Tento významný německý hudební skladatel a klavírista se sice ve Vídni nenarodil, ale pobýval zde velkou část svého života. Jeho pobyt v tomto nádherném městě je patrný na různých místech. Nalezneme zde velké Beethovenovo muzeum, místa jeho úspěchů, ale i zoufalství, obytné i památkové objekty a dokonce i Beethovenův vinný šenk.
Cesta do Vídně
Beethoven se narodil v Bonnu a poprvé se do Vídně vypravil, když mu bylo 17 let. Důvodem byl Wolfgang Amadeus Mozart, u kterého se měl učit. Brzy se však vrací domů, neboť mu vážně onemocněla matka. Další cestu zpět do Vídně podniká ve 22 letech. Tentokrát jako student Josepha Haydna, neboť Mozart zemřel. Ve Vídni zůstává až do své smrti.
Velké Beethovenovo muzeum
Nachází se v bývalém Beethovenově bytu v městské části Heiligenstadt. Naleznete zde velmi zajímavou výstavbu v moderním stylu, která se rozkládá ve čtrnácti pokojích. Je zaměřena nejen na Beethovenův život a pobyt ve Vídni, ale i na jeho stěhování a provozování praxe. K vidění je zde celá řada zajímavostí. Patří mezi ně i ušní zkumavky – druh dřívějších naslouchadel, nebo speiciální nápovědní budka, jejímž úkolem bylo zesilovat zvuk. Byla umístěna na skladatelově klavíru. Zde také napsal Beethoven „Heiligenstädter Testament“ – dopis, který byl určený jeho bratrům. Napsal jej v době, kdy se dozvěděl, že jeho hluchota se nedá léčit. Dopis však nikdy neodeslal. Zde také vznikala některá jeho proslulá díla.
Další vídeňské byty
Kromě tohoto místa pobýval skladatel ještě v dalších dvou bytech, které se zachovaly a v současné době jsou to památková místa s celou řadou osobních předmětů a dokonce i s posluchárnami.
Dům Pasqualatihaus
Nachází se v centru Vídně, proti univerzitě a nese jméno svého majitele. Beethoven zde opakovaně pobýval v letech 1804 – 1815. Vznikala zde i jeho známá skladba „Pro Elišku“.