Cancun MExiko

Mexiko 

autor: | Led 21, 2023

Země tolika barev, rozmanitých vůní, chutí a zvukomalebného jazyka. Název „Mexico“ má původ v jazyce nahuatl a nese význam „pupek měsíce“. Mexiko jsou nejen bílé písečné pláže, tyrkysové karibské moře nebo nekonečná džungle na poloostrově Yucatan, ale také náhorní plošiny nebo například horské pásmo Siera Madre Oriental. Je to země prolínající se kultury původních indiánských obyvatel se španělskými kolonizátory. Krajina plná přátelských, usměvavých a dobrosrdečných lidí. To vše a ještě nesčetně víc vám může nabídnout Mexiko.

Oficiální název: Spojené státy mexické

Rozloha: 1 972 447 km²

Hlavní město: Ciudad de México (cca 25 milionů obyvatel)

Počet obyvatel: 112 322 757

Hustota zalidnění: 57 ob. / km²

Jazyk: španělština

Měna: mexické peso

Img. použito: https://pixabay.com/cs/

Mexiko

Na jihu se rok dělí na období sucha a dešťů. Období dešťů trvá zhruba od června do října, kdy také teploty dosahují svého maxima a zároveň je v tomto období největší pravděpodobnost vzniku hurikánů. Období sucha potom náleží od listopadu do konce května. Pacifické pobřeží je sušší. Zvláště potom Kalifornský poloostrov a severní část západního Mexika, kde je celkově méně srážek. 

Fauna i flóra je rozmanitá po celém území Mexika. Charakteristickou rostlinou je kaktus, vyskytující se ve stovkách druhů. Na jihu a východě se setkáme s tropickou flórou typickou pro deštné lesy. Ve vyšších polohách narazíme na jehličnaté stromy, jako je cedr, dub nebo borovice. 

Hmyz, zejména potom nepříjemní moskyti, jsou nedílnou součástí zdejší bohaté fauny. V Mexiku se vyskytuje mnoho plazů a obojživelníků. Prudce jedovatí chřestýši představují reálné nebezpečí. Střed země se vyznačuje chovem skotu, prasat, ovcí a koz. Při pobřeží se potom loví krabi, langusty nebo ústřice.

Více jak polovinu obyvatel Mexika tvoří Mesticové, míšenci Indiánů a Evropanů (převážně Španělů). Dále je zde zastoupeno obyvatelstvo evropského původu a etničtí indiáni. V současné době je Mexiko křesťanskou zemí, kde převažují zejména římští katolíci. Dále se můžeme setkat s komunitami dalších náboženství, jako jsou protestanti nebo židé. Většina domorodého obyvatelstva potom praktikuje kombinaci svého původního náboženství spolu s křesťanstvím. 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This