casa mila

Casa Mila Barcelona

autor: | Bře 26, 2023

Také je známá pod názvem La Pedrera. Jedná se o budovu známého architekta Antonia Gaudího, kterou naleznete ve španělské Barceloně, na Paseig de Gracia.

Výstavba budovy

Casa MilaJejí výstavba probíhala v letech 1906 – 1910. Charakteristické jsou pro ní secese s prvky španělské gotiky a baroka. V roce 1984 byla zapsána k dalším jeho stavbám na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o poslední Gaudího světskou stavbu.

Výstavba budovy byla zahájena jako objednávka slavného aristokrata Pere Milà i Campse. Stavba však zůstala nedokončená. Důvodem byly estetické a finanční spory mezi Gaudím a Rosarií Segimon i Artells (přítelkyně aristokrata), které vyústily v rozvázání smlouvy.

V současné době jsou veřejnosti přístupné dva byty, které se nacházejí v prvním patře budovy. Jsou zařízené původními kousky nábytku. Součástí budovy je i malé muzeum, ve kterém jsou k vidění mistrovy výtvory – modely budov, fotografie, obrazové záznamy ze života umělce. Podívat se můžete také na členitou terasu, která se rozkládá na střeše. Budova funguje i jako malé kulturní středisko.

Charakteristika stavby

Kde to šlo, stavba postrádá přímé linie. Jedná se především o stropy, stěny nebo dveře. U fasády naleznete vše zakřivené, hrbaté nebo vyhloubené. Připomíná skálu erodovanou mořskými vlnami a větrem.

V přízemí jsou k vidění sloupy a střechu zdobí podivné komíny. Vzhledem k tomu, že stavba je velice členitá, tento fakt umožnil vynechat nosné zdi.

Součástí domu je šest poschodí, která se otáčejí kolem dvou nádvoří. Jedno má tvar oválu a druhé kruhu. V suterénu se nachází garáž. Je doplněná velkými železnými pilíři. Na balkonech jsou vidění abstraktní dekory s motivy rostlin, jsou pokovány železem.

Důležité odkazy pro cestování po pámátkách v Barceloně

Akvárium Barcelona >> https://www.aquariumbcn.com/ 

Oficiální stránky města >> https://www.barcelona.cat/ca/ 

Oficiální stránky pro turisty >> https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/ 

Kultura v Barceloně >> https://barcelona.lecool.com/ 

Turistické informace >> https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/page/38/tourist-information-points.html 

Online vstupenky po Barceloně najdete ZDE.

Použité fotografie : Wikipedia.org, Pixabay.com

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Starý přístav Nyvhaven, nejmalebnější kodaňská místa

Starý přístav Nyvhaven, nejmalebnější kodaňská místa

Kodaň je nejen hlavním městem Dánska, ale také místem, kde se nachází ikonický a malebný přístav Nyvhaven. Historický přístav je oblíbeným cílem turistů, které lákají malebné barevné domy, příjemné prostředí a pohled na plachetnice. Pokud zavítáte do dánského hlavního...

7 tipů na výlety Málaga

7 tipů na výlety Málaga

Chcete poznat to nejlepší ze španělské kultury? Pak pro vás Málaga bude tou nejlepší destinací. Těšit se zde můžete na nádherné pláže, vynikající kuchyni i bohatou historii. Která místa zde skutečně stojí za to vidět?Tipy na výlety v Malaze I když se Málaga neřadí...

7 tipů na výlety na ostrově Kefalonia

7 tipů na výlety na ostrově Kefalonia

Kefalonia je považovaná za vůbec nejkouzelnější ze všech Jónských ostrovů. Voňavé středomořské dubové lesy, hornaté vnitrozemí poseté divokými loukami, malebné zátoky a vinice jistě učarují i vám. Jaká místa stojí za to navštívit, pokud se na ostrov Kefalonia...

Share This