7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

autor: | Lis 17, 2022 | 0 komentářů

Gdaňsk se řadí mezi jedno z nejstarších, a zároveň největších polských měst. Oblíbené je především mezi turisty, kteří se chtějí vydat k moři, ale nechtějí cestovat příliš daleko. Co stojí za to v Gdaňsku určitě vidět?

7 míst, které navštívit v Gdaňsku

Jelikož město Gdaňsk leží až na samém severním okraji Polska, není zřejmě náhoda, když se zde ocitnete. Nejčastěji láká turisty na moře, pláže a skvostnou architekturu. Pokud tedy i vy přemýšlíte, kam se příště vydat na dovolenou, Gdaňsk stojí určitě za zvážení.

Dlouhá ulice

Jestli byste měli v Gdaňsku něco skutečně navštívit, pak je to Dlouhá ulice(Dluga ulica). Jedná se o přehlídku nádherné architektury, krásných barevných domečků a naleznete zde i nějakou tu galerii. Jedinečnou atmosféru tu pak dotvářejí pouliční umělci a zdejší podniky.

Radnice

Dlouhá ulice se v místě gdaňské historické radnice rozšiřuje v Dlouhé náměstí (Dlugi targ). A právě gdaňskou radnici byste určitě neměli vynechat. Radnice pochází ze 14. století a pyšnit se může 83 metrů vysokou věží, do které můžete vystoupat. Původně se jednalo o gotickou stavbu, po požáru v polovině 16. století ale prošla rekonstrukcí v manýristickém slohu.

Zvonkohra

Vydat se za ní musíte ke gdaňské radnici, na jejíž vysoké věži je umístěná. Hraje každou hodinu a k poslechu nabízí několik různých melodií. Jednou z nich je slavná Óda na radost.

Artušův dvůr

Hned naproti gdaňské radnici stojí Artušův dvůr. Původně se jednalo o místo, kde se setkávali obchodníci a odehrával se tu společenský život. Poté zde byla burza a nyní se tu nachází muzeum. Dvůr byl v minulosti několikrát opravován. Nejvíce byl poničen například během 2. světové války.

Neptunova fontána

Jen kousek od radnice a Artušova dvora můžete spatřit nejznámější gdaňskou kašnu Neptunovu fontánu. Ta byla postavena v 17. století a několikrát prošla opravami. Během 2. světové války dokonce zdejší obyvatelé její hlavní část odmontovali a schovali mimo město, aby ji tak ochránili před případným poničením.

Katedrála v Gdaňsku

Nejvýznamnějším kostelem Gdaňska je Konkatedrální bazilika Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie v Gdaňsku. Často je označovaná jako Mariánská bazilika a zvláštní na ní je především to, že v jednu dobu sloužila katolíkům i protestantům zároveň. Jedná se o dechberoucí stavbu, která vás jistě zaujme. Dovnitř se vejde až 2 500 osob a jsou tam k vidění gotické, manýristické i barokní prvky.

Nábřeží řeky Motlavy

Chcete nasát pravou přímořskou atmosféru? Vydejte se na Dlouhé gdaňsk  nábřežípodél řeky Motlavy, která Gdaňskem protéká. K vidění jsou zde historické budovy i pirátské lodě. Po setmění vás toto místo okouzlí nejrůznějšími odlesky světel v řece, které vás přimějí na toto místo jen tak nezapomenout. Těšit se zde můžete i na bary a restaurace.

Pevnost Wisłoujście

Wisłoujście je unikátní pevnost na pravém břehu Visly, která je zároveň jedinou námořní pevností na jižním pobřeží Baltského moře. Základ pevnosti tvoří okrouhlá cihlová věž, jež byla postupně opevňována. Po 2. světové válce prošla rekonstrukcí a dneska je součástí Historického muzea Gdaňsk.

Westerplatte

Tento malý poloostrůvek nacházející se nedaleko města sehrál významnou roli v minulosti. Začala zde totiž 2. světová válka. Více o Wasterplatte

Věž Mariánského kostela

Chcete-li mít město jako na dlani, vystoupejte na věž Mariánského kostela, který je nejvyšší církevní stavbou postavenou z cihel nejen města, ale i na celém světě. Na samotný vrchol věže vede úctyhodných 400 schodů. 

Galerie Gdaňsk 2021

Mapa google gdańsk

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Starý přístav Nyvhaven, nejmalebnější kodaňská místa

Starý přístav Nyvhaven, nejmalebnější kodaňská místa

Kodaň je nejen hlavním městem Dánska, ale také místem, kde se nachází ikonický a malebný přístav Nyvhaven. Historický přístav je oblíbeným cílem turistů, které lákají malebné barevné domy, příjemné prostředí a pohled na plachetnice. Pokud zavítáte do dánského hlavního...

7 tipů na výlety Málaga

7 tipů na výlety Málaga

Chcete poznat to nejlepší ze španělské kultury? Pak pro vás Málaga bude tou nejlepší destinací. Těšit se zde můžete na nádherné pláže, vynikající kuchyni i bohatou historii. Která místa zde skutečně stojí za to vidět?Tipy na výlety v Malaze I když se Málaga neřadí...

7 tipů na výlety na ostrově Kefalonia

7 tipů na výlety na ostrově Kefalonia

Kefalonia je považovaná za vůbec nejkouzelnější ze všech Jónských ostrovů. Voňavé středomořské dubové lesy, hornaté vnitrozemí poseté divokými loukami, malebné zátoky a vinice jistě učarují i vám. Jaká místa stojí za to navštívit, pokud se na ostrov Kefalonia...

Share This