Vyberte stránku
Kypr

Kypr ráj pro turisty

autor: | Čvc 8, 2022 | 0 komentářů

Kypr je oblíbeným ostrovem mnoho tisíců turistů, kteří na něj každoročně zavítají. Nachází se ve Středozemním moři a je jeho třetím největším ostrovem, po Sicilii a Sardinii.

Kypr má intenzivní středomořské klima s dlouhými suchými léty začínajícími v polovině května a trvajícími do poloviny října a poměrně mírnými zimami od prosince do února. 

 

Historie Kypru

Historie Kypru je jednou z nejstarších zaznamenaných na světě a její historický význam je neúměrný jeho malé rozloze. První známky cilivizace se datují do devátého tisíciletí př. n. l. Nejdříve známá cizí osídlení na ostrově byla převážně Féničané a Řekové, přičemž fénická kultura dominovala východní a jižní části ostrova. Jako strategické místo na Blízkém východě byl následně obsazen několika hlavními mocnostmi, včetně říší Asyřanů, Egypťanů a Peršanů, kterým se ostrov v roce 333 př. n. l. zmocnil Alexandr Veliký a kdy začala řecká kultura dominovat. Následná vláda Ptolemaiova Egypta, Římské říše, Byzantinců, arabských chalífátů na krátkou dobu, francouzské dynastie Lusignanů a Benátčanů, následovalo přes tři století osmanské kontroly. Kypr byl umístěn pod britskou správu v roce 1878, dokud mu nebyla udělena nezávislost v roce 1960.

Kypr zaujímá v řecké mytologii důležitou roli, protože je rodištěm Afrodity a Adonise a domovem krále Cinyrase, Teucera a Pygmaliona.

Ostrov figuruje prominentně v rané historii křesťanství, je první provincií Říma, které v prvním století vládl křesťanský guvernér a poskytuje kulisu pro příběhy v Novém zákoně.

 

Kypr je rájem pro turisty

Kypr je ostrovem přátelských lidí, příjemného počasí, exotického jídla a pití.

Kypr má jedinečnou a fascinující historii a kulturu. Ostrov je rozdělen na jižní řeckou stranu a severní tureckou stranu.

Poezie a literatura jsou na Kypru důležité a byly domovem mnoha spisovatelů – inspirací zde nacházeli domácí i cizí autoři. Lawrence Durell napsal svůj román Bitter Lemons of Cyprus při návštěvě ostrova. Stále můžete navštívit 200 let starý strom nečinnosti v Bellapais, pod kterým prý psal.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Letiště Vídeň webkamera

Letiště Vídeň webkamera

Chcete se podvat na letiště ve Vídni jste tu správně. Níže naleznete pohled, panorama 360° který se pravidelně aktualizuje. Provozovatel Panomax

Mallorca

Mallorca

Mallorca je ostrov, který tvoří součást Baleárských ostrovů přináležejících ke Španělsku. Je jeho největším ostrovem. Rozkládá se v západní části Středozemního moře a tvoří velmi významný bod lodní trasy spojující východní a západní Středomoří. Tento nádherný ostrov...

Barcelona zajímavá místa: historie, sport i noční život

Barcelona zajímavá místa: historie, sport i noční život

Barcelona zajímavá místa historie, umění, pláže, příroda, noční život a sportovní zážitky v jednom. To vše (a ještě mnohem více) vám může nabídnout pouze španělská Barcelona, kterou byste v porovnání s ostatními evropskými metropolemi stihli prozkoumat za jediný den...

Share This