trek

10x nejkrásnější treky Evropy – 2. JIŽNÍ TREKY

autor: | Čvn 13, 2022 | 0 komentářů

Že je dovolená na jihu Evropy vždy dovolenou u moře? To rozhodně nemusí platit. Jih nabízí spoustu krásných a hlavně i velice náročných treků, které se řadí mezi ty nejkrásnější v Evropě.

Svatojakubská pouť do Santiaga de Compostela

Země : Portugalsko

Délka : 254 km

Celkové převýšení : 2800 m

Nejvyšší bod : 650 m.n.m.

Počet dní : 10

 

Pouť do Santiaga je rozhodně jednou z nejznámějších stezek v Evropě. Do Santiaga se můžete dostal z několika směrů, častý je ale výběr Portugalské cesty, která začíná v Lisabonu. Spousta lidí se na tuto cestu napojuje v Portu. Potom vás čeká 250 km dlouhý pochod, na kterém vás bude provázet symbol žluté mušle hřebenatky.

Na začátku cesty si musíte pořídit pas poutníka, neboli Credencial del Peregrino, do kterého sbíráte v průběhu cesty razítka. Každý den byste tak měli do pasu dostat alespoň dvě razítka. Také byste měli mít na batohu připnutý symbol mušle, kterou můžete koupit kdekoli na cestě a také poutnickou hůl.

Na konci cesty byste dle tradice měli v kostele ve městě Santiago de Compostela obejmout Apoštola, poklonit se pozůstatkům sv. Jakuba a zapálit svíčku. Poté už se můžete vydat do Oficina del Peregrino pro Compostelu a diplom se svým jménem, že jste cestu absolvovali.

Po celé trase procházíte vesničkami, takže o jídlo, pití a ubytování nebudete mít nouzi, ale hlavně v letních měsících je vhodné více plánovat, jelikož trasu prochází více turistů.

https://ultreia.cz/trasy-eu/portugalsko/ 

camino

Fotka z Pixabay 

GR11

Země : Francie, Španělsko, Andorra

Délka : 160 km

Celkové převýšení : 39 500 m

Nejvyšší bod : 3000 m.n.m.

Počet dní : 35 – 40 dní

Dalším jižně ležícím trekem je GR11. Tento trek je ale nesrovnatelně náročnější a drsnější. Přecházíte při něm totiž vysokohorská sedla pod třítisícovými vrcholy napříč Pyrenejemi od Atlantiku až po Středozemní moře. Celá trasa je asi 840 km dlouhá a zdolat ji celou můžete za 35 – 40 dní, jde tedy o opravdu dlouhou a náročnou trasu.

trek

GR20

Země : Francie, Korsika

Délka : 200 km

Celkové převýšení : 14 000 m

Nejvyšší bod : 2225 m.n.m.

Počet dní : 15

 

Náročný a nádherný, to je trek GR20 vedoucí přes korsické Alpy. Náročný je hlavně proto, že při celé 200 km dlouhé trase nastoupáte přes 14 000 m. Trasa vede přibližně ze severu na jih ostrova Korsika. Severní oblast je ta náročnější a hornatější a právě zde, ve vesničce Calenzana, začíná celý trek. Odtud vychází většina lidí a směřují na jih.

Spaní v přírodě je tu zakázané a je proto nutné dobře plánovat. Horských chat, zvaných gîte, je tu asi 20. Přespat můžete také na vyznačených místech a kromě spaní je důležité plánovat i zásoby vody, které v létě na cestě není mnoho a není ani ve všech chatách a také zásoby jídla, jelikož jídlo ve vysokohorských chatách je velmi drahé.

Další informace o Evropských trekách najdete v prvním díle ZDE

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Pláž Xigia Zakynthos

Pláž Xigia Zakynthos

Pláže Xigia jsou cítit již na metry daleko. A to hlavně díky sirným pramenům, které tu vyvěrají. Kromě typického zápachu sirné prameny ovlivňují také barvu vody, což však nemá na koupání žádný negativní vliv. Naopak. Díky vysokému obsahu síry je zde koupání vhodné i z...

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

Stockholm: Prozkoumejte kouzlo švédské metropole

Ne nadarmo se mu přezdívá Benátky severu. Nejenže totiž Stockholm nabízí vše od krásných památek až po muzeum slavné pop kapely, ale všudypřítomná zeleň a vodní plochy zajistí, že se budete cítit jako v ráji. Co navštívit ve Stockohlmu, pokud se sem vydáte? ...

Město Granada

Město Granada

Granada je právem nejnavštěvovanějším místem v Andalusii. A to hlavně díky své bohaté historii a krásným památkám. Jestli se do Granady plánujete vydat, máme pro vás několik tipů. Aneb kdy vyrazit do Granady, co zde navštívit a kde se ubytovat? Granadu navštivte na...

Share This