Gibraltar

Gibraltar – malý kus Anglie ve Španělskémkrálovství

autor: | Bře 12, 2024 | 0 komentářů

Ačkoliv se Gibraltar nachází na jednom z nejjižnějších cípů Pyrenejského poloostrova, je již přes 300 let pod nadvládou Spojeného Království. Má důležité strategické umístění, a proto se o něj po staletí bojuje.

Gibraltar je plný dějin…

Gibraltarská skalní pevnost nabízí nádherné výhledy na pobřeží Španělska i Afriky. Původní opevnění vzniklo již během okupace Španělska maury. V dobách, kdy patřil pařil Gibraltar Španělsku bylo opevnění  zdokonaleno a dnešní podobu získalo poté, co převzala nad územím kontrolu Anglie. Součástí pevnosti jsou hrady, bašty, tunely a dělostřelecké baterie, které sloužily k obraně území.

Dnes je Gibraltar atrakce, která má turistům co nabídnout – ze skály je úchvatný výhled na Gibraltarský průliv a Africké pobřeží a místní opice se nevyskytují jinde na Světě. Opice už jsou po letech tak zvyklé na turisty, že jim nedělá problém krást svačiny přímo z batohů. Pokud vás vyhlídka s opicemi uchvátí natolik, jako před lety mě, mějte se s opicemi na pozoru. Jakmile si na vás zvyknou, klidně vám ukradnou i brýle z hlavy!

Image by Brigitte Werner from Pixabay

Gibraltarské jeskyně jsou ve skutečnosti spletitá síť chodeb, která ukrývá historické artefakty a staré geologické útvary – vápencové formace a krápníky. Během Druhé světové války byly jeskyně využívány jako kryt před nálety a jako nemocnice pro zraněné vojáky. 

Gibraltar je plný pevností a obranných mol, která se v průběhu staletí využívala k obraně území. Najdete zde obranné stavby, dělostřelecké baterie a obranná mola. Základy byly postaveny za vlády Maurů a poté rozšířeny za dob přítomnosti Španělska, později Anglie.

Gibraltarské muzeum (Gibraltar Museum) se nachází v historickém centru města Gibraltar. Muzeum nabízí širokou škálu exponátů a artefaktů týkajících se historie Gibraltaru, od pravěkých osídlení až po moderní dobu. Mezi hlavní exponáty patří fosilie nalezené v jeskyních, archeologické nálezy, historické artefakty, umělecká díla a předměty spojené s místní kulturou a tradicemi.

Jedním z nejznámějších exponátů muzea je model neandrtálského dítěte, které bylo nalezeno v jeskyni Gorham’s Cave Complex na Gibraltaru. Kromě historických exponátů muzeum také poskytuje informace o přírodním dědictví Gibraltaru, včetně fauny a flóry území a jejich ekologického významu.

Image by moise gh-marian from Pixabay

…a také úchvatných výhledů

Gibraltarský průliv je domovem rozsáhlé populace delfínů, a to hned několika druhů. Lodní výlet s pozorováním nelze vynechat! Lodě jsou vybaveny průzorovými palubami a výlety často doprovázejí průvodci a odborníci na mořskou biologii. 

Kabelová lanovka Gibraltar Cable Car vás vyveze na vrchol skalní pevnosti a po cestě nabídne úchvatné výhledy na průliv.

 Je to jedna z nejstrmějších lanovek na světě a je vybavena kabinami s panoramatickými okny. Cesta nahoru trvá přibližně 6 minut a vede přes strmé svahy útesu až k horní stanici poblíž Gibraltarské skalní pevnosti.

Přes útesy Gibraltaru pak vede pěší stezka Mediterranean Steps, ze které je vidět celé okolí. Stezka začíná u Gibraltarské skalní pevnosti a vede až k vrcholu skalnatého útesu.

Na tomto malém kousku země je tolik, co vidět! Při plánování dovolené ve Španělsku určitě zařaďte Gibraltar na seznam výletů a těšte se na spoustu dobrodružství a úchvatné podívané.

Gibraltarský průliv je domovem rozsáhlé populace delfínů, a to hned několika druhů. Lodní výlet s pozorováním nelze vynechat! Lodě jsou vybaveny průzorovými palubami a výlety často doprovázejí průvodci a odborníci na mořskou
biologii. Kabelová lanovka Gibraltar Cable Car vás vyveze na vrchol skalní pevnosti a po cestě nabídne úchvatné výhledy na průliv. Je to jedna z nejstrmějších lanovek na světě a je vybavena kabinami s panoramatickými okny. Cesta nahoru trvá přibližně 6 minut a vede přes strmé svahy útesu až k horní stanici poblíž Gibraltarské skalní pevnosti.
Přes útesy Gibraltaru pak vede pěší stezka Mediterranean Steps, ze které je vidět celé okolí. Stezka začíná u Gibraltarské skalní pevnosti a vede až k vrcholu skalnatého útesu. Na tomto malém kousku země je tolik, co vidět! Při plánování dovolené ve Španělsku určitě zařaďte Gibraltar na seznam výletů a těšte se na spoustu dobrodružství a úchvatné podívané.

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

13 zajímavých míst v Kodani, které musíte vidět

Kodaň, hlavní město Dánska, je turisty čím dál více vyhledávaným a navštěvovaným místem. Pokud se sem vydáte i vy, rozhodně nebudete litovat. Nejen, že se Kodaň řadí mezi nejbezpečnější města světa, ale navíc vás zde čeká nespočet nádherných míst, památek, výborných...

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

Krakov se právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v Polsku. Má totiž příchozím turistům skutečně co nabídnout. Jedná se o krásné město na řece Visle, které je plné historických budov, krásných domů, náměstí s kostely, parků, romantických uliček, výborných restaurací...

Share This