Bazilika svatého marka

Bazilika Svatého Marka Benátky

autor: | Dub 25, 2023 | 0 komentářů

V severní části Itálie se nachází nádherné město Benátky, jehož historické centrum se rozkládá na ostrovech patřících do Benátské laguny. V minulosti město představovalo námořní a obchodní velmoc. Bylo centrem sklářské výroby. I v současné době hraje důležitou kulturní, historickou, společenskou a administrativní roli. Město nabízí bohatý společenský život. Mezi jeho nejkrásnější stavby se řadí Bazilika Svatého Marka.

Benátky náměstí

Základní charakteristika Baziliky

Jedná se o hlavní benátský kostel a jednu z velmi významných benátských staveb a historických památek. Představuje nejlépe zachovalou budovu byzantské architektury. Nachází se na náměstí Svatého Marka, vedle neméně známého Dóžecího paláce. Na tomto místě byl kostel postaven již v
9. století, kdy se stal tento světec patronem města a to díky benátským kupcům, kterým se podařilo získat jeho ostatky. Pro jeho výstavby byly použity převážně cihly. Má půdorys rovnoramenného kříže. Ramena dělí
sloupy na tři lodě. Základ střechy představuje 5 velkých kupolí, které mají konstrukci ze dřeva a krytou plechem. Nejznámější část představuje měděné antické čtyřspřeží, které pochází z doby z přelomu století.
Jeho původní domovinou bylo město Řím. Jednotliví koně jsou odliti ze dvou kusů. Jejich spojení je kryto páskou, která se nachází kolem krku.

Interiér Baziliky

Ten poskytuje neobvyklý prostor. Celý je zdobený bohatou mozaikou, sochařskou a malířskou výzdobou. Mezi nejznámější části patří Pala d’Oro – pozlacená část patřící k hlavnímu oltáři, která byla vytvořená na počátku 12. století a ve 14. století pak ještě upravená.

Zvonice svatého Marka

Představuje nejvíce viditelný symbol města. Její výška je 98 metrů. Vzhledem k tomu, že byla postavena dlouhou dobu po dokončení výstavby chrámu, leží mimo hlavní budovu Baziliky. Nachází se jihozápadně proti ní.

Důležité odkazy pro cestování po Benátkách

Ubytování v Benátkách: ZDE

Oficiální stránky města: https://www.comune.venezia.it/

Letiště v Benátkách https://www.veneziaairport.it/, https://tripradar.cz/benatske-letiste-marco-polo/

Letenky: ZDE

Parkoviště v Benátkách: https://www.tronchettoparking.it/ 

Restaurace v Benátkách : https://www.tripadvisor.com/Restaurants-g187870-Venice_Veneto.html 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Zažijte Lipno naplno: 10 tipů pro 2024

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena stavba vodní nádrže Lipno, proměňuje v čím dál populárnější rekreační dovolenkové středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark a bobovou dráhu, v zimě pak lyžařský...

Share This