casa mila

Casa Mila Barcelona

autor: | Bře 26, 2023

Také je známá pod názvem La Pedrera. Jedná se o budovu známého architekta Antonia Gaudího, kterou naleznete ve španělské Barceloně, na Paseig de Gracia.

Výstavba budovy

Casa MilaJejí výstavba probíhala v letech 1906 – 1910. Charakteristické jsou pro ní secese s prvky španělské gotiky a baroka. V roce 1984 byla zapsána k dalším jeho stavbám na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o poslední Gaudího světskou stavbu.

Výstavba budovy byla zahájena jako objednávka slavného aristokrata Pere Milà i Campse. Stavba však zůstala nedokončená. Důvodem byly estetické a finanční spory mezi Gaudím a Rosarií Segimon i Artells (přítelkyně aristokrata), které vyústily v rozvázání smlouvy.

V současné době jsou veřejnosti přístupné dva byty, které se nacházejí v prvním patře budovy. Jsou zařízené původními kousky nábytku. Součástí budovy je i malé muzeum, ve kterém jsou k vidění mistrovy výtvory – modely budov, fotografie, obrazové záznamy ze života umělce. Podívat se můžete také na členitou terasu, která se rozkládá na střeše. Budova funguje i jako malé kulturní středisko.

Charakteristika stavby

Kde to šlo, stavba postrádá přímé linie. Jedná se především o stropy, stěny nebo dveře. U fasády naleznete vše zakřivené, hrbaté nebo vyhloubené. Připomíná skálu erodovanou mořskými vlnami a větrem.

V přízemí jsou k vidění sloupy a střechu zdobí podivné komíny. Vzhledem k tomu, že stavba je velice členitá, tento fakt umožnil vynechat nosné zdi.

Součástí domu je šest poschodí, která se otáčejí kolem dvou nádvoří. Jedno má tvar oválu a druhé kruhu. V suterénu se nachází garáž. Je doplněná velkými železnými pilíři. Na balkonech jsou vidění abstraktní dekory s motivy rostlin, jsou pokovány železem.

Důležité odkazy pro cestování po pámátkách v Barceloně

Akvárium Barcelona >> https://www.aquariumbcn.com/ 

Oficiální stránky města >> https://www.barcelona.cat/ca/ 

Oficiální stránky pro turisty >> https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/ 

Kultura v Barceloně >> https://barcelona.lecool.com/ 

Turistické informace >> https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/page/38/tourist-information-points.html 

Online vstupenky po Barceloně najdete ZDE.

Použité fotografie : Wikipedia.org, Pixabay.com

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 tipů, co vidět v Malmö 

7 tipů, co vidět v Malmö 

Třetí největší město Švédska ležící na jihu země v regionu Scania. To je Malmö, které omývají vody Øresundské úžiny oddělující Švédsko od Dánska. Mnozí tak mohou Malmö znát ve spojení s Øresundským mostem vedoucí přes Øresund až do Kodaně. Malmö toho však nabízí...

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská čtvrť Kastrup

Kodaňská městská část Kastrup leží v jižní části Kodaně, konkrétně na ostrově Amager. Pokud byste ji chtěli navštívit, museli byste se vydat na východní pobřeží ostrova, do obce Tårnby. Tato městská část je známá především díky zdejšímu mezinárodnímu letišti, které...

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Tajemství Pevnosti Wisłoujście

Pevnost Wisłoujście je historická stavba, která stojí u ústí řeky Visly do Baltského moře. Tato pevnost byla postavena v 15. století jako obranné dílo proti nepřátelským lodím. V průběhu staletí sloužila jako vojenská základna, ale také jako muzeum a dnes je jednou z...

Share This