13 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

autor: | Lis 17, 2022 | 0 komentářů

13 míst, které musíte vidět v Gdaňsku

Jelikož město Gdaňsk leží až na samém severním okraji Polska, není zřejmě náhoda, když se zde ocitnete. Nejčastěji láká turisty na moře, pláže a skvostnou architekturu. Pokud tedy i vy přemýšlíte, kam se příště vydat na dovolenou, Gdaňsk stojí určitě za zvážení.

Perla polského pobřeží Baltského moře, jak se Gdaňsku často přezdívá, má bohatou historii a často je označován za pomyslnou kolébku polské svobody. Kromě krásného centra se může pyšnit velkým námořním přístavem a mnoha dalšími zajímavými místy. Minout zde určitě nesmíte gdaňskou historickou radnici se zvonkohrou, Artušův dvůr, nejznámější gdaňskou kašnu – Neptunovu fontánu a mnoho dalšího. 

Dlouhá ulice

Jestli byste měli v Gdaňsku něco skutečně navštívit, pak je to Dlouhá ulice(Dluga ulica). Jedná se o přehlídku nádherné architektury, krásných barevných domečků a naleznete zde i nějakou tu galerii. Jedinečnou atmosféru tu pak dotvářejí pouliční umělci a zdejší podniky.

Stary Žuraw

Stary Žuraw v Gdaňsku je nezapomenutelným kouskem městské historie a jedním z nejoblíbenějších historických míst v tomto polském přístavním městě. Stary Žuraw v překladu znamená „Starý jeřáb“.  Tato impozantní stavební památka, známá také jako „Stary Żuraw,“ býval dřevěný jeřáb, který naleznete Gdaňském starém městě. Tento jeřáb byl postaven v 15. století a sloužil k nakládání a vykládání těžkého nákladu z lodí. Dnes je považován za symbol města a jeho námořnického dědictví.

zurow-gdansk

Radnice

Dlouhá ulice se v místě gdaňské historické radnice rozšiřuje v Dlouhé náměstí (Dlugi targ). A právě gdaňskou radnici byste určitě neměli vynechat. Radnice pochází ze 14. století a pyšnit se může 83 metrů vysokou věží, do které můžete vystoupat. Původně se jednalo o gotickou stavbu, po požáru v polovině 16. století ale prošla rekonstrukcí v manýristickém slohu.

Zvonkohra

Vydat se za ní musíte ke gdaňské radnici, na jejíž vysoké věži je umístěná. Hraje každou hodinu a k poslechu nabízí několik různých melodií. Jednou z nich je slavná Óda na radost.

Gdańsk

Artušův dvůr

Hned naproti gdaňské radnici stojí Artušův dvůr. Původně se jednalo o místo, kde se setkávali obchodníci a odehrával se tu společenský život. Poté zde byla burza a nyní se tu nachází muzeum. Dvůr byl v minulosti několikrát opravován. Nejvíce byl poničen například během 2. světové války.

Neptunova fontána

Jen kousek od radnice a Artušova dvora můžete spatřit nejznámější gdaňskou kašnu Neptunovu fontánu. Ta byla postavena v 17. století a několikrát prošla opravami. Během 2. světové války dokonce zdejší obyvatelé její hlavní část odmontovali a schovali mimo město, aby ji tak ochránili před případným poničením.

TIP: Nejlepší a nejevnější TIPY na Ubytování v Gdańsku: ZDE

Katedrála v Gdaňsku

Nejvýznamnějším kostelem Gdaňska je Konkatedrální bazilika Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie v Gdaňsku. Často je označovaná jako Mariánská bazilika a zvláštní na ní je především to, že v jednu dobu sloužila katolíkům i protestantům zároveň. Jedná se o dechberoucí stavbu, která vás jistě zaujme. Dovnitř se vejde až 2 500 osob a jsou tam k vidění gotické, manýristické i barokní prvky.

Nábřeží řeky Motlavy

Chcete nasát pravou přímořskou atmosféru? Vydejte se na Dlouhé  nábřeží podél řeky Motlavy, která Gdaňskem protéká. K vidění jsou zde historické budovy i pirátské lodě. Po setmění vás toto místo okouzlí nejrůznějšími odlesky světel v řece, které vás přimějí na toto místo jen tak nezapomenout. Těšit se zde můžete i na bary a restaurace.

Gdańsk

Pevnost Wisłoujście

Wisłoujście je unikátní pevnost na pravém břehu Visly, která je zároveň jedinou námořní pevností na jižním pobřeží Baltského moře. Základ pevnosti tvoří okrouhlá cihlová věž, jež byla postupně opevňována. Po 2. světové válce prošla rekonstrukcí a dneska je součástí Historického muzea Gdaňsk.

Westerplatte

Tento malý poloostrůvek nacházející se nedaleko města sehrál významnou roli v minulosti. Začala zde totiž 2. světová válka. Více o Wasterplatte

Věž Mariánského kostela

Chcete-li mít město jako na dlani, vystoupejte na věž Mariánského kostela, který je nejvyšší církevní stavbou postavenou z cihel nejen města, ale i na celém světě. Na samotný vrchol věže vede úctyhodných 400 schodů. 

Poloostrov Hel nedaleko Gdaňska

Chcete poznat okolí města Gdaňsk? Navštivte poloostrov Hel se stejnojmenným městem, který bývá často označován za jakýsi konec Polska. Za návštěvu ale rozhodně stojí, a to nejen kvůli zdejším písečným plážím, které si jistě zamilujete. Možná budete překvapeni, co všechno můžete na tomto místě, které je ze tří stran obklopeno mořem, dělat.
Poloostrov Hel, jenž má tvar 35 kilometrů dlouhé „kosy“, vytvořil mořský proud. Pokud jste vášnivými cyklisty, určitě si nenechte ujít projížďku napříč ostrovem na kole. Celý poloostrov je protkaný udržovanou cyklostezkou vedoucí převážně po rovině, a tak ji hravě zvládnou i menší děti. Navštívit zde můžete například Fokarium – záchrannou stanici pro tuleně – kde v dopoledních hodinách probíhá jejich krmení. Nadšenci vodních sportů mohou využít možnost paraglidingu, windsurfingu nebo třeba jízdy na vodních skútrech. Máte rádi historii? Pak určitě nepohrdnete Muzeem mořského rybářství (Muzeum Rybołówstwa Morskiego) s rozhlednou či například Muzeem obrany pobřeží (Muzeum Obrony Wybrzeża). A v neposlední řadě určitě nesmíte minout romantický, 40 m vysoký maják Hel.

Muzeum 2. světové války v Gdaňsku: Historie, Expozice a Prožitek

Muzeum 2. světové války v Gdaňsku je oknem do minulosti, které nám umožňuje nahlédnout do dramatických událostí druhé světové války. Toto muzeum, se nachází v samém srdci města Gdaňsk. Určitě zaujme návštěvníky svou rozsáhlou sbírkou která dokumentuje tuto temnou kapitolu světových dějin. Návštěvníci szde uvidí uniformy, zbraně a osobní příběhy lidí, kteří prožili tuto tragédii. Muzeum 2. světové války v Gdaňsku je nejen místem vzpomínání na oběti války, ale také vynikajícím způsobem, jak hlouběji porozumět historii a dopadům tohoto významného období.

Důležité odkazy pro cestování po Gdaňsku:

Ubytování v Gdańsku: ZDE

Oficiální stránky města: https://www.gdansk.pl/en/for-tourists 

Doprava: http://www.skm.pkp.pl/

Letenky: ZDE

Galerie Gdaňsk 2021

Mapa google gdańsk

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This