casa mila

Casa Mila Barcelona

autor: | Bře 26, 2023

Také je známá pod názvem La Pedrera. Jedná se o budovu známého architekta Antonia Gaudího, kterou naleznete ve španělské Barceloně, na Paseig de Gracia.

Výstavba budovy

Casa MilaJejí výstavba probíhala v letech 1906 – 1910. Charakteristické jsou pro ní secese s prvky španělské gotiky a baroka. V roce 1984 byla zapsána k dalším jeho stavbám na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o poslední Gaudího světskou stavbu.

Výstavba budovy byla zahájena jako objednávka slavného aristokrata Pere Milà i Campse. Stavba však zůstala nedokončená. Důvodem byly estetické a finanční spory mezi Gaudím a Rosarií Segimon i Artells (přítelkyně aristokrata), které vyústily v rozvázání smlouvy.

V současné době jsou veřejnosti přístupné dva byty, které se nacházejí v prvním patře budovy. Jsou zařízené původními kousky nábytku. Součástí budovy je i malé muzeum, ve kterém jsou k vidění mistrovy výtvory – modely budov, fotografie, obrazové záznamy ze života umělce. Podívat se můžete také na členitou terasu, která se rozkládá na střeše. Budova funguje i jako malé kulturní středisko.

Charakteristika stavby

Kde to šlo, stavba postrádá přímé linie. Jedná se především o stropy, stěny nebo dveře. U fasády naleznete vše zakřivené, hrbaté nebo vyhloubené. Připomíná skálu erodovanou mořskými vlnami a větrem.

V přízemí jsou k vidění sloupy a střechu zdobí podivné komíny. Vzhledem k tomu, že stavba je velice členitá, tento fakt umožnil vynechat nosné zdi.

Součástí domu je šest poschodí, která se otáčejí kolem dvou nádvoří. Jedno má tvar oválu a druhé kruhu. V suterénu se nachází garáž. Je doplněná velkými železnými pilíři. Na balkonech jsou vidění abstraktní dekory s motivy rostlin, jsou pokovány železem.

Důležité odkazy pro cestování po pámátkách v Barceloně

Akvárium Barcelona >> https://www.aquariumbcn.com/ 

Oficiální stránky města >> https://www.barcelona.cat/ca/ 

Oficiální stránky pro turisty >> https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/ 

Kultura v Barceloně >> https://barcelona.lecool.com/ 

Turistické informace >> https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/page/38/tourist-information-points.html 

Online vstupenky po Barceloně najdete ZDE.

Použité fotografie : Wikipedia.org, Pixabay.com

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

7 Tipů na cestovatelské audioknihy 

7 Tipů na cestovatelské audioknihy 

V autě, v letadle, cestou do práce nebo na pláži. Poslechněte si jedny z nejoblíbenějších cestovatelských audioknih. Ať už vás lákají spíše inspirativní příběhy, dechberoucí zážitky nebo poučné informace, těchto 7 audioknih si zamiluje každý cestovatel! Která láká...

Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli se nachází v samém centru dánské metropole Kodaň, přímo proti hlavnímu vlakovému nádraží. Byl založený již v roce 1843 a i v současné době se těší velké oblibě. Můžete do něj zavítat v období od dubna do září a pak v čase Halloweenu nebo o...

Pivovar Carlsberg

Pivovar Carlsberg

První pivovar této značky založil počátkem 19. století Jacob Christian Jacobson. Ten se inspiroval v Německu. Odsud si přivezl neocenitelné zkušenosti a čistý kmen kvasnic. Ty pak byly použity k výrobě prvního dánského piva. Carlsberg patří v současné době mezi...

Share This