motlava

Stary Żuraw Gdaňsk

autor: | Lis 3, 2023 | 0 komentářů

Ikonickou památku polského města Gdaňsk, a zároveň jeden z jeho hlavních symbolů, představuje Stary Żuraw – Starý jeřáb nebo také Brána s jeřábem. Nachází se na nábřeží řeky Moltawy, nedaleko jejího ústí do zálivu. Tento historický jeřáb se používá pro nakládku a vykládku lodí námořních a říčních, neboť město je jeden z hlavních přístavů Baltského moře pro celou zdejší oblast.

 

Stary Zuraw Gdansk

Základní údaje k jeřábu

Jeho výška je přes 11 metrů. První zmínka o něm se dochovala z druhé poloviny 14. století. Svoji současnou podobu si však nese až z poloviny 15. století. Z obou stran jeřábu byla v minulosti vybudovaná masivní brána z kamene. Jsou postavené v typickém stylu vlámské gotiky. Jeřáb tedy nesloužil pouze jako průmyslové zařízení, ale zároveň fungoval i jako obranná tvrz. Jeřáb patří mezi nejstarší kladkové stroje, které se nacházejí v Evropě. Jeho původní konstrukci uváděla do provozu lidská síla. V jeho obrovských kolech byli uzavřeni muži a rozpohybovali jej šlapáním. Jeřáb tak dokázal uzvednout až dvě tuny nákladu.

Během 2. světové války byl téměř celý zničený a následně znovu postavený. V současné době patří Národnímu námořnímu muzeu. Ve vnitřní části můžete obdivovat stálou expozici pojednávající o životě v přístavním městě v období 16.- 18. století.

Mapa – Kde najdete?

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

Share This