Gdansk

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

autor: | Led 25, 2024 | 0 komentářů

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Gdaňsku. V tomto článku prozkoumáme pozoruhodné aspekty této pevnosti.

Architektura a historie 

Pevnost Wisłoujście má tvar čtyřboké hvězdy s bastiony na každém rohu. Vnitřní část pevnosti tvoří čtvercová věž, která byla původně samostatnou stavbou. Věž byla postavena v letech 1482-1489 jako strážní a navigační bod pro lodě plující po Visle. V 16. století byla věž doplněna zdmi a bastiony pro zvýšení obranyschopnosti. Pevnost byla několikrát přestavována a modernizována podle potřeb a vkusu tehdejších vládců města Gdaňsk a jeho okolí. Mezi nimi byli například polští, švédští a pruští králové, ale také nacisté.

Image by larry from Pixabay
Gdansk

Muzeum a kulturní akce

V roce 1962 byla pevnost Wisłoujście otevřena pro veřejnost jako muzeum, které se věnuje historii a kultuře Gdaňska a Pomořanska. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozice věnované vojenství, námořnictví, umění a historickým řemeslům. Muzeum také pořádá různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení, výstavy a festivaly. Jednou z nejpopulárnějších akcí je každoroční rekonstrukce bitvy o pevnost Wisłoujście, která se odehrála v roce 1628 mezi polskými a švédskými vojsky.

Více informací: https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/twierdza-wisloujscie/

Mapa:

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

Share This