Gdaňsk – jedno z nejstarších měst v Polsku

autor: | Led 20, 2022

Pokud zavítáte na sever Polska, rozhodně si nenechte ujít návštěvu jednoho z jeho nejstarších a největších měst, kterým je Gdaňsk. Rozkládá se na břehu Baltu, u Gdaňského zálivu. První zmínky o něm se objevují již ze 7. století, kdy zde byla založena rybářská osada. V současné době je město velkou metropolí, která je součástí Trojměstí. Kromě Gdaňska do tohoto společenství ještě náležejí města Sopoty a Gdyně.

Zajímavosti města

Vzhledem k tomu, že se jedná o historické město, naleznete zde velké množství historických budov, katedrály nebo kostely. Lákadlem pro milovníky historie jsou také uličky, ze kterých na vás dýchají starobylé časy. Město však nabízí i celou řadu zajímavostí moderní doby. Nejen pro rodiny s dětmi je nezapomenutelným zážitkem návštěva jedné z největších polských zoologických zahrad. Nechte se inspirovat těmito tipy.

1. Zvonkohra

Vydat se za ní musíte ke gdaňské radnici, na jejíž vysoké věži je umístěná. Hraje každou hodinu a k poslechu nabízí několik různých melodií. Jednou z nich je slavná Óda na radost.

2. Neptunova fontána

Jedná se o dominantu, která zdobí Dlouhý trh, což je hlavní náměstí ve městě. Neptunova fontána je zároveň městským symbolem. Náměstí a Długa ulica, která z něj vede, bývají velmi často označovány jako Královská cesta.

3. Dvůr krále Artuše

Nachází se nedaleko Neptunovy fontány. Jedná se o dům, který odkazuje na britskou legendu. V minulosti se zde scházeli lidé k rokování. V současné době je v jeho sklepení hostinec.

4. Věž Mariánského kostela

Chcete-li mít město jako na dlani, vystoupejte na věž Mariánského kostela, který je nejvyšší církevní stavbou postavenou z cihel nejen města, ale i na celém světě. Na samotný vrchol věže vede úctyhodných 400 schodů.

5. Westerplatte

Tento malý poloostrůvek nacházející se nedaleko města sehrál významnou roli v minulosti. Začala zde totiž 2. světová válka.

Dalš zajímavost najdete zde >> Letiště Gdańsk .

Více o Westerplatte  najdete ZDE

Foto >> https://pixabay.com/users/dworakfoto-12195228/

 

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Sóller

Sóller

Na severozápadě Mallorky, v údolí pomerančů, se nachází autentické město Sóller. Modernistické město město má bohatou historii, nejen to vede spoustu turistů k jeho návštěvě.  Město Sóller zbohatlo díky bohatým citrusovým hájům v údolí. V 19. století, kdy byla oblast...

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

7 tipů, co určitě vidět v Gdaňsku

Gdaňsk se řadí mezi jedno z nejstarších, a zároveň největších polských měst. Oblíbené je především mezi turisty, kteří se chtějí vydat k moři, ale nechtějí cestovat příliš daleko. Co stojí za to v Gdaňsku určitě vidět? 7 míst, které navštívit v Gdaňsku Jelikož město...

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je přístav na známém španělském ostrově Mallorca. Nachází se na jižním pobřeží ostrova v Zátoce Palem. Přístavní město je celkem velké, při sčítání lidu v roce 2008 měla celá metropolitní oblast 490 000 obyvatel. Polovinu obyvatel na Mallorce tvoří...

Share This