak magické. Karpas je prostě jiný svět.  Zapomenutý. Zatím.

Podél východního pobřeží směrem na jih se potkáte se starověkou Salaminou, což bylo jedno z nejdůležitějších městských království na Kypru, a s kostelem a klášterem Sv. Barnabáše. Právě on byl prvním hlasatelem křesťanství na Kypru a je považován za zakladatele kyperské církve. Nakonec doputujeme do města Famagusta. Toto město a rozdělená Nikósie jsou symbolem setrvávajícího stavu na ostrově.  Asi každý ze zvědavosti zamíří do města duchů, už téměř 50 let zavřené čtvrti „Varosha“ (čti Varoša), ze které severní distrikt udělal turistickou atrakci. Fotí se tu turisté, kteří ani neví, co se tu přihodilo a vedle nich stojí lidé, kterým tečou slzy při pohledu na jejich zpustošené domy, živnosti, mládí, život.  V těsné blízkosti je nádherná historická  Famagusta, ukrytá zrakům v mohutné pevnosti. Katedrála Sv. Nikolase je jedním  z nejlepších příkladů gotické architektury tak daleko ve východním Středomoří.   

Výčet není ani zdaleka vyčerpávající. Je to jen drobný nástin. Nepíšu o agroturistice, gastronomii, fantastických vínech, všech letních a zimních sportovních aktivitách.  Celoročním příjemném klimatu.  Kypr si zaslouží vaši pozornost nejen jako země slunce a moře, ale jako celoroční destinace.

Poznej Kypr – Více informací o Kypru najdete ZDE

 

Kypr mapa

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Pláž Xigia Zakynthos

Pláž Xigia Zakynthos

Pláže Xigia jsou cítit již na metry daleko. A to hlavně díky sirným pramenům, které tu vyvěrají. Kromě typického zápachu sirné prameny ovlivňují také barvu vody, což však nemá na koupání žádný negativní vliv. Naopak. Díky vysokému obsahu síry je zde koupání vhodné i z...

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

Ne nadarmo se mu přezdívá Benátky severu. Nejenže totiž Stockholm nabízí vše od krásných památek až po muzeum slavné pop kapely, ale všudypřítomná zeleň a vodní plochy zajistí, že se budete cítit jako v ráji. Co navštívit ve Stockohlmu, pokud se sem vydáte? ...

Město Granada

Město Granada

Granada je právem nejnavštěvovanějším místem v Andalusii. A to hlavně díky své bohaté historii a krásným památkám. Jestli se do Granady plánujete vydat, máme pro vás několik tipů. Aneb kdy vyrazit do Granady, co zde navštívit a kde se ubytovat? Granadu navštivte na...

Share This