7 míst, která stojí za to vidět v Krakově

autor: | Led 21, 2023

Krakov se právem řadí mezi nejnavštěvovanější města v Polsku. Má totiž příchozím turistům skutečně co nabídnout. Jedná se o krásné město na řece Visle, které je plné historických budov, krásných domů, náměstí s kostely, parků, romantických uliček, výborných restaurací a kaváren. 

7 míst, která vidět v Krakově

Pokud se do Krakova vydáte, celé jeho historické centrum i přilehlé okolí vás uchvátí. Tohle je 7 nejvíce okouzlujících míst, které byste v Krakově zaručeně neměli minout.

Krakow street

Park Planty

Ať už se do Krakova vydáte na jeden den či několikadenní výlet, tím prvním, co byste měli navštívit, je historické centrum. Ještě předtím vás však na první pohled učaruje park Planty, který ohraničuje celé centrum města zvané Stare Miasto. Ne nadarmo je tento park s délkou čtyři kilometr přirovnáván k Central parku v New Yorku. Ne snad svojí rozlohou, ale především svým půvabem. Obzvláště krásně vypadá na podzim, kdy se celý pak zbarví do oranžové barvy a okolo poletuje padající list.

Wawel

Největší ozdobou historického Krakova je návrší Wawel na levém břehu řeky Visly. Najdete na něm úchvatný renesanční Královský hrad s barokními prvky a katedrálu sv. Stanislava a Václava. Ta je nejen kulturní památkou, ale především pak významným polským posvátným místem. Spolu s krakovským centrem je právem zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud se sem vydáte, je zde samozřejmě potřeba počítat s větší turistickou vytížeností. Úchvatný Wawel za to ovšem stojí.

Krakow wawel

Hledáte ubytování ve městě Krakov? Nejlepší nabídky najdete ZDE

Rynek Główny

Hlavní krakovské náměstí (Rynek Główny) je dalším místem, které v Krakově nesmíte minout. Právě zde se totiž odehrává veškeré dění. Od jara do podzimu je plné zahrádek, kde si turisté i místní pochutnávají na lahodném jídle a pití. Během vánočních svátků se naopak na náměstí konají vánoční trhy a davy turistů sem míří nasát jedinečnou vánoční atmosféru. Na Rynku se samozřejmě nachází i řada památek, z nichž některé patří mezi vůbec ty nejnavštěvovanější v Polsku. Na Rynku najdete i spoustu obchodů, restaurací či klasické nabídky na projížďky kočárem taženým koňským spřežením.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie 

První dominantou Rynku je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten všechny kolemjdoucí zaujme svou netradiční a skvostnou architekturou. Je totiž postaven z nápadných červených cihel a má dvě nestejně vysoké věže. Z těch se v každou celou hodinu ozývá hejnal, kouzelná melodie hraná trubačem, který pokud budete mít štěstí, vám i zamává.

Další TIP co vidět v Krakově? Kazimierz – žádné jiné město nemá tolik předválečné kultury. Více informací najdete ZDE

Radniční věž

Dále pak můžete na hlavním náměstí pozorovat osaměle stojící gotickou Radniční věž. V minulosti byla samozřejmě radniční věž součástí poměrně rozsáhlé čtvercové radnice, v 19. století však byla celá radnice zbořena a jako památka byla ponechána pouze její věž.

Sukiennice

V samotném centru Rynku pak nenajdete nic jiného než historickou budovu tržnice (polsky Sukiennice), která i dnes slouží svému původnímu účelu. V přízemí se nachází krásné prodejny s řemeslnými výrobky a suvenýry. V horním patře pak sídlí Galerie polského výtvarného umění 19. století. Pokud si z Krakova chcete nějaký ten suvenýr také odvézt, pak tuto tržnici nesmíte zaručeně vynechat.

Krakow

Podzemí Rynku   

Podzemí Rynku se nachází pod samotným hlavní náměstím. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších polských muzeí. Těšit se zde můžete na zhruba hodinovou prohlídku v podzemí mezi středověkými krámky a sklepy, během níž se dozvíte nepřeberné množství informací o tisícileté historii Krakova. Pro milovníky historie se jedná o skvělý zážitek.

Foto https://pixabay.com/

Důležité odkazy pro cestování do Krakova:

Ubytování Krakov: ZDE

Letenky: ZDE

Restaurace ve městě Krakov: ZDE

Mapa google Krakov

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Starý přístav Nyvhaven, nejmalebnější kodaňská místa

Starý přístav Nyvhaven, nejmalebnější kodaňská místa

Kodaň je nejen hlavním městem Dánska, ale také místem, kde se nachází ikonický a malebný přístav Nyvhaven. Historický přístav je oblíbeným cílem turistů, které lákají malebné barevné domy, příjemné prostředí a pohled na plachetnice. Pokud zavítáte do dánského hlavního...

7 tipů na výlety Málaga

7 tipů na výlety Málaga

Chcete poznat to nejlepší ze španělské kultury? Pak pro vás Málaga bude tou nejlepší destinací. Těšit se zde můžete na nádherné pláže, vynikající kuchyni i bohatou historii. Která místa zde skutečně stojí za to vidět?Tipy na výlety v Malaze I když se Málaga neřadí...

7 tipů na výlety na ostrově Kefalonia

7 tipů na výlety na ostrově Kefalonia

Kefalonia je považovaná za vůbec nejkouzelnější ze všech Jónských ostrovů. Voňavé středomořské dubové lesy, hornaté vnitrozemí poseté divokými loukami, malebné zátoky a vinice jistě učarují i vám. Jaká místa stojí za to navštívit, pokud se na ostrov Kefalonia...

Share This