Muzeum II. světové války Gdaňsk

autor: | Říj 20, 2023 | 0 komentářů

Gdaňsk sehrál, v období 2. světové války, důležitou roli během válečných bojů. Proto právě v tomto městě vzniklo jedno z velmi významných polských muzeí. Mapuje historii tohoto temného období celoevropské historie. Cílem muzea je ukázat, jaké mají nejen v Polsku válečné zkušenosti. Uvnitř budovy muzea naleznete jednu z největších světových historických expozic. Jejím záměrem je podávání informací souvisejících s průběhem války a okupace. Přináší informace o politicky světových mocnostech, vypráví příběhy běžných obyvatel, na které dopadala válečná tíha.

Budova muzea

Samotná budova upoutá pozornost kolemjdoucích. Představuje ji stavba vyvedená v moderním stylu. Hlavní část budovy naleznete v podzemí. Nejvíce je vidět struktura s výškou 40 metrů, která se naklání a vystupuje na povrch u břehy místní řeky Moltawy. Projekt vytvořilo gdyňské studium Kwadrat.

Použité zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/Museum_of_the_Second_World_War  

akvárium palma

Muzejní expozice

Tato interaktivní výstava je velice zajímavá. Svým návštěvníkům přibližuje válečné utrpení z celosvětového pohledu, ale i z hlediska polských dějin. Toto velice tragické období nastiňují jak dobové fotografie, tak i autentické výpovědi, předměty nebo prvky audiovizuálního rázu. Nejvíce unikátním prvkem celého muzea je replika města, která znázorňuje postupné válečné pustošení města.

Stálá výstava je rozdělená do tří velkých bloků:

 • Cesta k válce
 • Válečný horor
 • Dlouhé stíny války

V expozicích naleznete teror, okupaci i genocidu, odboj, diplomacii a politiku světových velmocí. Největší pozornost se soustředí na civilní obyvatelstvo, které válkou trpělo nejvíce. Naleznete zde sekci související s varšavským povstáním, s atentátem na Heydricha nebo třeba se svržením atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Neopakovatelnou atmosféru dodává expozici místo, kde se nachází. Je to totiž 14 metrů pod zemí.

Oficiální webové stránky: https://muzeum1939.pl/ 

  S láskou napsali a zveřejnili tým

  Tipy

  Inspirace 

  Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

  Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

  Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

  7 tipů na výlety s dětmi v zimě

  7 tipů na výlety s dětmi v zimě

  Užijte si den s dětmi na maximum i v zimě. Máme pro vás 7 tipů na místa, která jsou jako dělaná pro jednodenní rodinný výlety. Najdete mezi nimi nenáročné procházky v přírodě, návštěvu samotného Ježíška, výlety do skal i řešení na dny, kdy počasí venkovním aktivitám...

  Share This