kypr

Evropské ostrovy 3. díl – Řecké ostrovy a Kypr

autor: | Čvc 25, 2022 | 0 komentářů

Řecké ostrovy i Kypr jsou velice oblíbenými a známými destinacemi. Řecké ostrovy však nejsou pouze Zakynthos, Santorini, Mykonos nebo Rhodos, ale ostrovů a ostrůvků je tu více než 3000 a je tedy rozhodně co objevovat.

Řecké ostrovy

K nejkrásnějším jižně položeným evropským ostrovům patří dozajista i řecké ostrovy, kterých je přes 3000 a které tvoří 7 ostrovních skupin – Egejské ostrovy, Sporady, Kyklady, Dodekany a Saronské ostrovy. Nejčastěji navštěvovanými jsou ostrovy Kréta a Jónské ostrovy.

Všechny řecké ostrovy jsou typické zajímavou architekturou, krásnými plážemi, často i bílými útesy a neskutečně modrou barvou moře, takže ať vyberete pro svou dovolenou jakýkoli, vyberete správně.

elba

Jónské ostrovy

Jónské souostroví je tvořeno sedmi ostrovy, které jsou nejzápadněji položenými řeckými ostrovy. Patří mezi ně velice známé a oblíbené ostrovy jako je Korfu, Zakynthos, Lefkada, Kefalonie nebo Ithaka.

Mnohé z ostrovů jsou spojovány s mytologií a příběhy o Diovy, Héře a dalších mýtických postavách. Korfu je díky rozsáhlým plochám zeleně, nazýváno Smaragdovým ostrovem a zamilovala si ho i císařovna Sisi. Ostrov Lefkada je svou historií slavný hned z několika důvodů. Dle pověstí se zde narodila bohyně Afrodita a spáchala zde sebevraždu známá básnířka Sapfó. Ithaka je také spojována s mytologií a označována za Odysseův ostrov. Na Kefalonii pak prý naleznete ty nejkrásnější pláže, a to hlavně pláže Myrtos, Petani a pláž Xi s červeným pískem. Zakynthos je proslavený především krásnou pláží Navagio, která je obehnána bílými útesy a výskytem mořských želv karet, například v zátoce Laganas.

Na ostrovy Kerkyra, KefalonieZakynthos se pohodlně dostanete letadlem a pokud zatoužíte po návštěvě některého z menších ostrovů, je k dispozici i doprava trajekty. Architektura na ostrovech je spíše italská, jelikož se tyto ostrovy nedostaly pod nadvládu Osmanské říše.

Mallorca pláž

Saronské ostrovy

Ostrovy leží blízko Athén a jsou tvořeny podložím vulkanického původu. Díky své poloze jsou častým cílem Athéňanů. Nejoblíbenějšími ostrovy tohoto souostroví je Aigina, Hydra a Spetses. Na ostrovy se můžete dopravit pouze trajektem, což ale není díky jejich poloze žádný problém a ještě si užijete moře i Athény z jiného pohledu.

Sporady

Tato malá skupina ostrovů je v posledních letech stále oblíbenější a navštěvovanější, a to díky filmu Mamma Mia, který se natáčel na těchto ostrovech, přesněji na ostrově Skopelos.

 

Egejské ostrovy

Mezi nejznámější z Egejských ostrovů patří dozajista ostrov Lesbos, na kterém se narodila, již zmíněná, starořecká básnířská Sapfó. Nejnavštěvovanějším ostrovem je však ostrov Samos. Ostrovy Lesbos a Samos mají i svá mezinárodní letiště a dostupnost je tak velice dobrá.

 

Kyklady

Do souostroví Kyklad patří i velice známé ostrovy Mykonos a Santorini. Na všech ostrovech Kyklad můžeme vidět typické bílé domy s modrými dveřmi a okenicemi. Na některé ostrovy se můžete dopravit letecky, na zbylé pak pomocí lodní dopravy.

 

Dodekany

I součástí Dodekan jsou velice známé ostrovy, a to Rhodos a Kos. Název souostroví vznikl ze slova dodeka, tedy 12, jelikož je souostroví tvořeno 12 ostrovy. Dodekany jsou ze všech řeckých souostroví od řecké pevniny nejvzdálenější a leží blízko tureckému pobřeží. Na Karpathos, Rhodos a Kos se dostanete i letadle, jelikož jsou zde i mezinárodní letiště. Na další ostrovy je nutné se dopravit trajektem.

Kréta

Kréta je největším řeckým ostrovem a ostrovem, který je opředen mnoha mýty. Právě zde se odehrávají mnohé příběhy řecké mytologie. Díky velké rozloze ostrova (přibližně 8000 km2) můžete zkoumat nejen nádherné historické památky, ale i přírodní úkazy, jakým jsou různé soutěsky, útesy, pláže, jako například Elafonisi, Seitan Limania a Gramvousa nebo hory, jakou je například nejvyšší hora Kréty Psiloritis, na které se podle pověstí narodil bůh Zeus.

kypr

S láskou napsali a zveřejnili tým

Tipy

Inspirace 

Casa Mila Barcelona

Casa Mila Barcelona

Také je známá pod názvem La Pedrera. Jedná se o budovu známého architekta Antonia Gaudího, kterou naleznete ve španělské Barceloně, na Paseig de Gracia. Výstavba budovy Její výstavba probíhala v letech 1906 – 1910. Charakteristické jsou pro ní secese s prvky španělské...

ZOO Berlín – nejstarší zahrada v Německu

ZOO Berlín – nejstarší zahrada v Německu

ZOO Berlín je nejen nejstarší a nejnavštěvovanější ZOO v Německu, ale také druhově nejbohatší na světě. Byla otevřena v srpnu 1844 a je to nejstarší zoologická zahrada v Německu. Ještě jedním prvenstvím se může chlubit – patří k největším na světě co se týká počtu...

Tipy na výlety na Zakynthosu

Tipy na výlety na Zakynthosu

Tyrkysově zbarvené moře, bělostné pláže, mořské želvy, majáky, tajemné jeskyně i vraky lodí. To vše a mnohem víc vám nabízí Zakynthos, třetí největší ostrov v Jónském moři. Pokud se sem plánujete také vydat, připravili jsme si pro vás 7 míst, která rozhodně stojí za...

Share This